Jak nauczyć się żyć w stylu slow life?

"Slow life" to trend, który coraz częściej pojawia się w naszym otoczeniu. "Powolne życie" to nic innego jak życie odpowiedzialne, nieco minimalistyczne i bardziej związane z naturą. W pierwszej kolejności to jednak życie w zgodzie ze sobą, ze swoimi potrzebami i takie, które daje nam największą satysfakcję i pozwala doceniać drobiazgi. Jak się go nauczyć? Podajemy trzy ważne kroki, by żyć w stylu "slow".

09 wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Zajrzyj w głąb siebie i odkryj, co jest ci najbardziej potrzebne

Aby praktykować "slow life" warto wiedzieć, czego tak naprawdę chcemy od "powolnego życia". Zacznij od poznania siebie, swoich prawdziwych potrzeb i swoich celów. Nie angażuj się w to, co zmusza cię do rezygnowania ze swoich własnych przekonań.

Slow life to przede wszystkim zgoda ze sobą, więc dla każdego ta filozofia może być odrobinę inna. Jedni docenią przede wszystkim kontakt z bliskimi i realizowanie własnych pasji, inni z kolei będą zachwycać się minimalizmem w każdym obszarze życia.

Może się okazać, że dla ciebie to będzie przede wszystkim slow food czy slow fashion — zgoda z naturą, odpowiedzialność i naturalizm w takich obszarach jak kulinaria i ubrania. A jeśli chcesz wprowadzić zasady "slow" na każdym etapie swojego życia, także nic nie stoi na przeszkodzie!

Slow food — od tego wszystko się zaczęło

To ekspansja fast foodów, którą wciąż możemy obserwować, dała początek stylowi "slow life". W latach osiemdziesiątych XX wieku we Włoszech rozpoczął się bowiem bojkot restauracji McDonald’s, oferującej nie najzdrowsze, ale szybkie jedzenie.

Lokalni właściciele restauracji zaprotestowali przeciwko ideologii sieciówki, opowiadając się za tradycyjnym, zdrowszym i bardziej zróżnicowanym odżywianiem. Tak powstało "slow food", a od niego kolejne trendy "slow", powoli ogarniające wszystkie sfery naszego życia.

Jeśli więc chcesz nauczyć się nowego stylu bycia, zacznij od posiłków. Skup się na ich naturalności, na dodatkach prosto z ogrodu (albo straganu), na ich smaku i wyglądzie. Przygotuj je samodzielnie, zamiast kupować, dzięki czemu będą nie tylko lepiej smakować, ale też sprawią, że będziesz mogła samodzielnie z nimi eksperymentować.

Od czego warto zacząć? Latem możesz sięgnąć na przykład po wspaniałe, orzeźwiające koktajle domowe, na które kilka pomysłów znajdziesz w artykule "Przepisy na proste, orzeźwiające letnie koktajle w duchu slow food", umieszczonym na portalu minimish.pl. Zastąp nimi słodkie przekąski, a na pewno zachwycą cię aromatem i porcją zdrowia, którą dostarczą.

Slow fashion — odpowiedzialne zakupy

Kolejny istotny trend to slow fashion, czyli zakupy odpowiedzialne, oparte o wybieranie tylko tego, co jest nam rzeczywiście potrzebne, bez ślepego podążania za trendami. Jeśli lubisz ubrania, na pewno znasz to uczucie: nowa moda zachęca cię, by zmienić całą garderobę. Czy jednak ma to sens?

Slow fashion to minimalizm w szafie, który zachęca cię do wybierania tylko tego, co naprawdę potrzebne. Przekłada się to na oszczędność miejsca i pieniędzy.

Warto także zauważyć, że slow fashion opiera się na wybieraniu ubrań wysokiej jakości, które choć podczas samego zakupu mogą być droższe od ciuchów niskiej jakości, na długą metę lepiej się sprawdzają. Przygotowywane są także zgodnie z zasadami poszanowania praw człowieka i przyrody, co staje się ich dodatkową zaletą i wpisuje doskonale w "slow life".

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Odpowiedzialne zakupy. Dlaczego warto kupować ubrania lepszej jakości?", zamieszczonym na stronie slowerful.pl. Skorzystaj z tamtejszych porad, a twoja szafa na pewno cię zachwyci.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny