Olejki do włosów: jak je przygotować w domu?

Fryzury Hindusek nie przypominają naszych, ponieważ mieszkanki Indii hołdują innemu kanonowi piękna, powiązanemu z tradycją i warunkami klimatycznymi. Chodzi o rytuał olejowania, dzięki któremu włosy nie tylko ładnie pachną, lecz również lśnią w słońcu, są zdrowe i mocne. Brzmi zachęcająco? Nic dziwnego, wakacyjne słońce poczyniło spustoszenie również na naszych głowach. No to robimy olejki!

22 sierpień 2018
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Ale najpierw konieczne jest ustalenie, która z bioenergii: vata, pitta czy kapha, nazwanych doszami, dominuje w naszym życiu i determinuje potrzeby naszego organizmu. Ajurweda, tradycyjna medycyna indyjska, skupia się na uzyskaniu między nimi równowagi. U każdego z nas występują wszystkie trzy bioenergie, jednak zawsze jedna z nich jest dominująca.

  • Jeśli twoje włosy są cienkie, suche i mają rozdwajające się końcówki, twoim zdrowiem i urodą rządzi vata. Do tej kategorii zaliczamy też włosy kręcone;
  • Włosy normalne, przerzedzające się i ze skłonnością do zbyt szybkiego siwienia mają osoby z dominującą energią pitta.
  • Kapha odpowiada włosom cienkim i przetłuszczającym się1.

Do pielęgnacji włosów typu kapha doskonałe są nasiona drzewa neem. Do wytwarzania kosmetyków wykorzystywany jest głównie olej z tych nasion, bogaty w azadirachtynę, substancję o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpasożytniczym1,2.

Brahmi polecany jest do włosów typu vata. To proszek uzyskiwany z Herpestis monniera, rośliny szeroko wykorzystywanej w ajurwedzie. Łagodzi stany zapalne i oczyszcza skórę, ponieważ zawiera naturalne saponiny. Brahmi wzmacnia i odżywia cebulki włosów, co powstrzymuje ich wypadanie, a także opóźnia pojawienie się siwizny. Dzięki temu, że lekko przyciemnia odcień włosów, maskuje również siwiznę1,3.

Z kolei do włosów typu pitta idealna jest bhringarai, roślina stosowana w medycynie naturalnej jako środek na porost włosów, który równocześnie lekko je przyciemnia. Bhringarai również wzmacnia cebulki włosów i wpływa dobroczynnie na skórę głowy: nawilża ją, łagodzi podrażnienia, zapobiega łupieżowi1,4.

Ważny dodatek do olejków

Aby przygotować olejki do pielęgnacji włosów, potrzebne są także oleje roślinne. Warto więc poznać ich właściwości, by wykorzystać te, które są najodpowiedniejsze do naszego typu włosów.

Olej migdałowy ma działanie nawilżające, dlatego polecany jest do skóry suchej oraz przy przesuszonych i łamliwych włosach. Usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry, a także z mieszków włosowych. Jest bogaty w witaminy i sole mineralne, doskonale odżywia skórę. Łagodzi objawy łuszczycy. Zawiera magnez, cynk i wapń - minerały, których niedobory w skórze powodują wypadanie włosów. Dzięki tym właściwościom polecany jest osobom z przerzedzającymi się włosami5.

Olej sezamowy intensywnie nawilża i działa regenerująco. Ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Delikatnie rozgrzewa skórę głowy, poprawiając jej ukrwienie, czyli przyczynia się do lepszego odżywienia włosów i pobudzenia ich wzrostu. Zamyka też łuski włosowe, dzięki czemu włosy są lśniące, gładkie i odporne na złamania oraz rozdwajanie końcówek6.

Olej kokosowy wspomaga odbudowę struktury włosów, dostarczając im protein oraz mikroelementów. Pobudza cebulki do regeneracji, jest przydatny, gdy walczymy z łupieżem7.

Oliwa wzmacnia strukturę włosa i nawilża skórę głowy. Wygładza włosy i sprawia, że są lśniące i łatwo je rozczesać. Dodatkowo lekko je rozjaśnia8.

Tak więc dla dominanty vata najlepszy jest olej migdałowy lub sezamowy, dla pitta - olej kokosowy, a dla kapha - olej sezamowy lub oliwa z oliwek1. Zastosujmy tę wiedzę w praktyce.

Olejki do włosów krok po kroku

Skoro znamy wszystkie składniki, które należy wykorzystać, a także zasady ich łączenia, możemy przygotować olejek do pielęgnacji własnych włosów1.

1. Wybieramy odpowiedni olej oraz określone zioło lub gotową mieszankę ziół (można kupić przez internet). Jeśli wykorzystujemy kilka surowców roślinnych, np. liście, owoce i nasiona, należy je dokładnie ze sobą wymieszać, zanim odmierzymy potrzebną ilość.

2. Wsypujemy jedną łyżeczkę mieszanki ziół lub po jednej łyżeczce pojedynczych ziół do niewielkiej miseczki. Dodajemy po jednej łyżeczce wrzącej wody na każdą łyżeczkę użytych ziół.

3. Mieszamy energicznie zioła z wodą i odstawiamy na przynajmniej 2 godziny.

4. Przekładamy mieszankę do niewielkiego garnka i dodajemy po 4 łyżeczki wybranego oleju roślinnego na każdą wsypaną łyżeczkę ziół.

5. Podgrzewamy całość przynajmniej przez godzinę na niewielkim ogniu, mieszając co jakiś czas.

6. Przecedzamy olej przez gazę do szklanego pojemnika i czekamy, aż ostygnie do temperatury pokojowej.

7. Podgrzewamy olej na małym ogniu około 20 minut, aby odparować wodę.

8. Studzimy olejek i przelewamy do ciemnego, szklanego pojemnika. Szczelnie zakręcamy.

Mamy olejek i co dalej?

Olejek możemy stosować wzorem Hindusek codziennie lub co drugi dzień. Wcieramy go w skórę głowy i rozprowadzamy na włosach. Zabieg najlepiej wykonać na włosach niemytych, suchych lub wilgotnych (szczególnie końcówki lepiej chłoną składniki, jeśli są zwilżone wodą), mniej więcej 30 minut przed myciem głowy. Można też pozostawić olejek na całą noc i umyć głowę dopiero rano. Stosowanie każdego olejku warto zacząć od niewielkich ilości, by zaobserwować, jak na niego reagują włosy i skóra głowy9. Niewielkie ilości olejku można stosować także po umyciu włosów. Przed nałożeniem warto rozetrzeć olejek w dłoniach, żeby go delikatnie ogrzać9.

Bibliografia

  1. https://www.livestrong.com/article/178353-how-to-make-ayurvedic-hair-oil/
  2. https://www.banyanbotanicals.com/info/ayurvedic-living/living-ayurveda/herbs/neem/
  3. https://www.banyanbotanicals.com/info/ayurvedic-living/living-ayurveda/herbs/brahmi/
  4. https://www.ayurtimes.com/bhringraj-oil/
  5. http://www.naturallivingideas.com/sweet-almond-oil-benefits/
  6. https://www.organicfacts.net/health-benefits/oils/sesame-oil.html
  7. https://www.organicfacts.net/health-benefits/oils/health-benefits-of-coconut-oil.html
  8. http://ayurveda.alandiashram.org/ayurvedic-diet/olive-oil
  9. https://easyayurveda.com/2011/12/13/how-and-when-to-apply-hair-oil-ayurveda-details/
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 5/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny