Co wpływa na przesuszenie skóry?
- Brak odpowiedniego nawilżenia. Skóra na łokciach jest szczególnie narażona na utratę wilgoci, ponieważ nie jest tak gruba, jak w innych częściach ciała. Brak odpowiedniego nawilżenia prowadzi do wysuszenia, co powoduje jej szorstkość i podatność na pęknięcia.
- Niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz, słońce czy zmiana temperatur, mogą prowadzić do przesuszenia skóry. W szczególności zimą skóra na łokciach może stać się znacznie bardziej sucha. Objawy może nasilać częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
- Częste mycie ciała nieodpowiednimi kosmetykami, np. z użyciem mydeł, które zawierają agresywne środki czyszczące, może prowadzić do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry1. To z kolei prowadzi do utraty wilgoci, a w rezultacie skóry suchej i szorstkiej.
- Choroby. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym gruczoł produkuje niewystarczającą ilość hormonów. To zaś skutkuje suchością i szorstkością skóry na łokciach. Podobne objawy mogą dawać egzema, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry2. W takich przypadkach skóra nie tylko traci wilgoć, ale też może pojawić się stan zapalny, który potęguje problem z przesuszeniem.

- Zmiany hormonalne, np. zachodzące podczas ciąży, menopauzy czy w wyniku stosowania niektórych leków, mogą wpływać na produkcję sebum, co prowadzi do osłabienia naturalnej bariery ochronnej skóry3.
- Dieta uboga w składniki odżywcze. Na stan skóry może również wpływać menu ubogie w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i białka. Szczególnie niekorzystnie na stanie skóry odbija się niedobór witamin A, E i C, kolagenu oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-7.
- Starzenie się skóry. Z wiekiem traci ona zdolność do regeneracji, staje się cieńsza i mniej elastyczna. Zmniejsza się również produkcja kolagenu i elastyny, co sprawia, że skóra jest bardziej podatna na przesuszenie4.
- Codzienne czynności. Opieranie się łokciami o biurko czy ocieranie o szorstkie materiały ubrań, powodują mechaniczne podrażnienia skóry. To prowadzi do naruszenia naturalnej bariery ochronnej, zwiększonej utraty wilgoci i przesuszenia.
- Nadmierne spożycie alkoholu. Może prowadzić do odwodnienia organizmu, co wpływa na kondycję skóry.

Sygnały ostrzegawcze
Przesuszona skóra na łokciach to nie tylko kwestia estetyki, ale też informacja, że brakuje im odpowiedniej pielęgnacji. Objawy mogą być uciążliwe, ale są łatwe do zauważenia. Wraz z utratą elastyczności pojawia się szorstkość.
W wyniku silnego przesuszenia skóra może pękać, tworząc małe, bolesne rany. Często zaczyna się również łuszczyć. Uczucie świądu i pieczenia jest wynikiem podrażnienia naskórka spowodowanego brakiem wilgoci.
Skóra na łokciach może reagować na przesuszenie stanem zapalnym. Pojawiają się zaczerwienienia, które mogą być wynikiem podrażnienia, infekcji lub reakcji alergicznej. Co gorsza, sucha skóra jest bardziej wrażliwa na różne czynniki drażniące, w tym kosmetyki, detergenty, a także tarcie odzieży, zwłaszcza w okolicach łokci.
Jak sobie poradzić z przesuszoną skórą?
Aby skutecznie walczyć z przesuszoną skórą na łokciach, warto wprowadzić kilka sprawdzonych metod pielęgnacji.
- Kosmetyki nawilżające. Wybieraj preparaty, które zawierają masło shea, glicerynę, lanolinę, kwas hialuronowy oraz ceramidy. Te składniki skutecznie zatrzymują wilgoć w skórze, przywracając jej elastyczność i gładkość. Sięgaj po emolienty, czyli preparaty mające właściwości natłuszczające, wygładzające i zmiękczające, przeznaczone do skóry bardzo suchej, łuszczącej się i atopowej, które pozostawiają na powierzchni skóry film ograniczający utratę wody5.
- Peeling. Regularne, delikatne złuszczanie martwego naskórka pozwala skórze lepiej wchłaniać składniki odżywcze z balsamów i olejków. Należy wybierać peelingi o łagodnym działaniu, np. z drobinkami cukru lub soli.
- Olejki naturalne. Olej kokosowy, migdałowy, arganowy, z orzechów macadamia czy oliwa z oliwek, mają właściwości nawilżające i odżywiające. Regularne wmasowywanie tych tłuszczy w skórę na łokciach pomoże odbudować barierę lipidową naskórka6.
- Maseczki nawilżające - z miodem, aloesem czy awokado, dostarczają skórze cennych składników, które pomagają odbudować jej naturalną barierę ochronną.
- Unikaj gorącej wody – pozbawia ona skórę naturalnych olejków ochronnych, co może sprzyjać jej przesuszeniu. Kąp się w letniej wodzie, a najlepiej zamień wannę na prysznic, ponieważ długie przebywanie w wodzie może podrażnić nadmiernie przesuszoną skórę.

- Stosuj filtry UV Promieniowanie UV może wysuszać skórę, dlatego ważne jest stosowanie preparatów ochronnych, szczególnie wiosną i latem, kiedy słońce jest intensywniejsze.
- Sięgnij po maści z witaminami A i E Oba te związki są znane ze swoich właściwości regenerujących skórę.
- Regularnie pij wodę. Odpowiednie nawodnienie organizmu przekłada się na nawilżenie skóry. Dbaj o to, aby pić odpowiednią ilość wody dziennie, minimum 2 l.
To Ci może pomóc
- Propolis. Działa silnie regenerująco, przeciwzapalnie i nawilżająco, dlatego świetnie sprawdza się przy suchej skórze na łokciach. Wspomaga gojenie mikropęknięć, łagodzi podrażnienia i chroni przed dalszym wysuszeniem. Tworzy naturalną barierę ochronną, przywracając skórze gładkość i elastyczność.
- Kwas hialuronowy. Przyciąga i zatrzymuje wodę, co pomaga w utrzymaniu nawilżenia skóry. Przyspiesza także gojenie ran7.
- Gliceryna - silnie nawilżający składnik, który przyciąga wodę z otoczenia i zatrzymuje ją w naskórku. Dzięki temu skutecznie zmiękcza, wygładza, uelastycznia i regeneruje suchą skórę na łokciach. Tworzy delikatną warstwę ochronną, zapobiegając dalszemu przesuszeniu.
- Skwalan. Jest pochodną skwalenu, czyli jednego z lipidów wytwarzanych przez komórki skóry7. Działa jako emolient, czyli substancja zmiękczająca i wygładzająca skórę, pomagając utrzymać jej odpowiednią wilgotność, ma właściwości gojące i łagodzące stany zapalne. Jest dobrym nośnikiem dla witamin E i A.
Wymieszaj mały kubek jogurtu naturalnego z 2 łyżkami otrębów pszennych i łyżką oleju z ogórecznika. Zawiera on kwas gamma-linolenowy będący prekursorem prostaglandyn, które odpowiadają za zachowanie odpowiedniego stanu skóry. Ponadto ma potwierdzone zastosowanie w nawilżeniu suchej, spękanej i wrażliwej skóry12 Tak przygotowaną papkę wmasuj w łokcie, zostaw na ok. 15 min. Po tym czasie spłucz chłodną wodą.

- Lanolina - to naturalny tłuszcz pozyskiwany z wełny owiec. Jest bardzo zbliżona do ludzkiego sebum, mocno natłuszcza i tworzy warstwę ochronną, niwelując szorstkość oraz pęknięcia. Pozostawia barierę ochronną, która chroni przed dalszym przesuszeniem. Zapobiega keratynizacji, czyli nadmiernemu narastaniu naskórka.
- Mocznik - ma kluczowe znaczenie w procesie utrzymania odpowiedniego nawilżenia. Wiąże wodę w skórze i zapobiega jej utracie. W większych stężeniach działa również delikatnie złuszczająco, pomagając usunąć martwe komórki naskórka8.
- Oleje roślinne, takie jak rycynowy, z orzechów makadamia, pestek winogron, konopny, oliwa z oliwek oraz tłuszcze roślinne (masło shea czy kakaowe) są bogate w substancje odżywcze i kwasy tłuszczowe, co sprawia, że skutecznie pielęgnują, nawilżają i chronią skórę. Zwróć uwagę zwłaszcza na olej z czarnuszki. Jest skuteczny w leczeniu egzemy, łuszczycy i trądziku. Ma silne właściwości antyoksydacyjne, wpływa na przyspieszenie syntezy kolagenu, gojenie się ran i wykazuje działanie nawilżające9.

Nutriceutyki na suchą skórę
- Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-7 - są niezbędne do utrzymania zdrowej bariery lipidowej skóry. Suplementacja tymi kwasami pomaga zatrzymywać wodę w skórze, poprawiając jej nawilżenie i elastyczność oraz w redukcji stanów zapalnych.
- Witamina A - ma kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry, ponieważ wspomaga regenerację komórek naskórka. Jej niedobór może być przyczyną przesuszenia i łuszczenia się skóry.
- Witamina E - jako silny antyoksydant pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i wspomaga jej regenerację. Może poprawić elastyczność skóry i zmniejszyć objawy jej przesuszenia.
- Witamina C - jest niezbędna do produkcji kolagenu, który odpowiada za jędrność i sprężystość skóry. Może wspomóc jej nawilżenie. Ponadto wspomaga gojenie się ran, co jest istotne w przypadku suchych miejsc, które łatwo mogą pękać.
- Kolagen - wpływa na odbudowę struktury skóry, poprawiając jej elastyczność i nawilżenie. Wspomaga także regenerację skóry, co jest szczególnie istotne w procesie starzenia się10.
- Biotyna (witamina B7) - wspomaga zdrowie skóry, włosów i paznokci. Jej niedobór może prowadzić do pogorszenia stanu skóry, w tym jej przesuszenia.

- Koenzym Q10 - ma zdolność do neutralizowania wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia się skóry oraz utraty jej elastyczności. Poprawia zdolność skóry do regeneracji i zatrzymania wilgoci w naskórku.
- Cynk - jest minerałem wspomagającym procesy regeneracji skóry i ma działanie przeciwzapalne. Wspiera również produkcję kolagenu i poprawia funkcję ochronną skóry.
- Ocet jabłkowy - dzięki zawartości kwasu octowego, delikatnie złuszcza martwy naskórek, poprawia teksturę skóry i wspomaga regenerację. Ma właściwości antybakteryjne i tonizujące, reguluje pH i łagodzi stany zapalne, zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry. Ważne: Ocet jabłkowy należy stosować ostrożnie i rozcieńczony z wodą w odpowiednich proporcjach, aby uniknąć podrażnień. Może być używany wewnętrznie lub jako tonik czy dodatek do kąpieli, ale należy go stosować w umiarkowanych ilościach.
- Probiotyki - badania potwierdziły, że połączenie 2 szczepów (Lactobacillus salivarius LS01 i Bifidobacterium breve BR03) skutecznie potrafi złagodzić objawy suchej skóry11.
Opracuj menu dla urody
Jeśli zauważasz, że skóra na łokciach jest przesuszona, zadbaj o odpowiednią dietę. Skóra jest odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia organizmu, a to, co jemy, bezpośrednio wpływa na jej nawilżenie, elastyczność i wygląd. Niedobory niektórych składników odżywczych mogą prowadzić do pogorszenia jej stanu, w tym do jej przesuszenia i podrażnień.
Włącz więc do swojego jadłospisu:
- Ryby morskie (łosoś, makrela, sardynki), orzechy włoskie, nasiona chia, oleje roślinne (np. lniany, konopny, oliwa z oliwek) oraz awokado. Dostarczą one niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
- Marchew, bataty, szpinak, jarmuż, żółtka jajek, wątróbka i mleko pełnotłuste są bogate w witaminę A. Możesz także spożywać produkty zawierające prowitaminę A, czyli beta-karoten, który w organizmie przekształca się w witaminę A.
- Owoce cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty, cytryny, kiwi) oraz papryka, jagody, truskawki i brokuły dostarczą witaminy C.
- Orzechy, migdały, nasiona słonecznika, oliwa z oliwek oraz szpinak to świetne źródła witaminy E.
- Mięso, owoc morza, orzechy, rośliny strączkowe (np. soczewica, fasola) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe są bogate w cynk.
- Chude mięso, ryby, jajka, ciecierzyca, fasola oraz produkty mleczne to źródła wysokiej jakości białka.
- Woda – pamiętaj, że nawodnienie organizmu jest kluczowe dla zdrowia skóry. Zbyt mała ilość płynów w diecie może prowadzić do utraty elastyczności skóry, co z kolei może prowadzić do jej przesuszenia. Oprócz picia wody sięgaj po herbaty ziołowe, np. z rumianku, mniszka lekarskiego czy mięty, a także spożywać owoce i warzywa, które zawierają dużą ilość wody, np. arbuzy, ogórki czy pomarańcze.
- Contact Dermatitis. 2008 May;58(5):255-62
- J Invest Dermatol 2009; 129: 1892-908
- J Eur Acad Dermatol Venereol. 2007;21(S2):1-4
- Clin Dermatol. 2011 Jan-Feb;29(1):31-6
- Aesthetica 2014, nr 3, s. 42-47
- Lek w Polsce, 2022’7/8 | Vol. 32 (374/375)
- Indian J Dermatol. 2016;61(3):279-87
- J Clin Dermatol. 2003;4(11):771-788
- J Trop Med. 2017:7092514
- Facial Plast Surg Clin North Am. 2011 May;19(2):229-34
- J Clin Gastroenterol 2012; 46 Suppl: S33-40
- Med. Pharm Polska, Wrocław 2008, 114-115, 143