Odpowiednia woda może przyspieszyć metabolizm i pomóc w odchudzaniu

Odpowiednie nawodnienie to podstawa zdrowego odżywiania, ponieważ pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową, działa antyoksydacyjnie, przyspiesza metabolizm i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

W ponad 70% składamy się z wody, a jej wpływ na pracę wszystkich organów jest ogromny. To ten życiodajny płyn nadaje skórze jędrność, rozrzedza krew, nawilża śluzówki, usprawnia wchłanianie składników odżywczych, ułatwia spalanie tłuszczu i wspomaga detoksykację. Właśnie dlatego wspólnym mianownikiem wszystkich prozdrowotnych diet jest odpowiednie nawodnienie. Warto jednak pamiętać, że oprócz ilości spożywanych płynów liczy się również ich jakość.

  • Sprzymierzeniec w odchudzaniu Nadmiar cukru, żywności przetworzonej, mięsa i nabiału sprzyja zakwaszeniu organizmu, które tak naprawdę może być najważniejszą przyczyną schorzeń cywilizacyjnych czy problemów ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.
    Rozwiązaniem okazuje się jonizowana woda alkaliczna, która dzięki wyższemu, wyraźnie zasadowemu pH (9-9,5) neutralizuje związki kwasowe oraz ułatwia pozbywanie się ich na bieżąco, a dzięki temu w dłuższej perspektywie sprzyja utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. To zaś zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, która powstaje, by chronić organy przed nadmiarem kwasów. Dzięki temu woda jonizowana stanowi cenny składnik wszystkich diet odchudzających, a co najważniejsze – pomaga uzyskać trwałą redukcję wagi1.
  • Zabójca wolnych rodników Jak wynika z badań, nadmiar wolnych rodników stanowi przyczynę wielu schorzeń przewlekłych2. Szczęśliwie jednym z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów jest wodór molekularny (cząsteczkowy) w postaci dwuatomowej (H2). Jako cząsteczka bardzo mała i dobrze rozpuszczająca się w tłuszczach wodór łatwo przenika do komórek3. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki swojej budowie dociera do ich wnętrza (cytoplazmy) i wpływa na nie przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Żadna inna substancja nie wiąże wolnych rodników tak silnie, jak wodór cząsteczkowy, a co więcej, redukuje on nawet rodniki hydroksylowe – najbardziej toksyczne z reaktywnych form tlenu (ROS)4.
jonizator wody
Najlepszym źródłem wodoru cząsteczkowego jest uzyskana w procesie elektrolizy woda alkaliczna. W zaledwie 30 min dociera ona do każdej tkanki, a nawet przechodzi bez przeszkód przez barierę krew-mózg5. W badaniach na szczurach wykazano, że u zwierząt, które piły wodę alkaliczną, już po miesiącu zmniejszyły się stres oksydacyjny oraz koncentracja 8-OHdG – jednego z głównych markerów zniszczeń DNA pod wpływem wolnych rodników6.
  • Klucz do zdrowia Klastry jonizowanej wody alkalicznej są mniejsze niż w zwykłej kranówce czy wodzie butelkowanej, dzięki czemu szybciej i efektywniej dostają się do wszystkich komórek, łatwo wymywając toksyny zalegające w organizmie. To zaś poprawia metabolizm, usprawnia funkcjonowanie nerek i oczyszcza jelita z gromadzących się w nich złogów, a w efekcie usprawnia pracę układu pokarmowego.

Wyniki pewnego eksperymentu na myszach wskazują, że jonizowana woda alkaliczna może łagodzić niealkoholowe stłuszczenie wątroby7. Jednocześnie jej picie poprawia przyswajanie składników odżywczych, takich jak żelazo, wapń, cynk i magnez, które mają korzystny wpływ na poziom cukru i cholesterolu.

Co więcej, woda alkaliczna o wysokim pH lepiej zmniejsza lepkość krwi u osób odwodnionych po wysiłku fizycznym, niż zwykła woda8. Dlatego diabetycy czy osoby ze schorzeniami kardiologicznymi powinni zwracać uwagę nie tylko na to, co jedzą, ale również – co piją.

Niestety w procesie butelkowania i magazynowania zwykła woda utlenia się, tracąc dobroczynne właściwości. Dlatego zaleca się picie świeżo zjonizowanej wody – najlepiej w ciągu 12 godz. od jej wytworzenia. Z tego powodu nie można sprzedawać jej w postaci butelkowanej, a najlepszym rozwiązaniem jest zakup domowego urządzenia, czyli jonizatora, który umożliwi jej wytwarzanie na bieżąco.

  woda z ogórkami

W procesie elektrolizy pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego do dwóch elektrod (anody i katody) zmienia się struktura wody, czyli następuje rozkład cząsteczki wody na wodór i tlen. Z uwagi na stabilność procesu elektrolizy parametry ORP i pH osiągają powtarzalne wartości niezależnie od długości użytkowania jonizatora wody.
Warto wiedzieć, że w jonizatorach wody poza wodą alkaliczną powstaje również woda kwaśna o niezastąpionych zaletach: to naturalny i niezwykle skuteczny środek dezynfekujący, zwalczający drobnoustroje. Chroni skórę, ponieważ ma podobne do niej pH, a dzięki temu nie wysusza jej i nie podrażnia.
Oznacza to, że kwaśną wodę warto wykorzystywać zewnętrznie do dezynfekcji, a alkaliczną pić, aby uzyskać wszystkie opisane powyżej korzyści.

Bibliografia
  • Processes 2021, 9(11), 1876, doi: 10.3390/pr9111876
  • Int J Biochem Cell Biol. 2007; 39(1):44-84
  • Biochimica et Biophysica Acta 2012; 1820: 586-94
  • Nat Med. 2007 Jun;13(6):688-94
  • J Int Soc Life into Sci 2004; 22 (2): 302-5
  • Biosci Biotechnol Biochem. 2005; 69 (10): 1985-7
  • World J Gastroenterol. 2018 Dec 7;24(45):5095-108
  • J Int Soc Sports Nutr. 2016 Nov 28:13:45
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny