Olej arganowy
Nazywany jest „płynnym złotem” ze względu na swoje wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne i trudny proces pozyskiwania. Tradycyjnie wytwarza się go ręcznie, co może zająć nawet kilka dni.
Olej arganowy zawiera duże ilości witaminy E i kwasów tłuszczowych, które regenerują skórę i włosy, a także chronią przed działaniem wolnych rodników. Zawiera także polifenole, tokoferole, sterole, skwalen i alkohole triterpenowe.
Codzienne miejscowe stosowanie zmiękcza i poprawia elastyczność skóry1. Poprawia naturalną zdolność do utrzymania wody, a co za tym idzie, nawilżenia skóry. Jest skuteczny w łagodzeniu oparzeń drugiego stopnia.
Olej kokosowy
Od wieków olej kokosowy był stosowany jako środek nawilżający przez mieszkańców tropików. Badania kliniczne potwierdziły mądrość ludową. Okazało się, że łagodzi objawy chorób skóry i nawilża ciało.
Kiedy już naukowcy docenili jego walory, kwestią czasu stało się stosowanie go w rozmaitych kosmetykach służących do pielęgnacji ciała. Jest bardzo cenionym, delikatnym emolientem, który często znajduje się w składzie preparatów dla dzieci. Doskonale sprawdza się bowiem w profilaktyce atopowego zapalenia skóry (AZS)3. Nie powoduje alergii i podrażnień.
Polecany jest dla osób z bardzo suchą, pękającą i łuszczącą się skórą. Pomaga łagodzić uczucie suchości, szorstkości, pieczenia, a także przywraca właściwy poziom nawilżenia. Na włosach tworzy ochronną warstwę, chroniąc je przed przesuszeniem i łamliwością4. Zamyka łuski włosów i sprawia, że stają się one gładkie i błyszczące.
- Błyszczące pasma. Zmocz włosy, odciśnij ręcznikiem nadmiar wody i delikatnie je rozczesz. Na lekko wilgotne nakładaj równomiernie olej kokosowy, aż włosy przestaną go chłonąć (ok. 2-3 łyżeczki). Owiń głowę ciepłym ręcznikiem i zostaw na kilku godzin. Następnie umyj włosy.
- Odżywczy peeling do ciała. Wymieszaj 3 łyżki cukru trzcinowego, 2 łyżki oleju arganowego z łyżeczką soku z cytryny. Nałóż peeling na wilgotną skórę ciała, masuj kolistymi ruchami przez kilka minut, spłucz ciepłą wodą. Usuniesz martwy naskórek, a olej arganowy nawilży i zmiękczy skórę.
- Kuracja na skórki. Olej kokosowy wtarty w skórki przy paznokciach zmiękczy je i poprawi ich kondycję. Pomoże również na zrogowacenia na piętach – nasmaruj wieczorem w wysuszoną i pękającą skórę stóp i pozostaw na noc. Zabieg możesz powtarzać co wieczór, aż do skutku.

Olej lawendowy
Olej lawendowy sprawdza się doskonale w aromaterapii i kosmetyce. Zawiera liczne związki aktywne, takie jak linalol i octan linalilu, które działają antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz regenerująco. Dzięki nim wspomaga pielęgnację skóry problematycznej, trądzikowej i wrażliwej, przyspieszając gojenie się ran, łagodząc podrażnienia oraz zmniejszając widoczność blizn i przebarwień5.
Na włosy wpływa wzmacniająco dzięki zawartości terpenów, które poprawiają krążenie w skórze głowy, wspierając wzrost włosów i ograniczając ich wypadanie.
Olej lawendowy może być stosowany jako dodatek do szamponów i masek, ale także do olejowania pasm. Ma delikatny, uspokajający zapach.

- Dezodorant w kremie. Przygotuj 2 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki oleju kokosowego, 2 łyżki oleju winogronowego, 5 kropli olejku lawendowego i 2 krople olejku miętowego. Wszystkie składniki wymieszaj, aż się połączą. Tak przyrządzony kosmetyk przełóż do zakręcanego słoiczka, żeby dłużej zachował trwałość. Przechowuj w lodówce. Gdy Twój antyperspirant już się schłodzi, nanoś odrobinę kremu na skórę pod pachami, pod biustem czy w pachwinach. Soda oczyszczona doskonale wchłania zapachy, a mąka ziemniaczana pełni rolę talku i nie zatyka porów. Olejek lawendowy działa bakteriobójczo i zapobiega powstawaniu przykrego zapachu.
Olej z wiesiołka
Ten tłuszcz bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6, w tym kwas linolowy i gamma-linolenowy (GLA), wspomaga regenerację naskórka, łagodzi podrażnienia i poprawia elastyczność skóry. Nawilża i ujędrnia, chroniąc ją jednocześnie przed uszkodzeniami i pomagając w utrzymaniu prawidłowej bariery lipidowej. Jest idealny dla cery suchej, wrażliwej i skłonnej do trądziku, ponieważ reguluje wydzielanie sebum.
Działa przeciwświądowo i przeciwalergicznie, więc sprawdza się w leczeniu trądziku, pokrzywki, łuszczycy oraz egzemy6. Na włosy olej z wiesiołka działa wzmacniająco – nawilża je i zapobiega łamliwości oraz rozdwajaniu końcówek.
Regularnie stosowany pomaga zmniejszyć wypadanie włosów i wspiera ich wzrost. Można go stosować jako serum na końcówki, dodatek do masek lub wcierkę do skóry głowy.
Olej konopny
Wytłaczany na zimno z nasion konopi siewnych jest bogaty w kwasy omega-3, omega-6 i kwas oleinowy, proteiny, aminokwasy, minerały, witaminy, fitosterole oraz fosfolipidy. Zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci i poprawia jej nawilżenie7.
Łagodzi stany zapalne towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry, egzemie i łuszczycy. Reguluje wydzielanie sebum i działa wspomagająco w leczeniu trądziku, przypadłości, która często dotyka również osoby dojrzałe.
Olej konopny jest doskonałym preparatem antyagingowym. Działa natłuszczająco i wspomaga usuwanie obumarłych komórek8. Zabezpiecza przed zanieczyszczeniami z powietrza, poprawia koloryt, ukrwienie i elastyczność skóry. Zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Olej konopny, po otwarciu najlepiej przechowuj w lodówce.
- Maska na włosy Połącz olejki: 4 łyżki konopnego, 1 łyżkę rycynowego i 2 łyżki kokosowego (lub oliwy z oliwek). Wymieszaj i lekko podgrzej, np. w kąpieli wodnej. Gdy będzie ciepła, wmasuj we włosy i skórę głowy. Owiń głowę folią, a następnie ciepłym ręcznikiem. Po 3 godz. spłucz maskę i umyj włosy delikatnym szamponem.

Olejek z opuncji figowej
Ma w sobie całą gamę kwasów tłuszczowych, aminokwasów i antyoksydantów. Zawiera witaminy E, A, C, B1 i B6. Dodajmy do tego, że w owoc opuncji jest źródłem substancji zwanej Opuntia G.
Ma ona właściwości przeciwzmarszczkowe9. Olej z tego sukulentu intensywne nawilża i regenerujące uszkodzony naskórek. Wspomaga gojenie, łagodzi zaczerwienienia, stany zapalne i podrażnienia skóry. Wygładza skórę oraz poprawia jej elastyczność i jędrność. Reguluje pracę gruczołów łojowych i wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Polecany jest do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej.
Olejek z opuncji figowej to znakomite serum na zniszczone końcówki włosów. Skutecznie chroni je przed rozdwajaniem i uszkodzeniami. Ponadto wzmacnia pasma, regeneruje i dodaje im miękkości oraz blasku.

Olej z ogórecznika lekarskiego
Jest bogatym źródłem kwasów omega-6, niezbędnych do odpowiedniego nawilżenia skóry i zwiększających jej elastyczność. Należy do nich kwas gamma-linolenowy, który zmniejsza stany zapalne w organizmie i objawy alergii10.
Podany doustnie przechodzi do skóry właściwej, wzmacnia ją i zapobiega nadmiernej przezskórnej utracie wody, chroni przed przepuszczaniem z zewnątrz alergenów, toksyn, grzybów, bakterii. Miejscowe stosowanie oleju z ogórecznika poprawia stan skóry u niemowląt i dzieci z łojotokowym zapaleniem skóry lub AZS11.
Oliwa z oliwek
To bezcenne źródło składników odżywczych. Polecana jest do każdego typu cery, zarówno suchej, mieszanej, jak i tłustej. Zawiera witaminy A, E, F, które działają na skórę odżywczo i łagodząco. Sprawia, że staje się ona miękka, jędrna i gładka oraz utrzymuje właściwy stopień jej nawilżenia12. Bogata w naturalne przeciwutleniacze oliwa skutecznie zwalcza oznaki starzenia się.
Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia przesuszonej skóry, zapobiega pękaniu. Jest również doskonałym środkiem regenerującym włosy i paznokcie. Sprawdzi się także do demakijażu, usunie nawet wodoodporny tusz13.
- Zwalcz niedoskonałości cery. Właściwości oczyszczające oliwy pomogą w walce z trądzikiem. Przygotowuj mieszankę oliwy z oliwek z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, który słynie z dużej aktywności przeciwdrobnoustrojowej14. Stosuj punktowo na niedoskonałości.
Niektórzy producenci oliwy z oliwek oznaczają na opakowaniu również jej kwasowość – im jest niższa, tym lepsza jakość produktu. Z kolei oznaczenie literami DOP (z włoskiego Denominazione di Origine Protetta) oznacza, że dany produkt został wyprodukowany, przetworzony i przygotowany w ściśle określonym regionie oraz zgodnie z tradycyjnymi metodami.
Olej z rokitnika
Jest idealnym wyborem dla suchej, zniszczonej skóry i włosów, które potrzebują intensywnego odżywienia. Jego wyjątkowe właściwości wynikają z wysokiej zawartości witamin A, C, E i K oraz kwasów tłuszczowych omega-3, -6, -7 i -9.
Olej z rokitnika zawiera ok. 35% rzadkiego i cennego kwasu oleopalmitynowego, składnika tłuszczu skórnego, znanego ze swojej zdolności do wspierania regeneracji tkanek i przyspieszania gojenia się ran.
Dzięki obecności beta-karotenu działa przeciwstarzeniowo, wspomagając produkcję kolagenu, uelastycznia i intensywnie regeneruje skórę oraz chroni przed działaniem wolnych rodników. Stosowany na włosy nawilża je i odbudowuje ich strukturę, wzmacnia cebulki, zmniejsza łamliwość oraz nadaje im połysk.
- Clin. Interv. Aging. 2015;10:339-349
- Ostomy Wound Manage. 2016 Mar;62(3):26-34
- Int J Dermatol 2014; 53(1):100-8; J Tradit Complement Med. 2018 Jan 17;9(1):5-14
- J Cosmet Sci 2011; 62:203-7
- Dermatitis 2016 Nov/Dec;27(6):325-332
- Arch. Dis. Child., 75, 1996, 494
- Pharmaceutics. 2021 Nov 12;13(11):1919
- Kowalczyk B. Fitoterapia w łuszczycy. Panacea 2008; 3(24):22-4
- Jędrzejko K, Kowalczyk B, Bacler B. Rośliny kosmetyczne. Wyd Śląska Akademia Medyczna, Katowice 2006; 147
- Clin Dermatol. 2010 Jul-Aug;28(4):440-51
- Acta Derm. Venereol. 1993; 73:18-20
- B. Frohn: Oliwa z oliwek dla zdrowia i urody, Bauer- Weltbild Media, Warszawa 2006
- T. Lofthouse: Oliwa: różne rodzaje oliwy i jej zastosowanie, Wydawnictwo K.E. Liber, cop., Warszawa 2008
- Clin Microbiol Rev. 2006 Jan;19(1):50-62
- Food Res. Int. 2011;44:1718-27