Te roślinne oleje są najlepsze do pielęgnacji skóry. Można je zrobić samemu

Oleje roślinne to prawdziwe skarby natury, które od wieków wspierają pielęgnację skóry i włosów. Bogate w witaminy, kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, potrafią nawilżać, regenerować, wzmacniać oraz chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Ponadto, jak pokazują badania, oleje roślinne mogą być sprzymierzeńcami osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry1. Są skład­nikami wielu kosmetyków, które można kupić w sklepie, ale równie łatwo przygotować je samodzielnie. Każdy z nich ma unikalne właściwo­ści. Podpowiadamy, jak dobrać olej do swoich potrzeb i jak najdłużej cieszyć się pięknym i młodym wyglądem.

Olej z orzechów laskowych wspiera podrażnienia skóry

Swoje właściwości zawdzięcza dużej zawartości witaminy E, kwasów tłuszczowych oraz tanin. Jest to tzw. olej suchy, który ulega wchłonięciu i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Jest szczególnie polecany dla skóry mieszanej i tłustej. Działa nawilżająco, ściągająco, zamyka pory i zmniejsza łojotok. Ujędrnia skórę, nawilża, poprawia jej elastyczność oraz kolor.

Witamina E uczestniczy w syntezie kolagenu, zmniejsza widoczność blizn, rozstępów i plam, natomiast kwasy tłuszczowe chronią skórę przed uszkodzeniem przez słońce.

Ze względu na właściwości przeciwzapalne olej z orzechów laskowych wskazany jest w przypadkach podrażnień skóry, np. egzemy i rumienia, nawet u dzieci2. Ponadto nadaje włosom blask, a wcierany w skórę głowy stymuluje ich wzrost.

olej kokosowy
Nawilżający balsam do ciała. W kąpieli wodnej rozpuść łyżeczkę masła shea i 1 łyżkę oleju kokosowego nierafinowanego, aż uzyskasz płynną konsystencję. Dodaj 2 łyżki oleju z orzechów laskowych i dokładnie wymieszaj. Przelej mieszankę do szklanego pojemnika i odstaw do wystygnięcia. Stosuj na ciało po kąpieli, aby zatrzymać wilgoć.

Olej jojoba bogaty w kwasy omega-3

Zawiera kwas alfa-linolenowy, należący do grupy kwasów omega-3. Poprawia on wygląd skóry, regulując gospodarkę lipidową naskórka. Spowalnia procesy starzenia się skóry, jednocześnie głęboko ją nawilżając. Jest idealny dla osób z cerą tłustą i mieszaną. Ma również działanie przeciwzapalne, dlatego znalazł zastosowanie w kosmetykach wspomagających walkę z chorobami skóry3. Wysoka zawartość estrów wosku sprawia, że olej jojoba wspomaga odbudowę skóry w takich problemach, jak łojotokowe zapalenie skóry, wypryski skórne, AZS czy trądzik4.

CZY WIESZ, ŻE…
olej jojoba to w rzeczywistości płynny wosk? Jego skład chemiczny jest bardzo zbliżony do ludzkiego sebum, dlatego jest doskonale tolerowany przez skórę.
olej jojoba

Olej z orzechów makadamia - naturalny botoks

Często nazywany jest „botoksem w płynie” ze względu na zdolność do intensywnego wygładzania i regeneracji zniszczonych włosów. Jego skład przypomina ludzkie sebum, co sprawia, że szybko się wchłania i nie obciąża pasm. 

olej jojoba
Wcierka antyłupieżowa. Rozpuść kilka kropel olejku z drzewa herbacianego w ¼ szklanki wody i wmasuj go w skórę głowy. Poprawę poczujesz już po pierwszym zastosowaniu, bowiem tłuszcz ten ma właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Wcierkę najlepiej rób tuż przed snem. Zabieg powtarzaj 1-2 razy w tygodniu, aż do ustąpienia objawów.

Olej z awokado bogaty w witaminy

Nazywany „superfood” dla skóry ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych. Działa regenerująco, ujędrniająco i wspiera produkcję kolagenu. Pozyskiwany z miąższu owocu jest bogaty w kwas linolowy, linolenowy i oleinowy, beta-sitosterol, beta-karoten, lecytynę, minerały oraz witaminy A, C, D i E. Odżywia suchą, uszkodzoną lub spierzchniętą skórę10. Miejscowe stosowanie oleju z awokado, zwiększa syntezę kolagenu, zmniejsza liczbę komórek zapalnych i przyspiesza gojenie się ran.

Olej z rokitnika przyspiesza gojenie się ran

Jest idealnym wyborem dla suchej, zniszczonej skóry i włosów, które potrzebują intensywnego odżywienia. Jego wyjątkowe właściwości wynikają z wysokiej zawartości witamin A, C, E i K oraz kwasów tłuszczowych omega-3, -6, -7 i -9. Zawiera ok. 35% rzadkiego i cennego kwasu oleopalmitynowego, składnika tłuszczu skórnego, znanego ze swojej zdolności do wspierania regeneracji tkanek i przyspieszania gojenia się ran7.

Dzięki obecności beta-karotenu działa przeciwstarzeniowo, wspomagając produkcję kolagenu, uelastycznia i intensywnie regeneruje skórę oraz chroni przed działaniem wolnych rodników. Stosowany na włosy nawilża je i odbudowuje ich strukturę, wzmacnia cebulki, zmniejsza łamliwość oraz nadaje im połysk. 

Skwalen

Ten triterpenten jest składnikiem płaszcza lipidowego ludzkiej skóry oraz tłuszczu wątroby rekina. Wykazuje bardzo silne właściwości przeciwutleniające, wspomaga transport tlenu do komórek, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego5. Może też zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca i opóźniać procesy starzenia.

Głównym źródłem skwalenu jest wątroba rekina, ale można go też znaleźć w oleju roślinnym – przede wszystkim tym pozyskiwanym z amarantusa, gdzie jego zawartość może sięgać 8%, czyli ok. 10 razy więcej niż w oliwie z oliwek6.

Olej migdałowy poprawia stan i koloryt skóry

CZY WIESZ, ŻE…
Są 2 rodzaje olejku migdałowego? Jeden z nich wytwarzany jest z nasion słodkich migdałów, które są bezpieczne do spożycia, a drugi pozyskiwany jest z nasion gorzkich migdałów zawierających amigdalinę, która może uwalniać cyjanowodór, szczególnie przy niewłaściwym stosowaniu.

Ten ze słodkich migdałów poprawia stan i koloryt skóry. Doskonale zmywa makijaż, a ponieważ jest bogaty w witaminy A, C, E, K oraz B1, B2 i B6, pozostawia cerę nawilżoną i elastyczną. Szczególnie wskazany jest w pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień. Jest w stanie zapobiegać uszkodzeniom strukturalnym spowodowanym promieniowaniem UV, a także spowalniania procesy fotostarzenia8. Natomiast regularne masaże olejkiem z gorzkich migdałów mogą być pomocne w redukcji rozstępów9.

Pięknie dłonie i stopy
Pięknie dłonie i stopy. Zmieszaj oliwę z oliwek z olejkiem ze słodkich migdałów w proporcji 1:1. Dodaj kilka kropel hydrolatu z lawendy. Nakładaj na dłonie i stropy, najlepiej na noc, dodatkowo załóż bawełniane rękawiczki i skarpetki. Przy regularnym stosowaniu pozbędziesz się zrogowaceń, a skóra będzie miękka, gładka i odżywiona.

Olej słonecznikowy na AZS

Kalifornijczycy podczas 4-tygodniowego, randomizowanego, podwójnie zaślepionego i kontrolowanego nośnikiem badania postanowili sprawdzić miejscowe działanie tego tłuszczu.

U dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanego AZS, którzy stosowali olej słonecznikowy na skórę, odnotowali zmniejszenie świądu o 65,6% w porównaniu z 43,8% w grupie placebo. Spadła też u nich liczebność na skórze gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), podczas gdy w grupie placebo pozostała niezmienna.

Zdaniem badaczy miejscowe stosowanie emolientów zawierających estry tłuszczowe pochodzące z oleju słonecznikowego może także zredukować miejscowe stosowanie kortykosteroidów12.

Olej z pestek winogron - dla cery tłustej i trądzikowej

To lekki i szybko wchłaniający się olej, ceniony za swoje właściwości pielęgnacyjne. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe, głównie linolowy (omega-6), który wspiera regenerację bariery lipidowej skóry, nawilża i łagodzi podrażnienia. Zawiera także witaminę E, silny przeciwutleniacz, chroniący przed wolnymi rodnikami i opóźniający procesy starzenia. Wzmacnia włosy, dodaje blasku i zapobiega ich łamliwości. Idealny dla cery tłustej i trądzikowej, reguluje wydzielanie sebum.

Olej z pestek granatu zapobiega rozwojowi raka skóry

To bogate źródło związków polifenolowych, którym w dużej mierze zawdzięcza swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Może być pomocny w zapobieganiu rozstępom lub poprawie stanu skóry, gdy już do nich doszło. Wykazano, że nanoemulsje z olejem z pestek granatu zwiększają odporność na działanie promieniowania UV. Badania potwierdzają także jego potencjał w zapobieganiu rozwojowi raka skóry11.

Nie pomijaj płynnych tłuszczów w diecie
Olej konopny jest bogatym i zrównoważonym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. W przeprowadzonym w Finlandii 20-tygodniowym randomizowanym pojedynczo zaślepionym badaniu krzyżowym z udziałem pacjentów cierpiących z powodu atopowego zapalenia skóry (AZS) i przyjmujących olej konopny nastąpiła redukcja przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Ponadto zmniejszyły się suchość i świąd skóry. Zdaniem Finów wprowadzenie do diety oleju konopnego poprawił stan chorych na AZS ze względu na regularną podaż kwasów omega13.

  oleje

A może aromaterapia?

Jako że długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych – często przepisywanych w tej chorobie – może niekorzystnie odbić się na zdrowiu, uczeni z Malezji zachęcają atopików do wypróbowania znacznie mniej szkodliwych olejków eterycznych.

Z przeprowadzonego przez nich przeglądu wynika, że olejki eteryczne mają ogromny potencjał w leczeniu AZS i mogą być stosowane jako uzupełniające środki terapeutyczne14. Jak wskazują naukowcy z Japonii, świetnie sprawdzi się tu m.in. olejek lawendowy15.

Bibliografia
  • Clin Dermatol. 2017 Jul-Aug;35(4):383-386
  • Nutrients 2023, 15(11), 2421
  • J. Ethnopharmacol. 2011;134:443-9
  • Forsch Komplementmed. 2012;19:75-9
  • Altern Med Rev.1999 Feb;4(1):29-36
  • Eur Food Res Technol 2001; 213: 349-355
  • Food Res. Int. 2011;44:1718-27
  • J. Cosmet. Dermatol. 2007;6:14-19
  • J. Clin. Nurs. 2012;21:1570-1576
  • Skin Res. Technol. 2012;18:364-9
  • J. Med. Food. 2003;6:157-61
  • Dermatitis. 2024 Jan-Feb;35(S1):S62-S69
  • Journal of Dermatological Treatment. 2005; 16: 87-94
  • Curr Med Res Opin. 2024; May;40(5):753-63
  • PLoS One. 2024 Jan 5;19(1):e0296408
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny