Płukanka z octu jabłkowego, napar z szałwii...Naturalne sposoby na tłuste włosy

Nadmiar sebum sprawia, że fry­zura szybko traci świeżość, a częste mycie niestety może tylko nasilać problem. Zamiast sięgać po agresywne środki, warto wypróbować naturalne sposoby, które pomagają re­gulować wydzielanie sebum, wzmacniają włosy i odświeżają skórę głowy.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Nadmiar sebum sprawia, że fry­zura szybko traci świeżość, a częste mycie niestety może tylko nasilać problem. Zamiast sięgać po agresywne środki, warto wypróbować naturalne sposoby, które pomagają re­gulować wydzielanie sebum, wzmacniają włosy i odświeżają skórę głowy. Ziołowe płukanki, domowe wcierki i toniki oraz proste zmiany w pielęgnacji mogą przynieść zaskakujące efekty. Są naturalne sposoby na to, aby Twoje włosy dłużej pozostały lekkie i świeże.

Uniwersalna pokrzywa

Ma właściwości oczyszczające, antybakteryjne i regulujące pracę gru­czołów łojowych. Bogata w witaminy A, C i K oraz minerały, takie jak cynk i krzem, wzmacnia włosy i zapobiega ich nadmiernemu przetłuszcza­niu. Napary z pokrzywy można stosować zarówno wewnętrznie, do picia, jak i zewnętrznie, jako płukanki lub wcierki. Regu­larne stosowanie zmniejsza wydzielanie sebum, zapobiega łupieżowi i wzmacnia cebulki włosów, co prowadzi do ich lepszej kondycji. Pokrzywa poprawia także mikrokrą­żenie skóry głowy, co wspomaga wzrost włosów1.

Przepis: Garść świeżych liści pokrzywy zalej ½ l wrzą­cej wody, przykryj, odstaw na 15-20 min, następ­nie przecedź przez sitko. Dla lepszego efektu można dodać 2 łyżki octu jabłkowego. Po umyciu włosów spłucz je letnią płukanką z pokrzywy, delikat­nie wmasowując w skórę głowy. Nie spłukuj wodą – pozostaw do wyschnięcia. Wło­sy dłużej pozostaną świeże, skóra głowy odżywiona a cebulki wzmocnione.

Płukanka z octu jabłkowego

To naturalny środek, który skutecznie poma­ga w regulacji przetłuszczania się włosów. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzy­bicze i oczyszczające, dzięki czemu eliminuje nadmiar sebum oraz przywraca skórze głowy naturalne pH.

Regularne stosowanie płuka­nek z octu jabłkowego pomaga w zwężeniu porów skóry, co zmniejsza produkcję łoju i sprawia, że włosy dłużej pozostają świeże. Dodatkowo wygładza łuski włosów, nadając im blask i miękkość. Aby przygotować płu­kankę, wystarczy wymieszać 1-2 łyżki octu z 1 l wody i spłukać nią włosy po umyciu.

Napar z mięty

Zioło to działa odświeżająco i antybakteryjnie, pomaga w regulacji przetłuszczania się skóry głowy, a to za spra­wą zawartego w niej mentolu, który łagodzi podrażnienia i poprawia ukrwienie skóry2.

Napar z mięty sprawdzi się jako płukanka lub dodatek do szamponu. Olejek miętowy stosowany na skórę głowy pomaga zmniejszyć aktyw­ność gruczołów łojowych, co przedłuża świeżość wło­sów. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób z problemami skórnymi, takimi jak łojotok czy stany zapalne, które mogą prowadzić do nadmiernego przetłuszczania.

Peeling do skóry głowy

Przepis: Wymieszaj 4 łyżki cukru trzcinowego, 2 łyżki żelu aloesowego oraz kilka kropel oleju lnianego. Powstałą pastę wcieraj przez kilka minut w skórę głowy. Następ­nie zmyj szamponem i nałóż odżywkę.

Cukier delikatny sposób złuszcza martwy naskórek i oczyszcza, co jest szczególnie ważne przy nadmiernym wydzielaniu sebum. Do tego poprawia krążenie i pobudza cebulki włosów. Dzięki zawartości kwasu glikolowego przy­spiesza procesy odnowy5. Ma także działanie nawilża­jące. Z kolei masaż wzmocni włosy, pobudzi ich wzrost i ograniczy wypadanie. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga w walce z łupieżem.

ekstrakt z liści brzozy
Alkoholowy ekstrakt z liści brzozy warto regularnie wcierać w skórę gło­wy. Taka kuracja pomoże zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, ograniczy ich wypadanie i sprawi, że staną się mocniejsze oraz bardziej lśniące.

Odżywka rumiankowa

Regularne stosowanie płukanek z ru­mianku może zmniejszyć nadmierną produkcję sebum i zapobiegać prze­tłuszczaniu się włosów. Właściwości antyseptyczne pomagają utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji. Odżywia cebulki włosów, wzmacnia je i zapo­biega ich wypadaniu oraz pobudza wzrost nowych włosów4. Zioło ma wła­ściwości rozjaśniające, dlatego jest szczególnie polecane dla blondynek.

Przepis: 1/3 szklanki oleju rzepakowego pod­grzej i dodaj do niej łyżeczkę suszo­nych koszyczków rumianku, odstaw na 30 min, przefiltruj. Dodaj żółtko, łyżkę soku z cytryny i łyżkę mio­du. Nałóż na wilgotne włosy, załóż foliowy czepek i owiń ręcznikiem. Po 30 min spłucz ciepłą wodą.

Wcierka z miedzią

Miedź ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, co pomaga w walce z łojotokiem. Odgrywa istotną rolę w syntezie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za elastyczność i zdro­wie skóry głowy3. Minerał ten wspo­maga prawidłowe krążenie w skórze głowy, co poprawia dotlenienie cebulek i ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Często dodawa­na jest do kosmetyków wzmac­niających włosy. My znajdziemy ją w kuchni – w bazylii i majeranku.

Przepis: Kopiastą łyżkę pokruszonych liści laurowych zalej 200 ml wrzątku i gotuj pod przykryciem 15 min. Na­stępnie zostaw je do całkowitego ostygnięcia. Do chłodnego wywaru dodaj łyżkę świeżej, umytej bazylii i łyżkę jej korzeni.

Całość zblenduj, zlej do słoika i odstaw na 10 godz. w ciemne miejsce. Po tym czasie przecedź płyn przez sitko i schowaj do lodówki. Codziennie odlewaj 5 ml, nanoś na włosy i wmasowuj w skórę głowy. Nie zmywaj. Bazylię możesz zastąpić majerankiem.

Regeneracyjna maska

Przepis: 4 łyżki zielonej glinki, 1 surowe żółt­ko, łyżkę oleju rycynowego i 2 łyżki soku z cytryny wymieszaj i wetrzyj we włosy. Nałóż na głowę foliowy czepek i ją owiń ciepłym ręcznikiem. Dzięki temu składniki łatwiej wnik­ną we włosy. Po 40-50 min spłucz maskę, włosy dokładnie umyj szam­ponem.

Olejek rycynowy poprawi kondycję suchych i zniszczonych włosów, pobudzi ich wzrost i za­pobiegnie problemom z łupieżem. Natomiast glinka ułatwi pozbycie się nadmiaru sebum. Poza tym absorbuje toksyny z powierzchni skóry, jedno­cześnie ją odżywiając.

Ma działanie ściągające, matujące, oczyszczają­ce, antybakteryjne i normalizujące, a przy tym poprawia objętość wło­sów7. Można ją stosować, mieszając jedynie z wodą lub hydrolatem.

  wcierka do włosów

Wcierka z tataraku

Tatarak ma działanie antyseptyczne i tonizujące, co sprawia, że skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych. Kilka kropli olejku tatarakowego wetrzyj w skórę głowy na 1-2 godz. przed planowanym jej umyciem. Dzięki temu zmniejszysz przetłuszcza­nie się włosów i wzmocnisz ich cebulki. Olej i płukanki z tataraku są też skuteczne w leczeniu łupieżu i stanów zapalnych skóry.

Napar z szałwii

Skutecznie reguluje wydzielanie sebum. Ma właściwości antybakteryjne, prze­ciwgrzybicze i ściągające, co sprawia, że jest idealnym składnikiem do płukanek i wcierek do skóry głowy8.

Przepis: Kopiastą łyżkę szałwii zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem do ostygnięcia. Następnie przecedź. Chłod­nym naparem zmyj włosy i głowę. Nie spłu­kuj. Jest szczególnie polecany osobom z ciemnymi włosami, ponieważ pogłębia ich naturalny kolor. Możesz też stosować go jak tonik do włosów. W ten sposób oczyścisz skórę i przedłużysz świeżość fryzury. Taki zabieg wzmacnia też cebulki, co pomaga za­pobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów.

Wcierka z czarnej rzepy

Przepis: Korzeń surowego korzenia rośliny umyj, obierz, po­krój i dokładnie zblenduj na papkę. Następnie do­kładnie wetrzyj go kolistymi ruchami w skalp i po­zostaw na minimum godzinę. Po tym czasie spłucz głowę ciepłą wodą. To jedna z najskuteczniejszych naturalnych kuracji na przetłuszczające się włosy.

Miąższ czarnej rzepy zawiera wiele witamin i związ­ków, które korzystnie wpływają na kondycję skóry głowy, m.in. związki siarki i olejki gorczyczne. Ma silne właściwości oczyszczające, reguluje pracę gruczołów łojowych, pobudza mikrokrążenie skóry głowy i wzmac­nia cebulki włosów6. Stosowanie wcierki z czarnej rzepy reguluje wydzielanie sebum, ogranicza wypa­danie włosów i sprawia, że stają się mocniejsze.

Wcierka z pokrzywy i skrzypu

Przepis: Wsyp do szklanki łyżkę suszonego skrzypu polnego i łyżeczkę suszonej pokrzywy, a następnie zalej je ½ szklanki wrzątku, przykryj i odstaw do zapa­rzenia. Po ostudzeniu odcedź i przelej do butelki, może być z atomizerem. Wcieraj w skórę głowy delikatnymi kolistymi ruchami 1-2 razy dziennie.

Skrzyp jest bogaty w żelazo, kobalt, wapń, fosfor i mangan oraz krzemionkę, która wzmacnia włosy i reguluje wydzie­lanie sebum. Działa także detok­sykująco, przeciwzapalnie i antysep­tycznie, co może pomóc w problemach skórnych związanych z nadmiarem łoju9. Dodatkowo zmniejsza łamliwość wło­sów i zapobiega rozdwajaniu końcówek. W połączeniu z pokrzywą zapobiega nie tylko przetłuszczaniem się włosów, ale też ich wypadaniu oraz łupieżowi.

  Lawendowe olejowanie włosów

Lawendowe olejowanie

To jeden z najlepszych olejków eterycz­nych dla skóry głowy i włosów. Zawiera liczne związki aktywne, takie jak linalol i octan linalilu, które działają antysep­tycznie, przeciwzapalnie i regenerująco, łagodząc podrażnienia10. Ma właści­wości regulujące wydzielanie sebum, dzięki czemu pomaga zmniejszyć prze­tłuszczanie się włosów. Dzięki zawar­tości terpenów skutecznie zwalcza łupież i wspiera zdrowie skóry głowy. Poprawa mikrokrążenia wzmacnia ce­bulki i stymuluje wzrost mocniejszych, zdrowszych włosów. Może być stoso­wany w olejowaniu włosów lub jako do­datek do szamponów i masek. Ma de­likatny, kojący i uspokajający zapach.

Płukanka z rozmarynu regulująca sebum

Przepis: Zagotuj 2 szklanki wody, dodaj 2 łyżki suszone­go rozmarynu (lub 4-5 gałązek świeżego). Gotuj na małym ogniu przez ok. 10 min, pozostaw do za­parzenia na 30 min. Przecedź napar, dodaj łyżkę octu jabłkowego, jeśli chcesz wzmocnić działanie płu­kanki. Po umyciu włosów powoli polewaj skórę głowy i włosy płukanką, delikat­nie wmasuj płyn w skórę głowy, nie spłukuj. Stosuj 2-3 razy w tygodniu dla najlepszych rezultatów.

Rozmaryn pobudza krą­żenie w skórze głowy, co wspomaga dotle­nienie cebulek włosowych i zmniejsza produkcję łoju. Możesz zastosować też olejek rozmaryno­wy, dodając kilka kropel do szamponu.

Tonik z brzozą na przetłuszczające się włosy

Przepis: Zagotuj 1 szklankę wody, dodaj 2 łyżki suszonych liści brzozy. Odstaw do ostygnięcia i zaparzenia na 30 min. Przecedź i dodaj kilka kropli soku z cytryny, która działa antybakteryjnie i reguluje wydzielanie sebum. Prze­lej do butelki z atomizerem. Po umyciu włosów spryskaj skórę głowy, uni­kając kontaktu z oczami. Delikatnie wmasuj, pozostaw do wyschnięcia.

Liście brzozy zawierają cenne składniki aktywne, takie jak flawonoidy, garbniki, witaminę C, sole mineralne oraz saponiny, które wykazują działanie oczysz­czające i tonizujące. Napary i wcierki z liści brzozy pomagają zmniejszyć pro­dukcję sebum, odświeżają skórę głowy i mają działanie antybakteryjne, co jest istotne w walce z łojotokiem11. Dodatkowym plusem jest to, że poprawiają także ukrwienie skóry, wzmacniają cebulki i wspomagają wzrost włosów.

Tłuste kuracje

  • Olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie antyseptycz­ne i regulujące. Można dodać kilka kropel do szamponu lub wy­mieszać z olejem bazowym, np. jojoba, i wcierać go w skórę gło­wy. Jak pokazują badania, jest to jeden z najlepszych olejków do skóry głowy ze skłonnością do przetłuszczania i łupieżu12.
  • Olej z czarnuszki natomiast działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i reguluje pracę gruczołów łojowych. Wspomaga także walkę z łupie­żem i swędzeniem skóry głowy. Można go stosować jako wcierkę przed myciem włosów lub dodawać po kilka kropli do masek i szamponów.
  • Olej z nasion konopi zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, któ­re wzmacniają skórę głowy, i regulują jej na­wilżenie. Przywraca równowagę lipidową.
  • Olej jojoba Jest najbardziej zbliżony do natu­ralnego sebum produkowanego przez skórę, dzięki czemu „oszukuje” gruczoły łojowe, zmniejszając ich aktywność. Wykazuje dzia­łanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwłuszczycowe, przeciwbakteryj­ne i przeciwgrzybicze13. Działa lekko nawilżająco, odżywia skórę głowy i włosy bez ich obciążania. Można go stosować jako lekką wcierkę lub dodać kilka kropli do szamponu.

DOBRA RADA:

  • Płucz włosy letnią wodą 
  • Gorąca woda pobudza gruczoły łojowe
  • Letnia lub chłodna woda pomaga je uspokoić i zamyka łuski włosa.
Bibliografia
  • Med. Plants.2014; 4(5): 590-609
  • Ożarowski A., Jaro­niewski W., Rośliny lec­znicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, War­szawa 1987
  • Journal of Functional Foods 2021; 86, 104680
  • Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat. 2018 Jun;27(2):51-7
  • J Clin Aesthet Dermatol.2018;11(8): 21-8
  • Int. Journal of Advanced Smart Convergence 2019;8(1):184-95
  • Int Geol Rev. 2010; 52(7/8): 745-70
  • Molecules. 2019 Nov 27;24(23):4327
  • Turkish Journal of Science and Technology 2024 Volume: 19 Issue: 2, 373-8
  • Dermatitis 2016 Nov/ Dec;27(6):325-32
  • Panacea 2014, 4(49), s. 22-3
  • Curr Top Med Chem. 2022;22(13):1104-33
  • Polymers (Basel). 2021 May 24;13(11):1711
  • Wiad Lek. 2001;54(1- 2):11-8
  • Turkish journal of medical sciences, 49(5), 1503-8
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny