Nadmiar sebum sprawia, że fryzura szybko traci świeżość, a częste mycie niestety może tylko nasilać problem. Zamiast sięgać po agresywne środki, warto wypróbować naturalne sposoby, które pomagają regulować wydzielanie sebum, wzmacniają włosy i odświeżają skórę głowy. Ziołowe płukanki, domowe wcierki i toniki oraz proste zmiany w pielęgnacji mogą przynieść zaskakujące efekty. Są naturalne sposoby na to, aby Twoje włosy dłużej pozostały lekkie i świeże.
Uniwersalna pokrzywa
Ma właściwości oczyszczające, antybakteryjne i regulujące pracę gruczołów łojowych. Bogata w witaminy A, C i K oraz minerały, takie jak cynk i krzem, wzmacnia włosy i zapobiega ich nadmiernemu przetłuszczaniu. Napary z pokrzywy można stosować zarówno wewnętrznie, do picia, jak i zewnętrznie, jako płukanki lub wcierki. Regularne stosowanie zmniejsza wydzielanie sebum, zapobiega łupieżowi i wzmacnia cebulki włosów, co prowadzi do ich lepszej kondycji. Pokrzywa poprawia także mikrokrążenie skóry głowy, co wspomaga wzrost włosów1.
Przepis: Garść świeżych liści pokrzywy zalej ½ l wrzącej wody, przykryj, odstaw na 15-20 min, następnie przecedź przez sitko. Dla lepszego efektu można dodać 2 łyżki octu jabłkowego. Po umyciu włosów spłucz je letnią płukanką z pokrzywy, delikatnie wmasowując w skórę głowy. Nie spłukuj wodą – pozostaw do wyschnięcia. Włosy dłużej pozostaną świeże, skóra głowy odżywiona a cebulki wzmocnione.
Płukanka z octu jabłkowego
To naturalny środek, który skutecznie pomaga w regulacji przetłuszczania się włosów. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i oczyszczające, dzięki czemu eliminuje nadmiar sebum oraz przywraca skórze głowy naturalne pH.
Regularne stosowanie płukanek z octu jabłkowego pomaga w zwężeniu porów skóry, co zmniejsza produkcję łoju i sprawia, że włosy dłużej pozostają świeże. Dodatkowo wygładza łuski włosów, nadając im blask i miękkość. Aby przygotować płukankę, wystarczy wymieszać 1-2 łyżki octu z 1 l wody i spłukać nią włosy po umyciu.
Napar z mięty
Zioło to działa odświeżająco i antybakteryjnie, pomaga w regulacji przetłuszczania się skóry głowy, a to za sprawą zawartego w niej mentolu, który łagodzi podrażnienia i poprawia ukrwienie skóry2.
Napar z mięty sprawdzi się jako płukanka lub dodatek do szamponu. Olejek miętowy stosowany na skórę głowy pomaga zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych, co przedłuża świeżość włosów. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób z problemami skórnymi, takimi jak łojotok czy stany zapalne, które mogą prowadzić do nadmiernego przetłuszczania.
Peeling do skóry głowy
Przepis: Wymieszaj 4 łyżki cukru trzcinowego, 2 łyżki żelu aloesowego oraz kilka kropel oleju lnianego. Powstałą pastę wcieraj przez kilka minut w skórę głowy. Następnie zmyj szamponem i nałóż odżywkę.
Cukier delikatny sposób złuszcza martwy naskórek i oczyszcza, co jest szczególnie ważne przy nadmiernym wydzielaniu sebum. Do tego poprawia krążenie i pobudza cebulki włosów. Dzięki zawartości kwasu glikolowego przyspiesza procesy odnowy5. Ma także działanie nawilżające. Z kolei masaż wzmocni włosy, pobudzi ich wzrost i ograniczy wypadanie. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga w walce z łupieżem.

Odżywka rumiankowa
Regularne stosowanie płukanek z rumianku może zmniejszyć nadmierną produkcję sebum i zapobiegać przetłuszczaniu się włosów. Właściwości antyseptyczne pomagają utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji. Odżywia cebulki włosów, wzmacnia je i zapobiega ich wypadaniu oraz pobudza wzrost nowych włosów4. Zioło ma właściwości rozjaśniające, dlatego jest szczególnie polecane dla blondynek.
Przepis: 1/3 szklanki oleju rzepakowego podgrzej i dodaj do niej łyżeczkę suszonych koszyczków rumianku, odstaw na 30 min, przefiltruj. Dodaj żółtko, łyżkę soku z cytryny i łyżkę miodu. Nałóż na wilgotne włosy, załóż foliowy czepek i owiń ręcznikiem. Po 30 min spłucz ciepłą wodą.
Wcierka z miedzią
Miedź ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, co pomaga w walce z łojotokiem. Odgrywa istotną rolę w syntezie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za elastyczność i zdrowie skóry głowy3. Minerał ten wspomaga prawidłowe krążenie w skórze głowy, co poprawia dotlenienie cebulek i ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Często dodawana jest do kosmetyków wzmacniających włosy. My znajdziemy ją w kuchni – w bazylii i majeranku.
Przepis: Kopiastą łyżkę pokruszonych liści laurowych zalej 200 ml wrzątku i gotuj pod przykryciem 15 min. Następnie zostaw je do całkowitego ostygnięcia. Do chłodnego wywaru dodaj łyżkę świeżej, umytej bazylii i łyżkę jej korzeni.
Całość zblenduj, zlej do słoika i odstaw na 10 godz. w ciemne miejsce. Po tym czasie przecedź płyn przez sitko i schowaj do lodówki. Codziennie odlewaj 5 ml, nanoś na włosy i wmasowuj w skórę głowy. Nie zmywaj. Bazylię możesz zastąpić majerankiem.
Regeneracyjna maska
Przepis: 4 łyżki zielonej glinki, 1 surowe żółtko, łyżkę oleju rycynowego i 2 łyżki soku z cytryny wymieszaj i wetrzyj we włosy. Nałóż na głowę foliowy czepek i ją owiń ciepłym ręcznikiem. Dzięki temu składniki łatwiej wnikną we włosy. Po 40-50 min spłucz maskę, włosy dokładnie umyj szamponem.
Olejek rycynowy poprawi kondycję suchych i zniszczonych włosów, pobudzi ich wzrost i zapobiegnie problemom z łupieżem. Natomiast glinka ułatwi pozbycie się nadmiaru sebum. Poza tym absorbuje toksyny z powierzchni skóry, jednocześnie ją odżywiając.
Ma działanie ściągające, matujące, oczyszczające, antybakteryjne i normalizujące, a przy tym poprawia objętość włosów7. Można ją stosować, mieszając jedynie z wodą lub hydrolatem.
Wcierka z tataraku
Tatarak ma działanie antyseptyczne i tonizujące, co sprawia, że skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych. Kilka kropli olejku tatarakowego wetrzyj w skórę głowy na 1-2 godz. przed planowanym jej umyciem. Dzięki temu zmniejszysz przetłuszczanie się włosów i wzmocnisz ich cebulki. Olej i płukanki z tataraku są też skuteczne w leczeniu łupieżu i stanów zapalnych skóry.
Napar z szałwii
Skutecznie reguluje wydzielanie sebum. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i ściągające, co sprawia, że jest idealnym składnikiem do płukanek i wcierek do skóry głowy8.
Przepis: Kopiastą łyżkę szałwii zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem do ostygnięcia. Następnie przecedź. Chłodnym naparem zmyj włosy i głowę. Nie spłukuj. Jest szczególnie polecany osobom z ciemnymi włosami, ponieważ pogłębia ich naturalny kolor. Możesz też stosować go jak tonik do włosów. W ten sposób oczyścisz skórę i przedłużysz świeżość fryzury. Taki zabieg wzmacnia też cebulki, co pomaga zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów.
Wcierka z czarnej rzepy
Przepis: Korzeń surowego korzenia rośliny umyj, obierz, pokrój i dokładnie zblenduj na papkę. Następnie dokładnie wetrzyj go kolistymi ruchami w skalp i pozostaw na minimum godzinę. Po tym czasie spłucz głowę ciepłą wodą. To jedna z najskuteczniejszych naturalnych kuracji na przetłuszczające się włosy.
Miąższ czarnej rzepy zawiera wiele witamin i związków, które korzystnie wpływają na kondycję skóry głowy, m.in. związki siarki i olejki gorczyczne. Ma silne właściwości oczyszczające, reguluje pracę gruczołów łojowych, pobudza mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia cebulki włosów6. Stosowanie wcierki z czarnej rzepy reguluje wydzielanie sebum, ogranicza wypadanie włosów i sprawia, że stają się mocniejsze.
Wcierka z pokrzywy i skrzypu
Przepis: Wsyp do szklanki łyżkę suszonego skrzypu polnego i łyżeczkę suszonej pokrzywy, a następnie zalej je ½ szklanki wrzątku, przykryj i odstaw do zaparzenia. Po ostudzeniu odcedź i przelej do butelki, może być z atomizerem. Wcieraj w skórę głowy delikatnymi kolistymi ruchami 1-2 razy dziennie.
Skrzyp jest bogaty w żelazo, kobalt, wapń, fosfor i mangan oraz krzemionkę, która wzmacnia włosy i reguluje wydzielanie sebum. Działa także detoksykująco, przeciwzapalnie i antyseptycznie, co może pomóc w problemach skórnych związanych z nadmiarem łoju9. Dodatkowo zmniejsza łamliwość włosów i zapobiega rozdwajaniu końcówek. W połączeniu z pokrzywą zapobiega nie tylko przetłuszczaniem się włosów, ale też ich wypadaniu oraz łupieżowi.
Lawendowe olejowanie
To jeden z najlepszych olejków eterycznych dla skóry głowy i włosów. Zawiera liczne związki aktywne, takie jak linalol i octan linalilu, które działają antyseptycznie, przeciwzapalnie i regenerująco, łagodząc podrażnienia10. Ma właściwości regulujące wydzielanie sebum, dzięki czemu pomaga zmniejszyć przetłuszczanie się włosów. Dzięki zawartości terpenów skutecznie zwalcza łupież i wspiera zdrowie skóry głowy. Poprawa mikrokrążenia wzmacnia cebulki i stymuluje wzrost mocniejszych, zdrowszych włosów. Może być stosowany w olejowaniu włosów lub jako dodatek do szamponów i masek. Ma delikatny, kojący i uspokajający zapach.
Płukanka z rozmarynu regulująca sebum
Przepis: Zagotuj 2 szklanki wody, dodaj 2 łyżki suszonego rozmarynu (lub 4-5 gałązek świeżego). Gotuj na małym ogniu przez ok. 10 min, pozostaw do zaparzenia na 30 min. Przecedź napar, dodaj łyżkę octu jabłkowego, jeśli chcesz wzmocnić działanie płukanki. Po umyciu włosów powoli polewaj skórę głowy i włosy płukanką, delikatnie wmasuj płyn w skórę głowy, nie spłukuj. Stosuj 2-3 razy w tygodniu dla najlepszych rezultatów.
Rozmaryn pobudza krążenie w skórze głowy, co wspomaga dotlenienie cebulek włosowych i zmniejsza produkcję łoju. Możesz zastosować też olejek rozmarynowy, dodając kilka kropel do szamponu.
Tonik z brzozą na przetłuszczające się włosy
Przepis: Zagotuj 1 szklankę wody, dodaj 2 łyżki suszonych liści brzozy. Odstaw do ostygnięcia i zaparzenia na 30 min. Przecedź i dodaj kilka kropli soku z cytryny, która działa antybakteryjnie i reguluje wydzielanie sebum. Przelej do butelki z atomizerem. Po umyciu włosów spryskaj skórę głowy, unikając kontaktu z oczami. Delikatnie wmasuj, pozostaw do wyschnięcia.
Liście brzozy zawierają cenne składniki aktywne, takie jak flawonoidy, garbniki, witaminę C, sole mineralne oraz saponiny, które wykazują działanie oczyszczające i tonizujące. Napary i wcierki z liści brzozy pomagają zmniejszyć produkcję sebum, odświeżają skórę głowy i mają działanie antybakteryjne, co jest istotne w walce z łojotokiem11. Dodatkowym plusem jest to, że poprawiają także ukrwienie skóry, wzmacniają cebulki i wspomagają wzrost włosów.
Tłuste kuracje
- Olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie antyseptyczne i regulujące. Można dodać kilka kropel do szamponu lub wymieszać z olejem bazowym, np. jojoba, i wcierać go w skórę głowy. Jak pokazują badania, jest to jeden z najlepszych olejków do skóry głowy ze skłonnością do przetłuszczania i łupieżu12.
- Olej z czarnuszki natomiast działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i reguluje pracę gruczołów łojowych. Wspomaga także walkę z łupieżem i swędzeniem skóry głowy. Można go stosować jako wcierkę przed myciem włosów lub dodawać po kilka kropli do masek i szamponów.
- Olej z nasion konopi zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które wzmacniają skórę głowy, i regulują jej nawilżenie. Przywraca równowagę lipidową.
- Olej jojoba Jest najbardziej zbliżony do naturalnego sebum produkowanego przez skórę, dzięki czemu „oszukuje” gruczoły łojowe, zmniejszając ich aktywność. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwłuszczycowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze13. Działa lekko nawilżająco, odżywia skórę głowy i włosy bez ich obciążania. Można go stosować jako lekką wcierkę lub dodać kilka kropli do szamponu.
DOBRA RADA:
- Płucz włosy letnią wodą
- Gorąca woda pobudza gruczoły łojowe
- Letnia lub chłodna woda pomaga je uspokoić i zamyka łuski włosa.
- Med. Plants.2014; 4(5): 590-609
- Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987
- Journal of Functional Foods 2021; 86, 104680
- Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat. 2018 Jun;27(2):51-7
- J Clin Aesthet Dermatol.2018;11(8): 21-8
- Int. Journal of Advanced Smart Convergence 2019;8(1):184-95
- Int Geol Rev. 2010; 52(7/8): 745-70
- Molecules. 2019 Nov 27;24(23):4327
- Turkish Journal of Science and Technology 2024 Volume: 19 Issue: 2, 373-8
- Dermatitis 2016 Nov/ Dec;27(6):325-32
- Panacea 2014, 4(49), s. 22-3
- Curr Top Med Chem. 2022;22(13):1104-33
- Polymers (Basel). 2021 May 24;13(11):1711
- Wiad Lek. 2001;54(1- 2):11-8
- Turkish journal of medical sciences, 49(5), 1503-8