Okazuje się, że wystarczy poświęcić zaledwie 20 minut dziennie na drzewolecznictwo, by poprawić swoje samopoczucie. Drzewa leczą na kilka sposobów: kolorem, zapachem, olejkami eterycznymi i dźwiękiem. Barwa liści zmienia się w ciągu roku, a patrzenie na kolory wpływa korzystnie na nasz organizm.
Jak kolory działają na organizm człowieka?
- Kolor zielony relaksuje, uspokaja i pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi;
- czerwony kolor podnosi ciśnienie, pobudza i łagodzi objawy infekcji;
- żółty zwalcza stres, pomaga uporać się z przewlekłym zmęczeniem i pobudza metabolizm;
- brązowy napawa nas spokojem i poczuciem bezpieczeństwa.
Leczniczo działa również szum drzew, który wykorzystuje się w terapii dźwiękiem, zwłaszcza ze względu na jego właściwości uspokajające i nasenne.
Przebywając wśród drzew, wdychamy nie tylko wytwarzany przez nie tlen, ale także wydzielane przez liście, korę czy kwiaty substancje chemiczne, takie jak fitoncydy. Związki te pomagają drzewom zwalczać chorobotwórcze bakterie i grzyby – podobnie działają w naszym organizmie i są szczególnie skuteczne w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych i zakażeń skórnych. Korzystnie wpływają także na krążenie. Z kolei wydzielane przez drzewa olejki eteryczne mają liczne właściwości prozdrowotne, działają wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, ściągająco i wzmacniająco. Niektóre łagodzą również stres i napięcie mięśni oraz pomagają w odzyskaniu równowagi psychicznej i wewnętrznego spokoju.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32560522/