Akupunktura - na zmęczenie i depresję

Akupunktura może wpływać na samopoczucie, ponieważ zmniejsza zmęczenie, niepokój, depresję oraz problemy ze snem. Może nawet zredukować bóle stawów. 

16 luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Znana jest również inna forma akupunktury - elektroakupunktura. Używa się w niej prądów elektrycznych o niskim napięciu.

Według naukowców z University of Pennsylvania prądy przesyłane za pośrednictwem specjalnych igieł są antidotum na problemy zdrowotne. Efekty są widoczne zaledwie po 8 tygodniach terapii.

Metodę przetestowano w grupie kobiet z rakiem piersi we wczesnym stadium, które leczono inhibitorami aromatazy (tj. poddano je hormonoterapii), która u połowy pacjentów wywołuje ból stawów.

Ponadto terapia ta może wywoływać niepożądanie skutki w postaci lęku, depresji i zmęczenia.

Naukowcy chcieli sprawdzić, czy akupunktura może mieć pozytywny wpływ na te problemy, weryfikując wyniki wcześniejszego testu.

W badaniu stworzono również grupę kontrolną kobiet. Pacjentki były w niej poddawane tzw. pozornej akupunkturze, w której wprowadzano jedynie igły w skórę. Wykazano, że w grupie z prawdziwym leczeniem zmęczenie, lęk i depresja zmniejszyły się o połowę.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny