Wraz z początkiem kwietnia zakończył się wieloletni spór o stanowisko prawne w sprawie stosowania homeopatii w polskiej służbie zdrowia.
Już w 2008 roku Naczelna Izba Lekarska ze względu na brak wiarygodnych dowodów potwierdzających skuteczność tej niekonwencjonalnej metody leczenia zajęła sceptyczne stanowisko wobec stosowania terapii homeopatycznych i metod pokrewnych przez lekarzy oraz lekarzy dentystów, a także organizowania szkoleń w tej dziedzinie.
Samorząd lekarski upominał pracowników służby zdrowia o ciążącym na nich obowiązku kierowania się wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych.
Stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej w sprawie homeopatii nie spotkało się z przychylnością Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK nałożył na NIL karę pieniężną w wysokości blisko 50 tysięcy złotych.
Pozew w sprawie zasadności wydania tej decyzji wpłynął do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Samorząd zawodowy lekarzy zwracał uwagę, że decyzja Prezesa UOKiK odbiera im możliwość wypowiadania się w kwestiach związanych z prawidłowym wykonywaniem ich obowiązków, a stosowanie się do zasad opartych na aktualnej wiedzy medycznej leży w szeroko pojętym interesie publicznym.
Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że brakuje dowodów potwierdzających skuteczność homeopatii.
Ze względu na brak wystarczających dowodów potwierdzających skuteczność homeopatii, Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do stanowiska Naczelnej Izby Lekarskiej i uchylił decyzję o nałożeniu kary na samorząd lekarzy.
W zaszły piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację złożoną przez Prezesa UOKiK, co prawomocnie zakończyło spór dotyczący homeopatii w polskiej służbie zdrowia. Rozstrzygnięcia sądowe tego sporu de facto zabraniają lekarzom zalecania pacjentom terapii homeopatycznych.
Mo'Pills from David Lindecrantz on Vimeo.
Tekst: Monika Piorun