Akupresura twarzy - na czym polega?

Akupresura pozwoli zachować promienną cerę bez zmarszczek na długie lata.

11 wrzesień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Akupunktura twarzy 

Twarz - podobnie jak stopy i dłonie - jest miejscem punktów refleksologicznych, które przez tysiące zakończeń nerwowych połączone są z narządami i układami całego ciała. Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej prawidłowe funkcjonowanie organizmu zawdzięczamy swobodnemu przepływowi energii życiowej (chi) przez kanały nazywane meridianami. Gdy z jakichś przyczyn dojdzie do zaburzenia tego przepływu, zaczynają się kłopoty.

Akupresura, czyli uciskanie konkretnych punktów na ciele, oddziałuje na cały organizm, przywracając mu równowagę energetyczną. Pobudza również ukrwienie w masowanych obszarach, to zaś wpływa na poprawę kondycji skóry i - jak zaobserwowano - w przypadku twarzy jej owalu¹.

Tym tropem poszła Lari Yugai, autorka niezwykłej metody - manualnego modelowania twarzy. Na początku przetestowała ją na sobie. Nie podobał jej się kształt własnego nosa, więc regularnie uciskała go, stosując akupresurę. Po jakimś czasie zauważyła, że nos się zmienił, a z nim modyfikacji uległ również kształt całej jej twarzy.

Dziś, łącząc ucisk o różnej intensywności w wybranych punktach twarzy ze specjalistycznym masażem, potrafi m.in. spłycić zmarszczki, zwiększyć jędrność skóry i zniwelować worki pod oczami. Ciepło wytworzone w czasie zabiegu poprawia ukrwienie skóry, co dotlenia mięśnie, dzięki czemu stają się one bardziej elastyczne. Ucisk natomiast pobudza naturalną produkcję kolagenu. Wzmocnione mięśnie się podnoszą. To zaś sprawia, że poprawia się owal twarzy, unoszą policzki, kąciki ust i obwisłe powieki. Znikają ślady przemęczenia, a cera nabiera blasku.

- Po 70-minutowym zabiegu znika napięcie, twarz staje się wypoczęta, rześka. Masaż i akupresura uruchamiają niepracujące mięśnie - tłumaczy Lari Yugai.

Autoregeneracja

Choć trudno nam będzie osiągnąć tak spektakularne efekty, jak autorce metody manualnego modelowania twarzy, to jednak stosując akupresurę oraz kilka jej rad, możemy spotęgować działanie kremów przeciwzmarszczkowych, zlikwidować obrzęki, ujędrnić skórę twarzy, pobudzić ją do autoregeneracji, a przy tym samym sobie dodać energii. Wystarczy w codziennym biegu wygospodarować kilka minut dla siebie.

Po nałożeniu kremu na skórę opuszkiem palca uciskaj punkty według numeracji umieszczonej na zdjęciu. Nie rób tego zbyt długo. Wystarczy 7-10 razy.

Zastrzyk energii

Jeśli chcesz dodać sobie wigoru i zwiększyć koncentrację, palcami delikatne ostukuj skórę głowy i twarzy. Wykonuj przy tym koliste ruchy.

Możesz też uciskać ciało w kącikach uszu (jak na zdjęciu) albo punkt ren zhong zlokalizowany centralnie pomiędzy nosem a ustami w 1/3 odległości od nosa do górnej  wargi. W tym miejscu przecinają się meridiany jin i jang. Uciskanie tego punktu reguluje przepływ energii i rozbudza. Opuszkiem palca uciskaj go, a następnie mocno nadymaj policzki.

Innym miejscem, które warto uciskać po ciężkiej nocy, jest punkt na przecięciu linii prowadzącej przez środek oka z linią biegnącą na wysokości koniuszka nosa, tuż pod kością policzkową. Rozmasuj go kolistymi ruchami przez kilka sekund.

Promienna twarz

Kciukami uciskaj skronie, wykonując okrężny masaż w kierunku górnym i następnie ku tyłowi. Oddychaj spokojnie i nie zaciskaj zębów - w ten sposób odblokujesz strefę skroniowo-czaszkową. A Twoja cera nabierze zdrowych kolorów.

Jeśli chcesz zniwelować bruzdy na czole, opuszkami palców opukuj skórę pod linią włosów na wysokości źrenic.

Aby Twoje spojrzenie było bardziej wyraziste, uciskaj skórę u nasady nosa (po obydwu jego stronach na wysokości oczu). Dzięki temu napięte mięśnie powiek rozluźnią się.

Teraz popracuj nad owalem twarzy. Delikatnie oszczypuj linię żuchwy od środka brody na zewnątrz w kierunku uszu, odciągając delikatnie skórę od kości. Następnie zacznij naciskać bruzdy biegnące od kącików ust w kierunku brody.

Pamiętaj, że rano akupresura pobudzi i ożywi organizm. W czasie wieczornego masażu należy ominąć punkt ren zhong².

Letni niezbędnik

Bez względu na to, czy spędzasz lato na plaży, czy w mieście, pamiętaj o wakacyjnej pielęgnacji. W słoneczne, upalne dni skóra bardzo szybko traci wodę. Koniecznie więc zadbaj o jej dobre nawilżenie - stosuj kremy nawilżające o lekkiej, najlepiej żelowej konsystencji. Nie zapominaj również o nawilżających odżywkach do włosów oraz balsamach po opalaniu.

Noś w torebce wodę w sprayu do spryskiwania twarzy. Schłodzoną skórę osusz chusteczką, bo woda pozostawiona na niej wysusza. Pamiętaj również o ustach - od czasu do czasu pociągnij je sztyftem do ust z filtrem.

Bibliografia

  1. www.acupressure.com
  2. Marie-Laure Javerliat, dr Denis Lamboley, Masaż i automasaż chiński
Wczytaj więcej
Nasze magazyny