Według tradycyjnej medycyny chińskiej zastój energii życiowej qi w niektórych częściach ciała jest przyczyną gromadzenia się w nich płynów, co zaburza funkcjonowanie organizmu i wywołuje ból. Jeden z ojców makrobiotyki Michio Kushi wyjaśnia, że pod wpływem okładów z imbiru "płyny zaczynają normalnie krążyć, krew dociera więc do tkanek i inicjuje procesy regeneracyjne. Równocześnie zmniejsza się natężenie bólu". Jak zrobić okład z imbiru?
Krok 1. Przygotowanie wody imbirowej
● 100 g startego korzenia imbiru wkładamy do bawełnianego woreczka i szczelnie go zamykamy za pomocą taśmy klejącej;
- doprowadzamy do wrzenia 4 l wody, następnie zmniejszamy ogień, ale nie zdejmujemy garnka z palnika, aby woda za bardzo nie wystygła;
- woreczek z imbirem zanurzamy na 5 min. w podgrzewanej cały czas wodzie, po czym wyjmujemy go i porządnie odsączamy.
Krok 2. Przygotowanie okładu
Nasączamy odwarem z imbiru kawałek gazy i przykładamy go na 20-30 min., a następnie ponownie moczymy w podgrzanym roztworze - czynności te powtarzamy 6-10 razy. Jeśli ból jest wyjątkowo silny, to serię okładów można powtórzyć wielokrotnie w ciągu dnia.
Uwaga, przeciwwskazanie!
Okładów z wody imbirowej nie można stosować w przypadku bólu głowy i zębów. Nie pomogą również na stany zapalne (wyrostek robaczkowy, zapalenie płuc) ani nie okażą się skuteczne w zbijaniu gorączki. Nie należy ich ponadto wykorzystywać w leczeniu małych dzieci i osób w podeszłym wieku. W żadnym wypadku nie przykładamy okładów na brzuch kobiety w ciąży.
Źródło: www.kushiinstitute.org