Badania prowadzone w Klinice Uniwersyteckiej w Heidelbergu w grupie 110 pacjentów z cukrzycową chorobą nerek wykazały, że udział w grupowym treningu MBSR zmniejsza stres i objawy depresji. Obniża też rozkurczowe ciśnienie krwi, którego wysoki poziom bardzo często jest powiązany z niedomaganiem nerek. MBSR redukuje ponadto stres oksydacyjny, co prowadzi m.in. do ograniczenia występującej w nefropatii cukrzycowej albuminurii (białkomocz)1.
Natomiast opublikowane w 2017 r. wyniki metaanalizy potwierdziły, że u kobiet, które przeszły operację usunięcia piersi w następstwie choroby nowotworowej, trening MBSR przyniósł istotne statystycznie rezultaty, jeśli chodzi o odczuwane zmęczenie i niepokój, a także leczenie bezsenności i depresji2.
W innym badaniu u 22 pacjentów w wieku od 18 do 62 lat, u których stwierdzono pourazowe uszkodzenie mózgu, dwugodzinne sesje MBRS odbywające się raz w tygodniu przez 2,5 miesiąca przyniosły deklarowaną przez pacjentów poprawę jakości życia i wydolności umysłowej. Co ważne, istotną poprawę uzyskano w obszarze pamięci operacyjnej, a także w zakresie zdolności do skupienia uwagi3.
Mindfulness kontra reumatoidalne zapalenie stawów? W przypadku chorych na RZS standardowy 8-tygodniowy trening MBSR nie przyniósł zauważalnego zmniejszenia objawów depresji. Ogólne polepszenie samopoczucia pacjentów zaobserwowano dopiero po kolejnych 4 miesiącach treningu. Choć MBSR nie ma bezpośredniego wpływu na stan kliniczny pacjentów z RZS, może powodować poprawę odczuwanej przez nich jakości życia4.
Bibliografia
- Hartmann M. et al., Diabetes Care, 2012, 35(5)
- Haller H. et al., Acta Oncol., 2017, 56(12)
- Azulay J. et al., J.Head Trauma Rehabil., 2013, 28(4)
- Pradhan E.K. et al., Arthritis Rheum., 2007, 57(7)