Biorezonans magnetyczny - skuteczna diagnostyka w medycynie alternatywnej?

Medycyna alternatywna to coraz częstszy wybór coraz większej liczby osób. Czy pole magnetyczne jest bezpieczne? Czy biorezonans działa? Jeśli tak, to na co i czym w ogóle jest?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Czym jest biorezonans magnetyczny? 

Wykrywanie chorób i następnie ich leczenie za pomocą biorezonansu magnetycznego stosuje medycyna alternatywna. Terapia wykorzystuje pole magnetyczne, dzięki któremu wykrywa się w organizmie zmienne częstotliwości. Zmienne, oznacza w tym wypadku takie, które nie rezonują w zgodzie z organizmem, ale wywołują inne, odmienne drgania. Dla przykładu – według teorii biorezonansu magnetycznego – każdy grzyb czy pasożyt ma swoje określone drgania. Zadaniem biorezonansu jest wykrycie tych drgań, a następnie przekształcenie ich w taki sposób, aby zagrażający zdrowiu element uległ rozpadowi.

Powstaje jednak pytanie: na co pomaga biorezonans? Jakie choroby wykrywa? Co można wyleczyć za pomocą biorezonansu? Jest to metoda dość kontrowersyjna i w związku z tym biorezonans wzbudza skrajne opinie. Lekarze wciąż odnoszą się do tego tematu raczej sceptycznie, mimo że Krajowy Sąd Najwyższy w Monachium wydał pozytywny wyrok na rzecz terapii biorezonansem. Naturoterapeuci polecają jednak biorezonans jako metodę leczenia lub diagnostyki (a diagnostyka to przecież pierwszy krok do skutecznego leczenia) tam, gdzie zawiodła medycyna konwencjonalna.

Jakie choroby wykrywa biorezonans? 

Uważa się, że biorezonans magnetyczny umożliwia scharakteryzowanie tysięcy form i stanów chorobowych, takich jak:

 • alergie,
 • przewlekły ból,
 • problemy ze strony układu nerwowego - w depresji, nerwicy czy bezsenności,
 • nfekcje,
 • choroby przewlekłe (jak cukrzyca, nadciśnienie czy astma),
 • problemy ze strony układu pokarmowego, problemy dermatologiczne.

Biorezonans nie tylko przekształca chorobowe drgania organizmu tak, aby zlikwidować ich przyczynę, ale również wzmacnia prawidłowe częstotliwości drgań pola elektromagnetycznego komórek naszego organizmu. Dzięki temu uruchamiane są naturalne procesy obronne i naprawcze.

Przebieg badania i skutki uboczne biorezonansu

 • Pacjent przyjmuje pozycję siedzącą. W trackie badania nie należy się ruszać ani krzyżować rąk i nóg.
 • Pacjent otrzymuje dwie metalowe elektrody, które musi trzymać w dłoniach.
 • Przez ciało pacjenta przepuszczany jest prąd o niskim natężeniu i zmiennej częstotliwości.
 • Badanie jest bezbolesne, może wystąpić jedynie lekkie mrowienie w ciele.
 • Po zdiagnozowaniu następuje terapia. Terapia wygląda tak samo jak diagnostyka, przez ciało pacjenta przepuszczany jest prąd, a jego częstotliwość jest ściśle kontrolowana przez urządzenie.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa biorezonans magnetyczny, jest to bowiem zależne od tego, ile problemów zdrowotnych w naszym organizmie wymaga zdiagnozowania. Natomiast skutki uboczne biorezonansu są ściśle powiązane z procesem leczenia. Sam biorezonans nie ma na organizm wpływu, który mógłby wywoływać skutki uboczne, jednak efekt terapii jest taki, że wirusy, grzyby czy bakterie, które żyły w naszym organizmie, zostają uśmiercone. To powoduje ich nagłe uwolnienie do krwioobiegu. Układ odpornościowy natychmiast na to odpowiada. Na czym polega biorezonans?

W efekcie po sesji biorezonansem magnetycznym można odczuwać osłabienie, bóle mięśni i stawów, senność, bóle i zawroty głowy, może się także pojawić wysypka na skórze, a nawet stan podgorączkowy. Mówimy tu jednak nie tyle o skutkach ubocznych, ile raczej o dalszym procesie uzdrawiania i oczyszczania organizmu. Bo jeśli o ścisłą definicję chodzi, to skutki uboczne biorezonansu nie zostały dotychczas stwierdzone. Czy w takim razie są jakieś przeciwwskazania do korzystania z biorezonansu?

Kto nie powinien korzystać z tej metody leczenia?

Biorezonans magnetyczny nie jest wskazany dla:

 • kobiet w ciąży (drgania magnetyczne mogą pomóc matce, ale mogą też negatywnie wpłynąć na zdrowie rozwijającego się dziecka),
 • osób z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz innymi stymulatorami elektronicznymi (pole elektromagnetyczne wytwarzane przez biorezonans może zakłócić pracę elektronicznych stymulatorów),
 • pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi (są to choroby z zakresu tzw. autoagresywnych, powinno się je leczyć wyłącznie według wskazówek lekarza),
 • pacjentów z nowotworami (podobnie jak wyżej: chorzy na nowotwory powinni być leczeni wyłącznie według zaleceń lekarza).

Kiedy skorzystać z biorezonansu?

Jeśli nie jest się w grupie ryzyka, z biorezonansu magnetycznego można skorzystać zawsze wtedy, kiedy chce się kontrolnie "przeskanować" swój organizm, sprawdzić, czy nic złego się nie dzieje. Wskazaniem do poddania się terapii biorezonansem mogą też być problemy trawienne czy problemy ze skórą, biorezonans może bowiem pomóc w diagnozie alergii czy nietolerancji pokarmowej lub wykryć pasożyty, odpowiedzialne za kłopoty ze zdrowiem. Niektórzy uważają również, że biorezonans pomaga na rzucenie palenia i na odchudzanie.

Gdzie można wykonać i ile kosztuje biorezonans magnetyczny?

Najlepiej poszukać oferty w Internecie, pozwoli na wybór najlepszej opcji w naszym mieście. Przedział cenowy zależy od tego, jakiego rodzaju testom chcemy się poddać i ile tych testów planujemy wykonać. Cena za test może wahać się od 120 do 400 zł. Kliniki często mają w ofercie specjalne pakiety, które wychodzą relatywnie taniej. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania na biorezonans magnetyczny.

Bibliografia
 • Cap F.. Bemerkungen eines Physikers zur Bioresonanz. „Alergologie”. 18, s. 253-7, 1995.
 • Galle M., Bioresonance therapy with children suffering from allergies - An overview about clinical report, Sciencedirect.com [dostęp: 21 grudnia 2020], https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1876382009001486#!.
 • Healthline, What Is Bioresonance and Does It Work?, Healtline.com [dostęp: 21 grudnia 2020], https://www.healthline.com/health/bioresonance.
 • Hörner M,Bioresonanz: Anspruch einer Methode und Ergebnis einer technischen Überprüfung, Allergologie,1995,18 S. 302.
 • Kofler H., Ulmer H., Mechtler E., Falk M., Fritsch P.. Bioresonance bei Pollinose. Eine vergleichende Untersuchung zur diagnostischen und therapeutischen Wertigkeit. „Alergologie”. 19, s. 114-22, 1996.
 • Nienhaus J, Galle M. Plazebokontrollierte Studie zur Wirkung einer standardisierten MORA-Bioresonanztherapie auf funktionelle Magen-Darm-Beschwerden. „Forsch Komplementmed”. 13 (1), s. 28–34, 2006.
 • Niggemann, C. Grüber. Unkonventionelle Verfahren in der Allergologie – Kontroverse oder Alternative?. „Allergologie”. 25 (1), s. 34-46, 2002.
 • Periklis Karakos, Tripsiannis Grigorios, Konstantinidis Theodoros, Lialiaris Theodoros, The Effectiveness of Bioresonance Method on Human Health, BenthamOpen.com [dostęp: 21 grudnia 2020], https://benthamopen.com/FULLTEXT/TOEPIJ-8-1.
 • Schöni MH, Nikolaizik WH, Schöni-Affolter F. Efficacy trial of bioresonance in children with atopic dermatitis. „Int Arch Allergy Immunol.”. 112 (3), s. 238–246, 1997.
 • Schultze-Werninghaus, Paramedizinische Verfahren: Bioresonanzdiagnostik und -Therapie, Allergo J,1993,2 40-2.
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny