Mata do akupresury – czy warto kupić, co daje?

Mata akupresurowa wykonana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego i pokryta setkami, a nawet tysiącami małych, ostrych wypustek, które wywierają nacisk na części ciała stykające się z powierzchnią maty.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Niektóre maty do akupresury mają certyfikat wyrobu medycznego. Producenci mat twierdzą, że uśmierzają one bóle głowy, szyi, pleców, stóp, stawów, usuwają sztywność mięśni, łagodzą napięcie nerwowe i pomagają zasnąć. Czy rzeczywiście tak jest?

Mata do akupresury z kolcami - jak ją stosować?

Akupresura to jedna z technik leczenia stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Podobnie jak w przypadku akupunktury, akupresura polega na stymulowaniu odpowiednich punktów na ciele, aby osiągnąć pożądany przepływ energii życiowej przez meridiany (kanały energetyczne) – z tą różnicą, że w akupresurze zamiast nakłuwania igłami stosuje się ucisk.

Mata do akupresury jest bardzo prosta w użyciu – wystarczy ułożyć ją na miękkim podłożu (np. na łóżku) i się na niej położyć (bez ubrania w miejscu kontaktu ciała z matą). Jeśli jest to na początku nieprzyjemne, można przykryć matę cienkim ręcznikiem. Mata do akupresury - jak stosować?

Mata do akupresury - łagodzenie bólu i łagodzi miesiączkę

Dowody na skuteczność mat akupresurowych są ograniczone, ponieważ mało jest badań dotyczących działania mat. Dużo więcej jest badań o działaniu akupresury w ogóle, np. często przytacza się badania, z których wynika, że akupresura zmniejsza ból miesiączkowy albo łagodzi nudności i wymioty u kobiet w ciąży – jednak w tych badaniach nie stosowano mat, a opaski na nadgarstki.

Jedno z nielicznych badań na temat skuteczności mat do akupresury przeprowadzono w 2012 roku w Essen (Niemcy). Naukowcy badali skuteczność mat akupresurowych w łagodzeniu przewlekłego bólu szyi i dolnej partii pleców. W badaniu wzięły udział 82 osoby, trwało ono 14 dni. Uczestnicy codziennie przez 30 minut leżeli na macie do akupresury, stymulując bolesną część ciała, czyli szyję lub dolną część pleców (bez odzieży). Okazało się, że te osoby, które stosowały maty akupresurowe, oceniały swój poziom bólu znacznie niżej niż osoby z grupy kontrolnej. Wydaje się więc, że stymulacja za pomocą maty do akupresury może być skuteczną metodą leczenia przewlekłych bólów szyi i pleców.

Istnieją też badania sugerujące, że stosowanie akupresury może obniżać poziom bólu u osób z nowotworem (w porównaniu z grupą kontrolną), a także wydłużać czas snu i poprawiać jego jakość u osób starszych z chorobą Alzheimera.

Mata do akupresury - czy warto kupić?

Istnieje niewiele badań dotyczących skuteczności mat akupresurowych, dlatego większość twierdzeń na ich temat nie jest poparta dowodami. Jednak wiele osób utrzymuje, że taka alternatywna terapia przynosi im ulgę. Na pewno mata do akupresury poprawia ukrwienie, zwykle też wpływa relaksująco na całe ciało. Mata z kolcami

Można kupić matę, aby się osobiście przekonać, czy będzie pomocna. To produkt bezpieczny, można go stosować samodzielnie w domu. Jedynie kobiety w ciąży nie powinny używać maty do akupresury bez konsultacji z lekarzem. Trzeba też pamiętać o tym, że aby taka naturalna terapia dała efekty, należy używać maty codziennie przez okres minimum 2–3 tygodni, a każda stymulacja powinna trwać 20–30 minut.

Bibliografia
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3446809/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583102/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24878886/
Autor publikacji:
Agnieszka Roszkowska

Dziennikarka i redaktorka, autorka tekstów o zdrowiu, zdrowym stylu życia, macierzyństwie i relacjach międzyludzkich. Kocha psy, a zwłaszcza jedną biszkoptową labradorkę.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny