Naturalne, ziołowe sposoby na problemy z miesiączką

Korzenne napoje, kwiatowe napary i herbatki ziołowe pomogą poradzić sobie z niesfornym okresem i dolegliwościami z nim związanymi.

19 grudzień 2022
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

U dojrzałych płciowo przedstawicielek płci pięknej co miesiąc następuje krwawienie z dróg rodnych, trwające przez 3-4 dni. Przyjęło się, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni, jednak u młodych dziewcząt czas ten może wahać się między 21 a 35 dni. Zdarza się, że u niektórych między miesiączkami może upłynąć nawet 40 dni.

Można śmiało powiedzieć, że zarówno czas trwania krwawienia, jak i długość cyklu jest sprawą indywidualną i nie należy się martwić, dopóki wszystko odbywa się według tego samego wzorca i regularnie. A jednak niemal każda kobieta może podzielić się historią kłopotów związanych z okresem.

Znajdą się tu skargi na zaskakujące znienacka, nieregularne albo bolesne miesiączki, zbyt obfite lub skąpe krwawienie, a czasami wręcz jego brak.

Na szczęście ziołolecznictwo ma w tym zakresie dług tradycję. I jak pokazują praktyka oraz coraz częstsze badania naukowe, fitoterapia może stanowić główny środek w postępowaniu terapeutycznym lub być stosowana jako leczenie uzupełniające, lub wspierające.

Ojciec Sroka przestrzega, że kobiety zajęte pracą zawodową i troską o rodzinę, często zapominają o sobie i same sobie szkodzą, prowadząc niezdrowy tryb życia (palenie, alkohol, kawa). Natomiast o. Klimuszko pociesza, że kuracje ziołowe skutecznie radzą sobie z regulacją zaburzeń menstruacyjnych.

Zioła na brak miesiączki

Zmieszaj po 50 g liści rozmarynu, melisy, pokrzywy, mięty pieprzowej i ruty oraz kwiatów nagietka, jasnoty białej, ślazu z zielem krwawnika, kory wierzby oraz korzenia kozłka. Kopiastą łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklance 20 min przed posiłkiem1.

Mieszanka ojca Sroki na brak miesiączki

Wymieszaj po 100 g koszyczków rumianku, korzenia biedrzeńca i liści melisy. Dodaj do nich po 50 g ziela ruty, macierzanki, szanty, dziurawca oraz kwiatów malwy czarnej i 20 g kwiatów nagietka. Zioła dokładnie wymieszaj. Wsyp łyżeczkę na szklankę wrzątku, zaparz pod przykryciem 30 min, przecedź.

Pij ciepłe przed spaniem. Możesz dla poprawy smaku lekko osłodzić syropem malinowym.

Zawarte w mieszance zioła działają wielowymiarowo: przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczno, spazmolitycznie (rozkurczowo) na mięśnie gładkie2.

Receptura św. Hildegardy na bóle menstruacyjne

Jeżeli miesiączce towarzyszą ostre, intensywne bóle (trwające 1-3 dni), staraj się unikać jedzenia mięsa, tłustego sera, jajek i produktów mlecznych. Ponadto przygotuj sobie wino z korzeni galgantu.

Zapobiega ono syntezie prostaglandyn, dzięki czemu ma działanie hamujące stany zapalne. Łyżkę korzeni galgantu gotuj przez 3 min w szklance wina. Kilka razy dziennie na ciepło popijaj małymi łykami3.

Kuracja na bolesne miesiączkowanie

Ojciec Klimuszko jako remedium w tym przypadku zaleca mieszankę 9 ziół. Zmieszaj po 50 g kwiatów ślazu, jasnoty białej, wrzosu, nagietka z taką samą ilością koszyczków rumianku, liści mięty pieprzowej, melisy oraz ziela krwawnika i dziurawca.

Kopiastą łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklance 20 min przed posiłkiem4.

Kwiat malwy czarnej na miesiączkę

W medycynie ludowej przy zaburzeniach miesiączkowania, zaburzeniach hormonalnych oraz dolegliwościach w okresie przekwitania (pękanie naczyń krwionośnych, nadciśnienie, wzdęcia, bóle w podbrzuszu) często stosowano kwiat czarnej malwy. Dr Henryk Różański poleca surowiec z gatunku Althaea rosea.

Jego składnikami czynnymi są antocyjany: delfinidyna, petunidyna, malvidyna, malvina; fitohormony, śluzy (10-12%), pentozy, kwasy uronowe, alkohole cukrowe, flawonoidy (kemferol, kwercetyna, mirycetyna), garbniki, fenolokwasy, pektyny.

Wodne wyciągi z kwiatów mogą być stosowane do pielęgnowania i leczenia błon śluzowych (powlekająco, osłaniająco, przeciwzapalnie).

Kwiat czarnej malwy działa estrogennie, dlatego można zalecić go w II fazie przekwitania. Flawonoidy i antocyjany malwy działają stabilizująco na śródbłonki naczyń krwionośnych. Przy okazji poprawiają też krążenie oczne, mózgowe i w kończynach.

1-2 łyżki kwiatów malwy zalej szklanką wrzącej wody, zagotuj, odstaw na 30 min, przecedź. Pij rano i wieczorem po szklance przez 2 tygodnie, potem po szklance raz dziennie rano lub wieczorem na czczo5.

Nadmierne krwawienie

Ojciec Sroka zaznacza, że gdy dochodzi do obfitych i przedłużających się do 10 dni miesiączek, konieczna jest wizyta u ginekologa.

W tym przypadku zioła stanowią jedynie uzupełnienie terapii, a to dlatego, że o ile u dziewcząt w okresie pokwitania nadmierne krwawienie najczęściej spowodowane jest zaburzeniami w czynności hormonalnej jajników, bądź czynnikami psychogennymi, to już u kobiet dojrzałych stać za tym mogą zmiany organiczne (np. mięśniaki macicy) oraz stany zapalne przydatków.

Proponowana przez zakonnika kuracja pomocnicza powinna wyglądać następująco: wymieszaj po 150 g ziela krwawnika i koszyczków rumianku. Dodaj do nich 100 g ziela skrzypu i po 50 g ziela tasznika, miodunki oraz kwiatów kasztanowca. Na koniec dodaj 20 g ziela rdestu ostrogonki. Wszystko dokładnie wymieszaj.

Wsyp łyżeczkę na szklankę wody, gotuj 2-3 min, przecedź, pij gorące przed spaniem. Po 20 dniach kurację przerwij na 5 dni. Jak podkreśla franciszkanin, zioła mogą pomóc tylko po dłuższym stosowaniu2.

Anyż dobry dla kobiet

O tym, jak cenne było to uprawiane od ok. 4 tys. lat zioło, niech świadczy fakt, że starożytni Rzymianie jego nasionami płacili podatki!

Prócz usprawniania trawienia i odświeżania oddechu ma on również działanie podobne do estrogenu. Dlatego pomocny jest przy karmieniu piersią (wzmaga laktację), łagodzi depresję poporodową oraz reguluje cykl menstruacyjny i uśmierza związane z nim bóle, a także w późniejszym czasie może pomóc w łagodzeniu uderzeń gorąca i innych objawów menopauzy.

Dla regulacji cyklu i ukojenia dolegliwości bólowych zmieszaj po łyżeczce rozgniecionych nasion anyżu (Anisum officinalis), melisy i majeranku. Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Zostaw na 20 min do zaparzenia. Następnie przecedź i wypij.

Jeżeli chcesz złagodzić objawy menopauzy, przygotuj łagodną herbatkę anyżową: łyżeczkę pokruszonych nasion zalej szklanką wrzątku, zostaw pod przykryciem na kwadrans, potem wypij6.

Zalecenia praktyczne ojca Sroki

Dla kobiet mających kłopoty z cyklem menstruacyjnym zakonnik prócz konkretnych kuracji i odpowiednich w danym przypadku zaleceń żywieniowych ma kilka uniwersalnych porad, które pomogą wyregulować cykl.

  • Nie pal papierosów i unikaj miejsc zadymionych.
  • Unikaj bielizny z tworzyw sztucznych.
  • Ubieraj się tak, by unikać przeziębień.
  • Stosuj tylko ciepłe kąpiele.
  • Unikaj alkoholu i mocnej kawy2.
Bibliografia
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko "Wróćmy do ziół leczniczych", Oficyna wydawnicza Rytm, s. 172
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka "Poradnik Ziołowy", Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 138-40
  • Dr Wighard Strehlow "Święta Hildegarda z Bingen. Medycyna na każdy dzień", Wydawnictwo Esprit, s. 166
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko "Wróćmy do ziół leczniczych", Oficyna wydawnicza Rytm, s. 174
  • Dr Henryk Różański "Fitoterapia dolegliwości okresu przekwitania" http://espz.pl/materialy/klimakterium.pdf
  • Sandra Kynes "Ziołowy ogród. Receptury dla zdrowia i urody", Wydawnictwo Vivante, s. 137-140
Wczytaj więcej
Nasze magazyny