Podwzgórze - obszar mózgu będący kluczem do długiego życia

Naukowcy zidentyfikowali podwzgórze – centrum sterowania, utrzymujące wszystko w równowadze – jako tę część mózgu, która może pomóc nam żyć dłużej, a eksperymenty na myszach pokazały, co może się wydarzyć, gdy podwzgórze zacznie funkcjonować nieprawidłowo.

27 czerwiec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Ludzie ze zdrowym podwzgórzem mogą żyć nawet o 7 lat dłużej, jak przekonują badacze z Washington University w Saint Louis. Nie jest to zaskoczeniem.

Podwzgórze reguluje narządy i tkankę tłuszczową, która z kolei zapewnia sprzężenie zwrotne w pętli o zasadniczym znaczeniu dla wytwarzania energii w całym organizmie. Gdy pętla sprzężenia zwrotnego zaczyna gorzej funkcjonować, co może się zdarzać, gdy się starzejemy, zaczynają pojawiać się przewlekłe problemy zdrowotne.

Myszy, których podwzgórza wciąż funkcjonowały prawidłowo, żyły o 60 do 70 dni dłużej niż myszy ze słabym sprzężeniem zwrotnym z mózgowej tkanki tłuszczowej. Odpowiada to ok. 5 dodatkowym latom u ludzi. Myszy te były także zdrowsze i bardziej aktywne w późnym wieku.

Naukowcy zidentyfikowali enzym zwany eNAMPT, który tkanka tłuszczowa wydziela jako część pętli komunikacyjnej z podwzgórzem i który utrzymuje silne powiązania z mózgiem. Kolejną fazą badań jest podawanie myszom suplementów z eNAMPT, by sprawdzić, czy wydłuża on życie.

Inne sposoby zachowania zdrowo funkcjonującego podwzgórza to m. in. dieta bogata w owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze suplementacja witamin C, B1 i B12 oraz chromu i niezbędnych olejów, regularne ćwiczenia, dobre wysypianie się w nocy i obniżenie poziomu stresu.

Bibliografia
  • Cell Metab, 2024; 36(2):377-92e11
Wczytaj więcej
Nasze magazyny