MCHC poniżej normy - co to oznacza i co robić?

Wyniki morfologii krwi często budzą nasz niepokój. Zawsze trzeba poprosić o ich interpretację lekarza. Tym razem przyglądamy się poziomowi MCHC. Kiedy badać poziom MCHC? Jakie są normy i co oznacza obniżony poziom MCHC?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Co to jest MCHC?

MCHC, czyli średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach, to jedno z podstawowych wskaźników badania morfologii krwi. Wskaźnik ten określa ilość hemoglobiny przypadającą na jednostkę objętości czerwonych krwinek. MCHC jest jednym z tzw. wskaźników czerwonokrwinkowych, które są używane do oceny i diagnozy różnych stanów i chorób, w tym anemii.

Jakie są wskazania do badania poziomu MCHC?

Badanie poziomu MCHC jest częścią rutynowego badania krwi, znanego jako pełna morfologia krwi. Jest to standardowe badanie przeprowadzane w wielu sytuacjach, takich jak:

 • Rutynowe badania kontrolne: Badanie MCHC jest często przeprowadzane jako część regularnych badań kontrolnych, aby monitorować ogólny stan zdrowia.
 • Ocena ogólnego stanu zdrowia: Jeśli pacjent ma objawy, które mogą wskazywać na problem z krwią, takie jak zmęczenie, bladość, zawroty głowy, może być zlecone badanie MCHC.
 • Diagnoza różnych stanów i chorób: Badanie MCHC jest często używane do diagnozowania różnych stanów i chorób, w tym anemii
 • Monitorowanie efektów leczenia: Jeśli pacjent jest leczony na stan lub chorobę, która może wpływać na poziom MCHC, lekarz może regularnie zlecać badanie MCHC, aby monitorować efekty leczenia.
 • Ciąża: W czasie ciąży, kobiety są często poddawane regularnym badaniom krwi, w tym badaniu MCHC, aby monitorować ich stan zdrowia i zdrowie ich nienarodzonego dziecka. Anemia jest częstym stanem w ciąży, a badanie MCHC może pomóc w jej wykryciu i monitorowaniu.

Pamiętaj, że ważne jest regularne przeprowadzanie badań krwi, w tym badania MCHC, nawet jeśli nie masz żadnych objawów. Regularne badania mogą pomóc w wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie, kiedy są najłatwiejsze do leczenia.

Jakie są normy MCHC?

Normy MCHC mogą się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium, ale zazwyczaj wynoszą około 32-36 g/dl. Wyniki MCHC są interpretowane w kontekście innych wyników badania krwi. Wskaźnik MCHC może pomóc w diagnozowaniu różnych rodzajów anemii. Na przykład niski poziom MCHC może wskazywać na anemię hipochromiczną, która jest często związana z niedoborem żelaza. Wysoki poziom MCHC jest rzadki, ale może wystąpić w przypadku sferocytozy, stanu, w którym czerwone krwinki mają nieprawidłowy kształt.

Co oznacza MCHC poniżej normy?

MCHC poniżej normy oznacza, że czerwone krwinki mają niższe niż normalne stężenie hemoglobiny. Obniżony poziom MCHC może wskazywać na różne stany chorobowe. Najczęstsze z nich to:

 • Anemia: Obniżony MCHC często wskazuje na anemię, która może wynikać z niedoboru żelaza. Anemia z niedoboru żelaza jest częsta u kobiet z obfitymi miesiączkami. Może również wynikać z utraty krwi z przewodu pokarmowego, która występuje w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także raka przewodu pokarmowego. Do utraty krwi dochodzi także w wyniku zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Na niskie MCHC wpływają również krwotoki pourazowe.
 • Zmniejszone wchłanianie żelaza: Niski poziom MCHC może wynikać ze zmniejszonego wchłaniania żelaza, którego przyczyną może być np. niedobór kwasu solnego czy też biegunka. Do takiego stanu rzeczy dochodzi również po operacji bariatrycznej oraz gastrektomii, czyli usunięciu żołądka.
 • Nieodpowiednia dieta: Warto pamiętać, że niskie MCHC może być efektem diety wegańskiej, wegetariańskiej oraz ubogobiałkowej. Niedobór żelaza wynika niekiedy ze zwiększonego zapotrzebowania na nie podczas menstruacji, ciąży lub okresu dojrzewania.
 • Talasemia: Niskie MCHC może być również efektem talasemii, zwanej też „niedokrwistością śródziemnomorską” (ze względu na obszar jej najczęstszego występowania). To choroba genetyczna, która prowadzi do zmniejszenia syntezy hemoglobiny.
 • Niedokrwistość syderoblastyczna: Niskie MCHC może też być oznaką niedokrwistości syderoblastycznych – wówczas, w wyniku zaburzeń aktywności hemu, zwiększa się poziom syderoplastów w organizmie.

Co robić, gdy mamy obniżony poziom MCHC?

Jeśli poziom MCHC jest obniżony, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania w celu ustalenia przyczyny. Leczenie będzie zależało od diagnozy. Na przykład, jeśli niski poziom MCHC jest spowodowany niedoborem żelaza, lekarz może zalecić suplementację żelaza i zmiany w diecie. W każdym przypadku, ważne jest, aby śledzić swoje objawy i wyniki badań, i regularnie konsultować się z lekarzem.

Podwyższone MCHC – co to oznacza?

Podwyższone MCHC, choć rzadko spotykane, może wskazywać na pewne stany chorobowe. MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach) jest wskaźnikiem, który mierzy stężenie hemoglobiny w czerwonych krwinkach.

Podwyższone wartości MCHC mogą występować w następujących sytuacjach:

 • Sferocytoza wrodzona: Jest to genetyczna choroba krwi, która prowadzi do produkcji czerwonych krwinek o nieprawidłowym, kulistym kształcie (sferocytach). Te nieprawidłowe krwinki mają wyższe stężenie hemoglobiny, co prowadzi do podwyższenia MCHC.
 • Autoimmunologiczna hemolityczna anemia: W tym stanie, układ immunologiczny niszczy czerwone krwinki, co prowadzi do anemii. W niektórych przypadkach, może to prowadzić do podwyższenia MCHC.
 • Artefakty laboratoryjne: Czasami, podwyższone MCHC może wynikać z błędów w procedurach laboratoryjnych, takich jak błędy w pomiarach lub problemy z próbką krwi.
 • Odwodnienie: Odwodnienie organizmu może wpływać na wyniki badania MCHC, ale niekoniecznie w sposób bezpośredni. Odwodnienie może prowadzić do zwiększenia stężenia hemoglobiny w krwi, co może z kolei prowadzić do podwyższenia poziomu MCHC. Jest to spowodowane faktem, że odwodnienie prowadzi do zmniejszenia objętości płynów w organizmie, w tym krwi. Kiedy objętość krwi spada, stężenie czerwonych krwinek i hemoglobiny w krwi może wzrosnąć, co z kolei może prowadzić do podwyższenia poziomu MCHC.

W przypadku podwyższonego MCHC, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania w celu ustalenia przyczyny. Leczenie będzie zależało od diagnozy.

 

Bibliografia
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK260/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19617162/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14336776/
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny