MCHC poniżej normy - co to oznacza i co robić?

Wyniki morfologii krwi często budzą nasz niepokój. Zawsze trzeba poprosić o ich interpretację lekarza. Tym razem przyglądamy się poziomowi MCHC. Kiedy badać poziom MCHC? Jakie są normy i co oznacza obniżony poziom MCHC?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Co to jest MCHC?

MCHC, czyli średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach, to jedno z podstawowych wskaźników badania morfologii krwi. Wskaźnik ten określa ilość hemoglobiny przypadającą na jednostkę objętości czerwonych krwinek. MCHC jest jednym z tzw. wskaźników czerwonokrwinkowych, które są używane do oceny i diagnozy różnych stanów i chorób, w tym anemii.

Jakie są wskazania do badania poziomu MCHC?

Badanie poziomu MCHC jest częścią rutynowego badania krwi, znanego jako pełna morfologia krwi. Jest to standardowe badanie przeprowadzane w wielu sytuacjach, takich jak:

 • Rutynowe badania kontrolne: Badanie MCHC jest często przeprowadzane jako część regularnych badań kontrolnych, aby monitorować ogólny stan zdrowia.
 • Ocena ogólnego stanu zdrowia: Jeśli pacjent ma objawy, które mogą wskazywać na problem z krwią, takie jak zmęczenie, bladość, zawroty głowy, może być zlecone badanie MCHC.
 • Diagnoza różnych stanów i chorób: Badanie MCHC jest często używane do diagnozowania różnych stanów i chorób, w tym anemii
 • Monitorowanie efektów leczenia: Jeśli pacjent jest leczony na stan lub chorobę, która może wpływać na poziom MCHC, lekarz może regularnie zlecać badanie MCHC, aby monitorować efekty leczenia.
 • Ciąża: W czasie ciąży, kobiety są często poddawane regularnym badaniom krwi, w tym badaniu MCHC, aby monitorować ich stan zdrowia i zdrowie ich nienarodzonego dziecka. Anemia jest częstym stanem w ciąży, a badanie MCHC może pomóc w jej wykryciu i monitorowaniu.

Pamiętaj, że ważne jest regularne przeprowadzanie badań krwi, w tym badania MCHC, nawet jeśli nie masz żadnych objawów. Regularne badania mogą pomóc w wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie, kiedy są najłatwiejsze do leczenia.

Jakie są normy MCHC?

Normy MCHC mogą się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium, ale zazwyczaj wynoszą około 32-36 g/dl. Wyniki MCHC są interpretowane w kontekście innych wyników badania krwi. Wskaźnik MCHC może pomóc w diagnozowaniu różnych rodzajów anemii. Na przykład niski poziom MCHC może wskazywać na anemię hipochromiczną, która jest często związana z niedoborem żelaza. Wysoki poziom MCHC jest rzadki, ale może wystąpić w przypadku sferocytozy, stanu, w którym czerwone krwinki mają nieprawidłowy kształt.

Co oznacza MCHC poniżej normy?

MCHC poniżej normy oznacza, że czerwone krwinki mają niższe niż normalne stężenie hemoglobiny. Obniżony poziom MCHC może wskazywać na różne stany chorobowe. Najczęstsze z nich to:

 • Anemia: Obniżony MCHC często wskazuje na anemię, która może wynikać z niedoboru żelaza. Anemia z niedoboru żelaza jest częsta u kobiet z obfitymi miesiączkami. Może również wynikać z utraty krwi z przewodu pokarmowego, która występuje w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także raka przewodu pokarmowego. Do utraty krwi dochodzi także w wyniku zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Na niskie MCHC wpływają również krwotoki pourazowe.
 • Zmniejszone wchłanianie żelaza: Niski poziom MCHC może wynikać ze zmniejszonego wchłaniania żelaza, którego przyczyną może być np. niedobór kwasu solnego czy też biegunka. Do takiego stanu rzeczy dochodzi również po operacji bariatrycznej oraz gastrektomii, czyli usunięciu żołądka.
 • Nieodpowiednia dieta: Warto pamiętać, że niskie MCHC może być efektem diety wegańskiej, wegetariańskiej oraz ubogobiałkowej. Niedobór żelaza wynika niekiedy ze zwiększonego zapotrzebowania na nie podczas menstruacji, ciąży lub okresu dojrzewania.
 • Talasemia: Niskie MCHC może być również efektem talasemii, zwanej też „niedokrwistością śródziemnomorską” (ze względu na obszar jej najczęstszego występowania). To choroba genetyczna, która prowadzi do zmniejszenia syntezy hemoglobiny.
 • Niedokrwistość syderoblastyczna: Niskie MCHC może też być oznaką niedokrwistości syderoblastycznych – wówczas, w wyniku zaburzeń aktywności hemu, zwiększa się poziom syderoplastów w organizmie.

Co robić, gdy mamy obniżony poziom MCHC?

Jeśli poziom MCHC jest obniżony, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania w celu ustalenia przyczyny. Leczenie będzie zależało od diagnozy. Na przykład, jeśli niski poziom MCHC jest spowodowany niedoborem żelaza, lekarz może zalecić suplementację żelaza i zmiany w diecie. W każdym przypadku, ważne jest, aby śledzić swoje objawy i wyniki badań, i regularnie konsultować się z lekarzem.

Podwyższone MCHC – co to oznacza?

Podwyższone MCHC, choć rzadko spotykane, może wskazywać na pewne stany chorobowe. MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach) jest wskaźnikiem, który mierzy stężenie hemoglobiny w czerwonych krwinkach.

Podwyższone wartości MCHC mogą występować w następujących sytuacjach:

 • Sferocytoza wrodzona: Jest to genetyczna choroba krwi, która prowadzi do produkcji czerwonych krwinek o nieprawidłowym, kulistym kształcie (sferocytach). Te nieprawidłowe krwinki mają wyższe stężenie hemoglobiny, co prowadzi do podwyższenia MCHC.
 • Autoimmunologiczna hemolityczna anemia: W tym stanie, układ immunologiczny niszczy czerwone krwinki, co prowadzi do anemii. W niektórych przypadkach, może to prowadzić do podwyższenia MCHC.
 • Artefakty laboratoryjne: Czasami, podwyższone MCHC może wynikać z błędów w procedurach laboratoryjnych, takich jak błędy w pomiarach lub problemy z próbką krwi.
 • Odwodnienie: Odwodnienie organizmu może wpływać na wyniki badania MCHC, ale niekoniecznie w sposób bezpośredni. Odwodnienie może prowadzić do zwiększenia stężenia hemoglobiny w krwi, co może z kolei prowadzić do podwyższenia poziomu MCHC. Jest to spowodowane faktem, że odwodnienie prowadzi do zmniejszenia objętości płynów w organizmie, w tym krwi. Kiedy objętość krwi spada, stężenie czerwonych krwinek i hemoglobiny w krwi może wzrosnąć, co z kolei może prowadzić do podwyższenia poziomu MCHC.

W przypadku podwyższonego MCHC, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania w celu ustalenia przyczyny. Leczenie będzie zależało od diagnozy.

 

Bibliografia
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK260/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19617162/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14336776/
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny