Nabłonki płaskie w moczu - co to oznacza?

Komórki nabłonka płaskiego naturalnie występują w moczu – są wraz z nim wydalane z pęcherza. Zdarza się jednak, że ich liczba zdecydowanie przekracza normę. Może to świadczyć o problemach zdrowotnych. Na co wtedy należy zwrócić uwagę? Jaka jest norma komórek nabłonka płaskiego w moczu? Jak wykonać badanie moczu? 

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Nabłonki płaskie - najważniejsze informacje

Tak jak z zewnątrz ciało okrywa i chroni skóra, tak od środka rolę tę pełnią nabłonki. Nie tylko wyściełają one układ pokarmowy, ale też wnętrze innych organów, w tym pęcherza moczowego. Pełnią wiele funkcji, oprócz wspomnianej już ochronnej jest to również rola wydzielnicza, oczyszczająca, transportowa i inne. I tak, jak skóra od czasu do czasu pozbywa się martwych komórek, podobnie nabłonek ulega złuszczeniu1.

W pęcherzu i cewce moczowej występuje tzw. nabłonek płaski: jego komórki są płaskie i wielokątne, ich zadaniem jest chronić dolne drogi moczowe między innymi przed szkodliwym działaniem wydalanych substancji.

Inne nazwy nabłonka płaskiego to nabłonek wielokątny i nabłonek przejściowy - ta ostatnia nawiązuje do jego właściwości, które mieszczą się między nabłonkiem wielowarstwowym a nabłonkiem nieuwarstwionym. Co ciekawe, uważa się go za najściślej ułożony nabłonek w organizmie człowieka2. Obecność do 5 komórek nabłonka płaskiego w polu widzenia uznaje się za normę3. Powyżej tej granicy mówimy o licznych komórkach nabłonka płaskiego w moczu. Co to może oznaczać?

Ilość nabłonków płaskich powyżej normy

Nie zawsze zwiększona liczba komórek nabłonka płaskiego w moczu świadczy o stanie chorobowym. Pierwszą, dość często pojawiającą się możliwością jest po prostu nieprawidłowe pobranie materiału do badania. To częste zwłaszcza w przypadku małych pacjentów, u których już sama ta czynność jest bardziej skomplikowana i wymaga więcej uwagi niż u dorosłych.

Nabłonki płaskie w moczu powyżej normy mogą też świadczyć o tym, że pacjentka jest w ciąży4 i jest to naturalne w tym stanie – jednak nawet w takim przypadku należy pokazać wyniki badań ginekologowi, żeby wykluczyć stan zapalny.
Co jednak, kiedy uda się wykluczyć powyższe przyczyny? W takim przypadku liczne komórki nabłonka świadczą prawdopodobnie o toczącej organizm chorobie. Może to być:

 • Zakażenie dróg moczowych. Często towarzyszy mu ból podczas oddawania moczu oraz obecność krwi w wydalanym płynie, zdarza się jednak, że zapalenie pęcherza przebiega bezobjawowo. Ponad 80% bakteryjnych zakażeń pęcherza moczowego wywołują bakterie E. coli.1
 • Leukoplakia, czyli obecność zabarwionych na biało komórek nabłonka płaskiego. Znajdują się w moczu, ale też badanie endoskopowe wykazuje obecność białych plam wewnątrz pęcherza moczowego. Nieleczona leukoplakia zwiększa ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego5.
 • Rak pęcherza moczowego, w tym rak płaskonabłonkowy. Jego objawy przypominają zapalenie dróg moczowych, dodatkowo jednak pojawia się ból pleców6.

Badania moczu na obecność nabłonków płaskich

Badanie moczu na obecność nabłonków płaskich jest standardowym elementem ogólnego badania moczu. Jego wyniki zwykle są dostępne w placówce medycznej następnego dnia, a na portalu internetowym laboratorium (po uprzednim zalogowaniu się pacjenta) jeszcze tego samego dnia wieczorem. 

Jak przygotować się do badania moczu i pobrać materiał? 

Przed pobieraniem moczu:

 • nie wolno podejmować wysiłku fizycznego dzień wcześniej,
 • przez 3 dni poprzedzające pobranie materiału należy wstrzymać się od aktywności seksualnej,
 • przed popraniem materiału nie należy spożywać więcej płynów niż zwykle, ale też należy unikać odwodnienia,
 • w nocy poprzedzającej poranną zbiórkę moczu należy przespać nie mniej niż 8 godzin,
 • od ostatniego oddania moczu (np. w nocy) powinny upłynąć co najmniej 4 godziny.

Pobieranie moczu:

 • dokładnie umyj letnią wodą całe krocze, a w szczególności okolice ujścia cewki moczowej (dotyczy to zwłaszcza kobiet),
 • osusz krocze jednorazowymi ręcznikami papierowymi,
 • umyj ręce i odkręć pojemnik na mocz,
 • oddawaj mocz do sedesu przez ok. 2 sekundy, a następnie wstrzymaj strumień,
 • oddaj do pojemnika 50-100 ml moczu i ponownie wstrzymaj strumień,
 • opróżnij pęcherz do końca ponownie do sedesu4.

W przypadku małych dzieci trudniej jest uchwycić mocz ze środkowego strumienia, dlatego też najlepiej obudzić je chwilę wcześniej i nakłonić do wysiusiania w wannie lub pod prysznicem; nie zmuszać ich do wstrzymywania moczu, a zamiast tego we właściwym momencie podsunąć kubeczek - najlepiej mieć wtedy założone jednorazowe rękawiczki lateksowe, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo obsiusiania przez dziecko rodzica.

U najmłodszych pacjentów pediatra prawdopodobnie zaleci zakup specjalnego woreczka zamiast standardowego pojemnika na mocz. Woreczek taki stosuje się nie dłużej niż przez godzinę – jeżeli w tym czasie niemowlę nie odda moczu, konieczna jest wymiana woreczka4. Podczas takiego badania nie ma możliwości pozyskania jedynie środkowego strumienia moczu.

Na opakowaniu należy umieścić informację o godzinie i dacie pobrania materiału. Pozostałe dane powinny zostać dodane przez pielęgniarkę przyjmującą mocz do badania.

Bibliografia
 • https://www.nature.com/articles/s41385-022-00565-0
 • Electrospinning for Tissue Regeneration, Woodhead Publishing Series in Biomaterials; 2011, Pages 225-241
 • https://www.mp.pl/interna/table/B16.27.3-1
 • https://diagnostykalaboratoryjna.eu/resources/html/article/details?id=199898&language=pl
 • http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?257
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bladder-cancer/symptoms-causes/syc-20356104
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny