Rak jelita grubego – czy już wkrótce wykryje go test z krwi?

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym na świecie. W Polsce rocznie zapada na niego w około 18 tys. osób. Tylko wczesne wykrycie tej choroby daje szanse na skuteczne leczenie i przeżycie. Naukowcy wciąż próbują opracować nowe metody, które usprawniłyby diagnostykę. Czy są coraz bliżej sukcesu?

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Tradycyjne metody wykrywania raka jelita grubego, takie jak kolonoskopia, choć skuteczne, są inwazyjne i często niekomfortowe dla pacjentów. Dlatego naukowcy na całym świecie pracują nad wynalezieniem nowych, mniej inwazyjnych metod wykrywania raka jelita grubego. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest badanie krwi.

Firma Universal DX opracowała nowy test, który wykorzystuje próbkę krwi do wykrywania raka jelita grubego i stanów przedrakowych. Według wstępnych danych udostępnionych przez producenta, test ten jest równie skuteczny, jeśli nie skuteczniejszy, niż obecnie dostępne testy na podstawie próbek kału. Test, nazwany Signal-C, może wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium z czułością 93% i stanów przedrakowych z czułością 54%.

Test Signal-C działa poprzez wykrywanie fragmentów DNA, które komórki rakowe zrzucane są do krwiobiegu. Badacze mogą powiązać te fragmenty kodu genetycznego z określonymi typami raka. Kiedy te tzw. biomarkery pojawiają się w próbce krwi, może to być znak wczesnych zmian nowotworowych.

Obiecujące prognozy

Testy przeprowadzone na prawie 1000 pacjentów w USA i Europie wykazały, że test ma specyficzność 93% dla wykrywania raka, co oznacza, że istnieje 7% szansa, że pacjent otrzyma fałszywie dodatni wynik. Test był bardziej precyzyjny dla osób z chorobą w późnym stadium niż we wczesnym stadium. Firma Universal DX planuje przeprowadzić decydujące badanie na około 15 000 pacjentów w czerwcu 2023 i będzie ubiegać się o zatwierdzenie przez FDA, jeśli okaże się ono udane.

Wyniki badań Universal DX są obiecujące i wskazują na przyszłość, w której będziemy mogli wykrywać przedrakowe adenomy, które mają wysokie prawdopodobieństwo progresji do raka, zwiększając tym samym liczbę wczesnych diagnoz i zmniejszając te w późnych stadiach, kiedy opcje leczenia są ograniczone i prognozy mniej optymistyczne. Wyniki te są szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że gdy rak jelita jest wykrywany we wczesnym stadium, 5-letni wskaźnik przeżycia wzrasta z 60% do 90%.

Test Signal-C to nie tylko narzędzie do wykrywania raka jelita grubego. Jest to również krok w kierunku stworzenia bardziej uniwersalnych testów na raka. Ponieważ DNA z komórek nowotworowych można znaleźć we krwi dla większości typów raka, rozwijanie testu na raka jelita grubego mogłoby stanowić podstawę dla innych, bardziej uniwersalnych testów na raka.

Mimo obiecujących wyników, kolonoskopia nadal pozostaje złotym standardem w wykrywaniu i zapobieganiu rakowi jelita grubego. Jest to nie tylko diagnostyka, ale także terapia - podczas badania lekarz może usunąć polipy przedrakowe. Jeśli jednak testy okażą się skuteczne w większych badaniach, mogą one zrewolucjonizować sposób, w jaki wykrywamy i leczymy raka jelita grubego, co może być ratunkiem dla wielu potencjalnych pacjentów onkologicznych.

Bibliografia
  • https://assets-global.website-files.com/60927bf52450bc2ed1129413/645b406e2c9af441e9706fa6_2023_05_09%20DDW%20UDX%20Press%20Release.pdf

  • https://www.verywellhealth.com/new-blood-based-colorectal-cancer-screening-test-7504716

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny