Czy sztuczna inteligencja pomoże skuteczniej wykrywać raka?

Wielu z nas się jej obawia. Sztuczna inteligencja (AI) wzbudza bardzo skrajne emocje - jedni pokładają w niej ogromne nadzieje, inni twierdzą, że niebawem w wielu dziedzinach człowiek w związku z jej rozwojem stanie się... zbędny. Jedno jest pewne - już dziś AI jest ogromnym wsparciem w rozwoju medycyny.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Sztuczna inteligencja, dzięki swoim zdolnościom do analizy i interpretacji ogromnej ilości danych, jak do tej pory znalazła szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. W diagnostyce medycznej AI jest wykorzystywana do analizy obrazów medycznych, takich jak skany MRI, CT czy zdjęcia rentgenowskie. Dzięki temu lekarze mogą szybciej i dokładniej wykrywać rozmaite choroby.

Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana w medycynie personalizowanej. Dzięki analizie genetycznej i danych klinicznych pacjenta, AI może pomóc w identyfikacji najbardziej skutecznych terapii dla konkretnego pacjenta. To pozwala na lepsze dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb chorego, co zwiększa skuteczność terapii i minimalizuje ryzyko niepożądanych skutków ubocznych.

Innym obszarem, w którym AI znalazła zastosowanie, jest zarządzanie danymi pacjentów. Systemy AI mogą analizować dane pacjentów w czasie rzeczywistym, identyfikując potencjalne zagrożenia i alarmując personel medyczny, zanim stan pacjenta się pogorszy. To pozwala na szybszą interwencję i poprawia wyniki leczenia.

AI jest również wykorzystywana do przewidywania rozwoju chorób i identyfikacji czynników ryzyka. Systemy AI mogą analizować dane z badań klinicznych i literatury medycznej, aby zidentyfikować czynniki ryzyka dla różnych chorób. To pozwala na wczesne wykrywanie i prewencję.

Wreszcie, AI jest wykorzystywana do automatyzacji wielu procesów w medycynie, takich jak zarządzanie zapasami leków czy planowanie harmonogramów personelu medycznego. To pozwala na oszczędność czasu i zasobów, co przekłada się na lepszą opiekę nad pacjentami. Teraz okazuje się, że może być nieocenionym narzędziem w diagnostyce chorób nowotworowych.

Sztuczna inteligencja a nowotwory - najnowsze badania są obiecujące

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie The Lancet Oncology, sztuczna inteligencja może odgrywać kluczową rolę w wykrywaniu raka piersi. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Lund University w Szwecji wykazały, że AI jest w stanie wykryć więcej przypadków raka piersi niż doświadczeni lekarze i jednocześnie zmniejszyć obciążenie radiologów o prawie połowę.

Sztuczna inteligencja potrafi odczytywać i oceniać mammogramy nie mniej skutecznie niż doświadczony radiolog.

Badanie przeprowadzono na grupie ponad 80 000 kobiet ze Szwecji, które przeszły mammografię między kwietniem 2021 a lipcem 2022 roku. Połowa z nich została przydzielona do grupy, w której AI analizowało mammogramy przed ich oceną przez radiologa. Mammogramy drugiej grupy były oceniane przez dwóch radiologów bez wsparcia AI. Wszyscy radiolodzy biorący udział w badaniu byli uważani za wysoce doświadczonych.

Grupa, której skany były oceniane przez radiologa z pomocą AI, wykazała 20% więcej wykrytych nowotworów niż grupa, której mammogramy były oceniane przez dwóch radiologów bez dodatkowego wsparcia technicznego. Finalnie badania przesiewowe wspierane przez AI dały wynik 6 wykrytych nowotworów na 1000 badanych kobiet, w porównaniu do 5 na 1000 w standardowym podejściu.

Badacze zauważyli, że AI nie zwiększało liczby fałszywie dodatnich wyników, kiedy mammogram jest diagnozowany jako nieprawidłowy, mimo że nie ma obecności raka. Grupa korzystająca z AI miała dodatkową korzyść: obciążenie pracy związane z odczytem wyników zmniejszyło się o 44%. Dr Kristina Lång, współautorka badania i profesor radiologii diagnostycznej na Lund University w Szwecji, zauważyła, że największy potencjał AI obecnie polega na tym, że może ona pozwolić radiologom na zmniejszenie obciążenia związanego z nadmierną ilością odczytów.

Badanie to jest pierwszym randomizowanym badaniem kontrolnym porównującym wykrywanie raka piersi z pomocą AI z wykrywaniem wykonanym wyłącznie przez dobrze wyszkolonych ludzi. Wcześniejsze badania wykazały, że AI może być przydatne w przewidywaniu ryzyka raka piersi, ale opierały się na modelach lub skupiały na danych retrospektywnych. Wnioski z tych badań są obiecujące, ale nadal potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo stosowania AI w wykrywaniu raka piersi.

Bibliografia
  • https://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045(23)00298-X/fulltext
  • https://edition.cnn.com/2023/08/01/health/ai-breast-cancer-detection/index.html
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny