Czy sztuczna inteligencja pomoże skuteczniej wykrywać raka?

Wielu z nas się jej obawia. Sztuczna inteligencja (AI) wzbudza bardzo skrajne emocje - jedni pokładają w niej ogromne nadzieje, inni twierdzą, że niebawem w wielu dziedzinach człowiek w związku z jej rozwojem stanie się... zbędny. Jedno jest pewne - już dziś AI jest ogromnym wsparciem w rozwoju medycyny.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Sztuczna inteligencja, dzięki swoim zdolnościom do analizy i interpretacji ogromnej ilości danych, jak do tej pory znalazła szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. W diagnostyce medycznej AI jest wykorzystywana do analizy obrazów medycznych, takich jak skany MRI, CT czy zdjęcia rentgenowskie. Dzięki temu lekarze mogą szybciej i dokładniej wykrywać rozmaite choroby.

Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana w medycynie personalizowanej. Dzięki analizie genetycznej i danych klinicznych pacjenta, AI może pomóc w identyfikacji najbardziej skutecznych terapii dla konkretnego pacjenta. To pozwala na lepsze dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb chorego, co zwiększa skuteczność terapii i minimalizuje ryzyko niepożądanych skutków ubocznych.

Innym obszarem, w którym AI znalazła zastosowanie, jest zarządzanie danymi pacjentów. Systemy AI mogą analizować dane pacjentów w czasie rzeczywistym, identyfikując potencjalne zagrożenia i alarmując personel medyczny, zanim stan pacjenta się pogorszy. To pozwala na szybszą interwencję i poprawia wyniki leczenia.

AI jest również wykorzystywana do przewidywania rozwoju chorób i identyfikacji czynników ryzyka. Systemy AI mogą analizować dane z badań klinicznych i literatury medycznej, aby zidentyfikować czynniki ryzyka dla różnych chorób. To pozwala na wczesne wykrywanie i prewencję.

Wreszcie, AI jest wykorzystywana do automatyzacji wielu procesów w medycynie, takich jak zarządzanie zapasami leków czy planowanie harmonogramów personelu medycznego. To pozwala na oszczędność czasu i zasobów, co przekłada się na lepszą opiekę nad pacjentami. Teraz okazuje się, że może być nieocenionym narzędziem w diagnostyce chorób nowotworowych.

Sztuczna inteligencja a nowotwory - najnowsze badania są obiecujące

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie The Lancet Oncology, sztuczna inteligencja może odgrywać kluczową rolę w wykrywaniu raka piersi. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Lund University w Szwecji wykazały, że AI jest w stanie wykryć więcej przypadków raka piersi niż doświadczeni lekarze i jednocześnie zmniejszyć obciążenie radiologów o prawie połowę.

Sztuczna inteligencja potrafi odczytywać i oceniać mammogramy nie mniej skutecznie niż doświadczony radiolog.

Badanie przeprowadzono na grupie ponad 80 000 kobiet ze Szwecji, które przeszły mammografię między kwietniem 2021 a lipcem 2022 roku. Połowa z nich została przydzielona do grupy, w której AI analizowało mammogramy przed ich oceną przez radiologa. Mammogramy drugiej grupy były oceniane przez dwóch radiologów bez wsparcia AI. Wszyscy radiolodzy biorący udział w badaniu byli uważani za wysoce doświadczonych.

Grupa, której skany były oceniane przez radiologa z pomocą AI, wykazała 20% więcej wykrytych nowotworów niż grupa, której mammogramy były oceniane przez dwóch radiologów bez dodatkowego wsparcia technicznego. Finalnie badania przesiewowe wspierane przez AI dały wynik 6 wykrytych nowotworów na 1000 badanych kobiet, w porównaniu do 5 na 1000 w standardowym podejściu.

Badacze zauważyli, że AI nie zwiększało liczby fałszywie dodatnich wyników, kiedy mammogram jest diagnozowany jako nieprawidłowy, mimo że nie ma obecności raka. Grupa korzystająca z AI miała dodatkową korzyść: obciążenie pracy związane z odczytem wyników zmniejszyło się o 44%. Dr Kristina Lång, współautorka badania i profesor radiologii diagnostycznej na Lund University w Szwecji, zauważyła, że największy potencjał AI obecnie polega na tym, że może ona pozwolić radiologom na zmniejszenie obciążenia związanego z nadmierną ilością odczytów.

Badanie to jest pierwszym randomizowanym badaniem kontrolnym porównującym wykrywanie raka piersi z pomocą AI z wykrywaniem wykonanym wyłącznie przez dobrze wyszkolonych ludzi. Wcześniejsze badania wykazały, że AI może być przydatne w przewidywaniu ryzyka raka piersi, ale opierały się na modelach lub skupiały na danych retrospektywnych. Wnioski z tych badań są obiecujące, ale nadal potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo stosowania AI w wykrywaniu raka piersi.

Bibliografia
  • https://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045(23)00298-X/fulltext
  • https://edition.cnn.com/2023/08/01/health/ai-breast-cancer-detection/index.html
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny