Wrzody żołądka i dwunastnicy - objawy
Objawami choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy są bóle brzucha po jedzeniu lub w nocy, uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie się, zgaga, mdłości, a owrzodzenia przełyku – suchy kaszel, chrypka (najczęściej rano), ból gardła, ból zamostkowy i świszczący oddech.
Choroba wrzodowa może dotknąć w którymś okresie życia aż jedną na dziesięć osób. Mężczyźni chorują częściej niż kobiety.
Wrzody żołądka i dwunastnicy - przyczyny
- zakażenie bakterią Helicobacter pylori (80% przypadków wrzodów żołądka i dwunastnicy);
- nieodpowiedni poziom kwasu w żołądku – zbyt wysoki poziom kwasu solnego może uszkadzać ściany przewodu pokarmowego; natomiast gdy jego poziom jest zbyt niski, może dojść do namnażania się drobnoustrojów, takich właśnie jak Helicobacter pylori, albo do niestrawności, która z kolei może powodować refluks, uszkadzający przełyk;
- nadużywanie niektórych leków, zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych – częste przyjmowanie takich środków jak ibuprofen lub aspiryna także może uszkadzać śluzówkę przewodu pokarmowego; w przypadku ryzyka choroby wrzodowej w razie konieczności lepszym wyborem jest paracetamol;
- zła dieta/styl życia – do powstania lub pogorszenia się wrzodów mogą prowadzić: palenie papierosów i dieta obfitująca w tłuste smażone potrawy, cukier, kawę, alkohol oraz kwaśne lub ostre potrawy;
- stres – według wielu badań stres nasila wytwarzanie kwasu solnego, a jednocześnie osłabia nasz układ odpornościowy, co może prowadzić do choroby.
Jak diagnozować?
Diagnostyka polega przede wszystkim na wykonaniu gastroskopii, czyli badania, podczas którego lekarz może obejrzeć ściany przewodu pokarmowego od przełyku do dwunastnicy. Może on także pobrać wycinki do badania histopatologicznego oraz do przeprowadzenia testu w kierunku Helicobacter pylori.
Leczenie konwencjonalne to antybiotyki (jeśli stwierdzono obecność Helicobacter pylori), blokery pompy protonowej lub blokery receptorów H2 (oba typy leków zmniejszają wydzielanie kwasu solnego). W najpoważniejszych przypadkach, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatu, stosowane jest leczenie operacyjne.
Wrzody żołądka i dwunastnicy - leczenie naturalne
W leczeniu holistycznym zaleca się pacjentom probiotyki, takie jak jogurt, kiszonki czy suplementy diety z probiotykami. Nie mogą one zabić Helicobacter pylori, ale zmniejszają jej ilość, przyśpieszają leczenie i poprawiają niektóre objawy. Jogurt może ponadto wyściełać ściany żołądka, kojąc ból. Zalecana jest zrównoważona, odżywcza dieta, przy jednoczesnym unikaniu potraw podrażniających błonę śluzową układu pokarmowego (kofeiny, napojów gazowanych, żywności przetworzonej i ostrych potraw).
Dobrze jest obserwować, jak organizm reaguje na poszczególne produkty, i unikać tych, po których czujemy się gorzej. Oczywiście wskazane jest rzucenie palenia i odstawienie alkoholu. Warto także postarać się obniżyć poziom stresu dzięki aktywności fizycznej, masażom, modlitwie lub medytacji.
Pomocne w leczeniu mogą być:
- sok z surowej kapusty – środek stosowany na chorobę wrzodową w medycynie tradycyjnej; istnieją badania potwierdzające jego skuteczność;
- miód – zapobiega rozrostowi Helicobacter pylori i pomaga chronić ściany żołądka, dając mu czas na wyzdrowienie;
- czosnek – ma właściwości antybiotyczne, może więc zwalczać Helicobacter pylori;
- kolorowe owoce – zwierają flawonoidy, które zwiększają produkcję śluzu chroniącego żołądek;
- kurkuma – zawiera kurkuminę, która według wstępnych badań może pomagać w leczeniu wrzodów;
- rumianek – według badań może zapobiegać wrzodom i skracać czas ich leczenia;
- lukrecja – może zwalczać Helicobacter pylori;
- aloes – według badań na szczurach ma podobne działanie jak leki na chorobę wrzodową;
- koniczyna czerwona lub liść feronii słoniowej – napary z tych ziół zawierają dużo tanin, które redukują stan zapalny wrzodów.