Dieta łagodząca objawy refluksu - co jeść, a czego unikać?

Naukowcy nie mają wątpliwości, że objawy refluksu można znacząco złagodzić, stosując odpowiedni sposób odżywiania.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

W kontrolowaniu objawów choroby refluksowej przełyku (GERD) istotne znaczenie ma modyfikacja stylu życia i nawyków żywieniowych. W końcu nadmierna masa ciała, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, stres oraz brak aktywności fizycznej należą do czyn­ników zwiększających jej ryzyko i po­garszających przebieg. Najważniejsza wydaje się jednak dieta.

Choć reakcja każdego organizmu na poszczególne produkty może się różnić, istnieją pew­ne składniki pożywienia, które – jak udowodniono – mają ogólnie pozytyw­ny lub negatywny wpływ na GERD.

Dieta przy refluksie - ogólne założenia

  oliwa

Wybieraj:

  • ryby (dorsza, mintaja, sandacza, solę, pstrąga tęczowego) i delikatne mięsa (drób bez skóry, cielęcinę, chudą wołowinę, okazjonalnie chudą wieprzowinę);
  • gotowane jaja;
  • mleko i naturalne przetwory mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, sery mozzarella, twarogowe chude i półtłuste, serki wiejskie);
  • pieczywo razowe, graham, pszenno-żytnie, orkiszowe na zakwasie, gryczano-jaglane, kukurydziane;
  • płatki owsiane, jaglane, gryczane, orkiszowe, ryżowe;
  • makarony jasne (semolina), kukurydziane, ryżowe, gryczane;
  • ziemniaki i bataty (gotowane);
  • drobne kasze (jaglana, kuskus), komosę ryżową i amarantus;
  • owoce i warzywa bez skórki (oprócz tych niezalecanych), najlepiej gotowane na parze;
  • oleje roślinne (zwłaszcza z rzepaku i awokado oraz oliwę);
  • łagodne przyprawy (majeranek, bazylia, tymianek, oregano, zioła prowansalskie, koperek, pietruszka, wanilia, cynamon).

cytrusy


Unikaj:

  • cytrusów i kwaśnych soków owocowych;
  • ostrych przypraw oraz produktów drażniących przełyk (np. musztardy, sosu vinegret, ketchupu, czosnku);
  • tłustych i smażonych potraw oraz produktów (serów, wędlin, chipsów, frytek, smalcu);
  • puszkowanych produktów mięsnych oraz żywności typu fast food;
  • alkoholu (zwłaszcza piwa i białego wina);
  • mocnej kawy i herbaty;
  • zimnych i gazowanych napojów;
  • mięty;
  • szparagów, karczochów, pomidorów, warzyw kapustnych oraz cebulowych;
  • kiszonek i marynowanych w occie dodatków;
  • kakao oraz wyrobów czekoladowych;
  • pączków, tortów, kremów, bitej śmietany, lodów na śmietanie.

Dieta niskokaloryczna - Klucz do sukcesu

Typowe objawy refluksu, czyli zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem) oraz cofanie się treści żołądkowej do przełyku nasilają się w pozycji leżącej na wznak, przy pochylaniu się i podczas parcia, ale przede wszystkim po obfitym lub tłu­stym posiłku.

Z tego powodu osoby zmagają­ce się z GERD powinny ograniczyć kon­sumpcję potraw tłustych, kalorycznych i obfitujących w cukry proste oraz kakao i jego przetworów, które obniżają napię­cie dolnego zwieracza przełyku, co spra­wia, że powstają warunki sprzyjające cofaniu się treści żołądkowej.

Należy też wyeliminować ze swojego codziennego menu napoje gazowane i energetyzujące oraz unikać późnego jedzenia obfitych posiłków o wysokiej wartości kalorycz­nej, bowiem dowiedziono, iż taki rytuał wieczorny jest powiązany z nasileniem uciążliwych objawów refluksu1.

Generalnie należy zatem zrezygnować z tłustych mięs i dodatków (np. śmieta­ny), smażenia i podsmażania, a przede wszystkim przetworzonej żywności.

Dieta łagodząca objawy refluksu - czego unikać?

Przy refluksie trzeba też szczególnie uważać na produkty żywnościowe, które podrażniają ścianę przełyku i mogą nasilać produkcję soku żołądko­wego, czyli wszelkie pokarmy kwaśne lub ostre, np. musztardy, pomidory i ich przetwory (zwłaszcza ketchup), a także miętę.

Do grupy tej należą również cytrusy (pomarańcze, grejp­fruty, cytryny, limonki), które powo­dują istotne nasilenie objawów GERD. W piśmiennictwie wskazuje się, że te owoce i ich przetwory (głównie soki, nektary, dżemy, konfitury) ze względu na niskie pH stymulują mechanore­ceptory zlokalizowane w przełyku, które mogą następnie przyczyniać się do rozwoju nieprzyjemnych objawów, zwłaszcza jeżeli występuje stan zapal­ny błony śluzowej przełyku.

Ponadto cytrusy wzmagają wydzielanie kwasu solnego, co sprawia, że objętość treści żołądkowej w sprzyjających warun­kach cofa się do przełyku, podrażnia błonę śluzową i wywołuje zgagę2. Zauważono też, że czosnek i cebula mogą powodować dolegliwości żołądko­wo-jelitowe, szczególnie u osób z cho­robą refluksową. Warzywa te wywołują bowiem nasilenie spontanicznych relaksacji dolnego zwieracza przełyku (tzw. TLESR), co skutkuje pogorszeniem się jej objawów3. Podobne działanie wykazują por, szparagi czy karczochy.

Odwrotne, łagodzące właściwości, mają potrawy o półpłynnej, miękkiej konsystencji i delikatnym smaku. Dla­tego w menu powinny znaleźć się ryby, chude mięsa i nabiał oraz dobrze to­lerowane warzywa bez skórki. Ważna jest również ich obróbka – zaleca się gotowanie (zwłaszcza na parze), pieczenie w foli i duszenie za­miast smażenia i podsmażania.
Objawy zgagi można krótkotrwale złagodzić przez spożycie chudego mleka, które neutralizuje kwaśną treść w przełyku, bądź wody niegazowanej oczyszcza­jącej przełyk z zalegają­cej kwaśnej zawartości.
Inną opcją jest miód manuka – badania wy­kazują, że łagodzi on dolegliwości powodowane przez GERD, m.in. ze względu na swoją strukturę, czyli gęstość, lepkość i niskie napięcie po­wierzchniowe, które sprawiają, że może on dłużej pozostawać w przełyku jako łagodząca powłoka na błonie śluzowej4.

miód manuka

Znaczenie błonnika w diecie

Biorąc pod uwagę wy­niki badań naukowych, pacjentom z GERD zaleca się również produkty zawierające błonnik, czyli przede wszystkim zbożowe, ale razowe.

Stwierdzono przykładowo, że u osób spożywających pieczywo o większej zawartości włókna pokarmowego ryzyko wystąpie­nia refluksu było o ok. 50% niższe niż w grupie sięgającej po białe pieczywo5.

Pozytywny wpływ błonnika pokar­mowego na występowanie objawów GERD można tłumaczyć tym, że ma on zdolność wiązania związków azo­towych w żołądku, przez co pośrednio przyczynia się do zmniejszenia wy­twarzania tlenku azotu i tym samym zapobiega refluksowi.

Ponadto dieta wzbogacona w błonnik pomaga kon­trolować objawy i poprawia motorykę przełyku u pacjentów z nienadżer­kową postacią choroby, ponieważ prowadzi do istotnego wzrostu mi­nimalnego ciśnienia spoczynkowe­go dolnego zwieracza przełyku6.

Unikać należy za to nadmiaru węglo­wodanów w diecie. Jak się bowiem oka­zuje, skrobia oraz dwucukry (sacharoza, laktoza, maltoza) są tylko częściowo wchłaniane w jelicie cienkim, a następ­nie ulegają fermentacji w jelicie grubym. Wykazano, że ten proces nasila liczne reakcje neurohormonalne oraz powoduje relaksację dolnego zwieracza przełyku, co może zwiększać ryzyko wystąpienia zgagi7.

W jednym z badań, w którym wzięło udział 12 pacjentów z GERD, zauważono, że spożycie płynnego posiłku bogatowęglowodanowego (178,8 g) może częściej powodować cofanie się kwaśnej treści z żołądka do dolnej części przełyku i tym samym wzmagać objawy choroby w porównaniu z posiłkiem o mniejszej zawartości sacharydów (84,8 g)8.

W innym badaniu z udziałem 144 otyłych kobiet z GERD symptomy choroby oraz częstotliwość przyjmowania leków uległy znaczącej redukcji na skutek istotnego ograniczenia spożycia w diecie skrobi i cukrów prostych (do 20 g na dobę)9. Oczywiście znaczenie ma tu fakt, że pacjenci jednocześnie zredukowali swoją masę ciała, co niewątpliwie miało istotny wpływ na uzyskane rezultaty, bowiem nadmierny stopień otłuszczenia ciała jest dobrze znanym czynnikiem ryzyka rozwoju objawowego GERD.

Dieta niskowęglowodanowa

Których napojów unikać?

Według dostępnych badań naukowych można niemal jednoznacznie stwierdzić, że alkohol powoduje pogorszenie objawów GERD, ponieważ zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku oraz upośledza jego motorykę i opróżnianie żołądka. Dodatkowo napoje tego typu w różnym stopniu pobudzają żołądek do wydzielania kwasu żołądkowego, co może powodować zgagę.

Dotyczy to przede wszystkim alkoholi powstających w wyniku fermentacji jak piwo, wino (zwłaszcza białe) czy szampan. Dodatkowo piwo ma niską zawartość alkoholu, jest wysycone dwutlenkiem węgla oraz zazwyczaj spożywane w większej objętości, przez co doprowadza do zwiększenia ciśnienia wewnątrz żołądka oraz nadprodukcji kwasu solnego. Produkty destylowane, np. whisky, koniak, rum, nie wykazują takiego działania i objawy refluksu nie są po nich tak gwałtowne10.

Ciekawie wygląda z kolei kwestia kawy i mocnej herba­ty, co do zasady niezalecanych osobom z refluksem. Wiele osób obserwuje u siebie nasilenie objawów GERD (zwłasz­cza zgagi) po ich spożyciu, co może mieć związek z ich zdolnością do zmniejszania podstawowego ciśnienia dolnego zwieracza przełyku11.

Nowsze badania, w tym metaanaliza obejmująca 15 doniesień, nie wyka­zują jednak bezpośredniego związku między sięganiem po te napoje a chorobą refluksową12. Być może zatem wszystko jest kwestią indywidualnej reakcji organizmu – często w przypadku refluksu zaleca się właśnie dokładną ich obserwację po spożyciu poszczególnych składników.

Dieta śródziemnomorska - optymalne żywienie przy GERD

Podsumowując wszystkie te zalecenia i wyniki badań, wydaje się, że optymalnym sposobem żywienia u osób z GERD będzie dieta śródziemnomorska, która mini­malizuje udział cukrów prostych, tłuszczu i żywności wysokoprzetworzonej oraz jednocześnie obfituje w wita­miny, antyoksydanty i błonnik pokarmowy pochodzące z warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożo­wych13.

Jak wykazano, może ona łagodzić objawy refluksu krtaniowo-gardłowego (LPR) co najmniej tak samo efek­tywnie, jak stosowanie inhibitorów pompy protonowej14. Co więcej, łatwo stosować ją w długiej perspektywie.

Warto też niczym Grecy traktować jedzenie jak pre­tekst do spotkania – jeść powoli i małymi porcjami (4-6 razy dziennie, o stałych porach), w spokojnej atmosfe­rze. Szybkie spożywanie posiłków sprzyja bowiem połykaniu większych ilości powietrza w czasie jedzenia, co może wpły­wać na wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego i przyczyniać się do częstszego występowania refluksu. Należy też ogra­niczyć popijanie posiłków wodą (by nie zwiększać objętości żołądka) i nie jeść 2-3 godz. przed snem (nawet przekąsek).

Bibliografia
  • J Thorac Dis. 2019 Aug; 11(Suppl 12):S1594-S1601; Can J Diabetes. 2018 Jun; 42(3):308-12
  • Family Medicine & Primary Care Review 2012; 14(4):586-91; Aliment Pharmacol Ther. 2006 Jun 1; 23(11):1581-6; Gastroenterology. 1995 Jan; 108(1):125-3
  • Journal od Chromatography A 2006; 1112(1-2):3-22
  • Food Sci Nutr. 2024; 12:172-9; PLoS One. 2011; 6(3):e17709; J Agric Food Chem. 2014 Aug 27; 62(34):8623-31; Mol Nutr Food Res. 2008 Apr; 52(4):483-9
  • Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2006; 20:485-505; Gastroenterology. 2001; 120:387-91
  • World J Gastroenterol. 2018 Jun 7; 24(21): 2291-9
  • Gastroenterology. 2003 Apr; 124(4):894-902
  • J Formos Med Assoc. 2018 Nov; 117(11):973-8
  • Aliment Pharmacol Ther. 2016 Nov; 44(9):976-88
  • Aliment Pharmacol Ther. 2006 Jun 1; 23(11):1581-6
  • Dig. Dis. Sci. 1992; 37:558-569; Mol. Nutr. Food Res. Int. 2012; 56:325-35; Iran Red Crescent Med J. 2014; 16:e15832
  • Dis Esophagus. 2014 May-Jun; 27(4):311-7; Tzu Chi Med J. 2019 Jul-Sep; 31(3): 169-76
  • J Thorac Dis. 2019 Aug;11(Suppl 12):S1594-S1601; Dis Esophagus. 2016 Oct; 29(7):794-800; J Res Med Sci. 2017; 22:125
  • JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. 2017 Oct 1; 143(10):1023-9
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny