Nadkwasota - objawy i domowe sposoby leczenia

Sok z czerwonej porzeczki, migdały, nasiona kopru włoskiego oraz woda z kryształem górskim zmniejszą nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego.

Artykuł na: 6-9 minut

Wśród zielarzy prym wiodą ludzie zakonu – św. Hildegarda z Bingen oraz ojcowie Andrzej Klimuszko, Grzegorz Sroka i Jan Grande. Wszyscy mieli swoje sposoby na leczenie pospolitych i przewlekłych schorzeń. A ich sukcesy w tej materii sprawiają, że opracowane przez nich receptury są stosowane do dzisiaj. Jednak nie ograniczamy się tylko do medycyny monastycznej – zaglądamy też do receptularzy współczesnych zielarzy – dr. Henryka Różańskiego, Sandry Kynes czy Stephena Harroda Buhnera.

Nadkwasota żołądka - co to jest?

Choroba ta powstaje z powodu zwiększonego wydzielania kwa­su solnego przez żołądek, przy niepowiększeniu się procesów rozcieńczania i zobojętniania. Występuje często jako przejaw nerwicy lub jej skutek, towarzy­szy także chorobie wrzodowej dwunastnicy i żołądka, pojawia się w początkowym okresie prze­wlekłego zapalenia żołądka, jak również po kuracji salicylowej, a także u osób nadużywających mocnej kawy, tytoniu i alkoholu. Czasem bywa pokłosiem skąpego wydzielania żółci, złej przemia­ny materii lub nieracjonalnej diety.

Objawami nadkwaśności są m.in.:

 • bóle w nadbrzuszu,
 • kwa­śne odbijanie,
 • zgaga
 • czkawka.

Nadkwasocie mogą też sprzyjać niektóre medykamenty, np. leki przeciwreumatyczne, które za­wierają syntetyczne związki salicylowe, jak i wybrane środki przeciwbólowe, ponieważ uszka­dzają one błony śluzowe żołądka. Tego niekorzystnego działania nie mają związki zawarte w roślinach. Najlepszym przykładem jest kora wierzby – zawarta w niej salicyna przekształca się w kwaśnym środo­wisku żołądka, tworząc w efekcie tych przemian łatwo rozpuszczal­ne sole, które szybko przenikają do krwi i wywierają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbó­lowe, nie szkodząc śluzówce. Działanie to jest powolniejsze niż środków syntetycznych, więc wymaga od pacjenta większej cier­pliwości, niemniej jest skuteczne.

Czego nie jeść przy nadkwasocie?

Należy unikać pokarmów i środ­ków pobudzających wydzielanie soków żołądkowych, a jadłospis układać tak, by obfitował w pokar­my alkalizujące i absorbujące duże ilości soku żołądkowego. Zaleca się ograniczenie soli kuchennej, przypraw takich jak papryka, pieprz, kostki bulionowe, ocet itp. Zupy powinny być gotowane na wywarach z jarzyn, nie nale­ży ich zaprawiać zasmażkami; trzeba też zrezygnować ze sma­żenia mięsa i ryb. Najlepiej dusić je lub piec. Warto też ograniczyć słodycze (również te w płynie!). Mogą one bowiem u niektó­rych osób powodować zgagę i ból brzucha. Na szczęście istnieją spraw­dzone receptury, zawarte w nich zioła nie tylko będą działały osłonowo na uszkodzoną błonę śluzową żołądka, dzięki cze­mu złagodzą ból i pieczenie, ale też pomogą wyregulować wydzielanie kwasu solnego. Leczenie polega przede wszystkim na właściwym odżywianiu się.

zielony koktajl
Najprostszym sposobem zneutralizowania kwasów trawiennych i zmniejszenia ich ilości jest zmiana diety. Najlepiej, aby nowe menu składało się w przeważającej części z produktów o odczynie zasadowym.

Jak radzić sobie z nadkwasotą żołądka naturalnie?

 • Ziołowy napar ojca Klimuszki Aby złagodzić nadkwasotę, za­konnik zalecał przygotowa­nie mieszanki 9 ziół. Zmie­szaj po 50 g ziela majeranku, krwawnika, srebrnika, szanty, liści melisy, kwiatostanu lipy, porostu islandzkiego oraz kłącza perzu i korzenia prawoślazu. Kopiastą łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklan­ce 20 min przed posiłkiem1.
 • Nasiona kopru włoskiego Św. Hildegarda w przypadku dolegliwości trawiennych, zapalenia żołąd­ka i nadkwasoty zalecała jedno warzywo. Tak o nim pisała: „Koper włoski nie szkodzi też jedzony na surowo. Jakby się go nie jadło, rozwesela, nadaje cerze zdrowy kolor, sprawia, że ciało ładnie pachnie i poprawia trawienie. Korzystne dla zdrowia są zwłaszcza nasiona. Stosuje się go też jako dodatek do innych środ­ków. Kto codziennie na czczo je koper włoski lub jego ziarna, temu złagodzi on złe soki i ropienie, zlikwiduje śmier­dzący oddech i rozjaśni spojrzenie”. Przeorysza z Bingen zalecała żucie nasion osobom, które chciały pozbyć się bólów żołądkowo-jelitowych oraz pra­gnących zneutralizować nadmiar kwasu żołądkowego. Tym ostatnim zalecała przyjmowanie ich przed jedzeniem. Dziś nasiona dostępne są w formie tabletek2.

 • Mieszanka ojca Sroki Wsyp do słoja po 100 g korzenia prawo­ślazu i kwiatostanu lipy, po 50 g ziela krwawnika, szanty, dziurawca, kłącza perzu i korzenia lukrecji, na koniec dodaj 20 g ziela tysiącznika. Zioła do­kładnie wymieszaj. Następnie łyżeczkę mieszanki wsyp na szklankę wrzątku, zostaw do zaparzenia pod przykryciem na 30 min. Po tym czasie przecedź, pij go­rące 2 razy dziennie między posiłkami3. W czasie kuracji unikaj cukru, mio­du, tortów i słodkich ciast oraz tłustego jedzenia (w tym sosów!). Dodatkowo przez 5-6 dni spożywaj kisiel z siemienia lnianego. Łyżeczkę nasion lnu zgotuj w 0,5 szklanki wody i odstaw na noc. Rano lekko podgrzej. Wypijaj ciepłe na czczo. Po 10 dniach powtórz zabieg.
 • Jedz migdały Są podręcznym środ­kiem alkalizującym, a więc zobojętnia­jącym kwasy żołąd­kowe. Zawdzięczają tę własność dużej zawartości wapnia. W badaniach klinicznych udo­wodniono, że migdały przy­noszą natychmiastową ulgę wielu pacjentom. Co więcej, wystarczy spożywanie garści tych orzechów dziennie, by do­szło do znacznego zwiększenia produkcji maślanu, krótkołań­cuchowego kwasu tłuszczowe­go, który wspomaga zdrowie jelit4. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie parę sztuk.
 • Kuracja sokowa Andrzej Żak pole­ca również picie soków z niektó­rych surowych warzyw i owoców. Lecznicze działa­nie ma sok z surowego ziemniaka. Umyte i obrane ziemniaki utrzyj na tarce lub odwiruj je w sokowi­rówce. Pij sok z nich 3 razy dzien­nie po 0,5 szklanki. Kuracja powinna trwać 2-3 tygodnie. Do skutecznych, naturalnych środków alkalizujących zawartość żołądka i przewodu pokarmowe­go należą także soki z marchwi, buraka (i buraki w każdej posta­ci) oraz z czerwonej porzeczki. Ten ostatni pity 3 razy dziennie po szklance likwiduje nadkwa­sotę i uczucie pieczenia5.

 • Woda z kryształem górskim „Kto odczuwa ból w sercu, żołądku lub brzuchu, niech rozgrzeje kryształ górski w słońcu i rozgrzany kamień po­leje wodą, na chwilę natychmiast włoży ten kryształ do tej wody i pije ją często (codziennie), dopóki świeci słońce, a stan serca, żołądka i brzucha się poprawi” – tak radziła św. Hildegarda osobom cier­piącym na zaburzenia tarczycy (zarów­no niedoczynność, jak i nadczynność), a przy tym odczuwającym dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jak tłumaczyła, woda z kryształem górskim oczyszcza nie tylko tzw. toksyczne wole, lecz także uśmierza bóle spowodowane stresem2.
 • Zioła ojców bonifratrów Aby złagodzić nad­kwasotę i zniwelo­wać ból, zmieszaj po 50 g nasion lnu, kwiatostanu lipy, kwiatu bzu czarnego, kory wierzby, porostu islandzkiego, ziela dziurawca, krwawnika, majeranku, pięciornika gęsie­go i 10 g korzenia prawoślazu. Następnie sporządź odwar w proporcji: 1 łyżka ziół na szklankę wody. Gotuj 3 min, zdejmij z ognia, zostaw do zaparzenia pod przy­kryciem na 5 min. Po tym czasie prze­cedź. Pij po 0,5 szklanki na 30 min przed śniadaniem i w południe. Wieczorem wy­pij 0,5 szklanki po kolacji, przed snem6.
Bibliografia
 • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 132
 • Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z. Jak być zdrowym »od stóp do głów«”, Wydawnictwo Esprit, s. 302-303
 • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 72-73
 • Am J Clin Nutr. 2022 Dec 19; 116(6): 1790-804
 • Andrzej Żak „Dziennik zdrowia 2008. Medycyna naturalna 1000 skutecznych porad”, Videograf II, s. 51
 • O. Teodor Książkiewicz „Ziołolecznictwo ojców Bonifratrów”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 78
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny