Zatwardzenie może być objawem różnych schorzeń, dlatego ważnym pierwszym krokiem jest badanie lekarskie, aby wykluczyć typowe przyczyny, takie jak zespół jelita drażliwego czy zaburzenie hormonalne. Jednak częściej zaparcia mogą być spowodowane czynnikami związanymi z dietą i stylem życia, takimi jak brak wystarczającej ilości błonnika, regularne ignorowanie chęci skorzystania z toalety, brak aktywności fizycznej czy stres.
Zaparcia bywają też rezultatem przyjmowania wielu leków, takich jak opioidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), przeciwhistaminowe i przeciwbiegunkowe oraz środki zobojętniające sok żołądkowy. Często jednak utrzymują się one przez dłuższy czas bez oczywistej przyczyny. Mówimy wówczas o przewlekłych zaparciach idiopatycznych. Standardowa terapia zaparć to zwiększenie błonnika w diecie, ale u niektórych pacjentów może to jeszcze pogorszyć objawy3. Kluczowe znaczenie może tu mieć ustalenie, czy w diecie znajdują się odpowiednie rodzaje błonnika.
Leki przeczyszczające stanowią kolejną powszechną terapię, ale mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak nudności i wymioty, biegunka, skurcze brzucha i wzdęcia4. Jeśli jednak wypróbowało się wszystkie zwykłe porady od lekarza i nie znaleziono oczywistej przyczyny objawów, warto rozważyć poniższe naturalne opcje na zaparcia.
Złoty środek na zaparcia - błonnik!
Może być pomocne w przypadku zaparć5, ale należy robić to stopniowo i pić dużo wody, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ważny może być również rodzaj przyjmowanego błonnika. Ten nierozpuszczalny – który zwiększa objętość stolca, taki jak inulina, otręby i żyto – powoduje bowiem więcej wzdęć i gazów6. A jeśli do tego nie toleruje się pokarmów obfitujących w ten składnik pokarmowy i nawet się o tym nie wie, problem jeszcze narasta.
Najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia jelit może być włączenie do diety mieszanki pokarmów bogatych w błonnik rozpuszczalny w celu wchłaniania wody i zmiękczania stolca (orzechy, nasiona, fasola i soczewica), a także pokarmów bogatych w błonnik nierozpuszczalny.
Jeśli chodzi o suplementację, doskonałym wyborem będzie błonnik wytwarzany z łusek nasion babki jajowatej (Plantago ovata). W jednym badaniu okazał się ponad 3 razy skuteczniejszy niż otręby pszenne w zwiększaniu produkcji stolca7. Nie można jednak zapominać o reszcie swojego jadłospisu i trzeba przestrzegać zrównoważonej, zdrowej, pełnowartościowej diety. Pomoże to w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.
Przyczyną zaparć może być alergia
Przyczyną zaparć może być alergia lub nietolerancja pokarmowa. W badaniu na 4 kobietach, które próbowały wszystkiego na zaparcia, od środków przeczyszczających po suplementy błonnika, dieta oligoantygenna – czyli taka, która pozwala uniknąć wszystkich pokarmów podejrzanych o wywołanie reakcji alergicznej – całkowicie zwalczyła ich objawy8.
Warto wypróbować dietę eliminacyjną z wyłączeniem typowych alergenów, takich jak gluten, nabiał czy jajka i sprawdzić, czy przyniesie to poprawę. Alternatywnie można też udać się do doświadczonego terapeuty żywieniowego, który pomoże w ustaleniu przyczyny zaparć, zaleci indywidualny plan diety i będzie monitorował postępy.
Naturalny sposób na zaparcia - akupunktura, masaż i ruch
Badania z Chin wykazują, że akupunktura jest skuteczna na zaparcia9. W jednym eksperymencie elektroakupunktura – w której niewielki ładunek elektryczny jest przepuszczany przez parę igieł do akupunktury – była bardziej skuteczna, niż leki przeciw zaparciom, jeśli chodzi o poprawę częstotliwości wypróżnień i ograniczenie objawów10.
Ruch ciała pomaga rozruszać jelita. Badania wykazują wręcz, że ćwiczenia fizyczne mogą być skutecznym sposobem leczenia pacjentów z zaparciami. Nie musi to być intensywne – nawet delikatne formy aktywności, takie jak codzienne spacery lub qigong, mogą świetnie się tu sprawdzić11.
Zielarz i akupunkturzysta Meilyr James zaleca samodzielny masaż brzucha w celu poprawy krążenia w narządach trawiennych i zapobiegania zaparciom. Badania sugerują, że może to znacząco złagodzić symptomy12.
Oto jak to zrobić:
- Połóż jedną dłoń płasko na górnej części brzucha poniżej mostka i płynnie, ale mocno przeciągnij ją w dół w kierunku podbrzusza.
- Gdy pierwsza dłoń dotrze do podstawy brzucha, powtórz ruch drugą dłonią, aby tworzyły ruch cykliczny, przesuwając się w dół, a następnie przenosząc z powrotem na górę.
- Rób to przez 5 min 2 razy dziennie.
Probiotyki - naturalny lek na zaparcia
Tzw. dobre bakterie, dają obiecujące wyniki w leczeniu zaparć, zwłaszcza szczepy Bifidobacterium i Lactobacillus15. Nowe badania sugerują, że najlepiej sprawdzą się probiotyki wieloszczepowe, zwiększają bowiem częstotliwość wypróżnień, poprawiają konsystencję stolca i przynoszą ulgę od wzdęć lepiej niż probiotyki jednoszczepowe16. Sugerowana dawka: wybieraj preparaty wieloszczepowe wysokiej jakości i postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie.
Szybki sposób na zaparcia - zioła przeczyszczające
Najlepiej skonsultuj się w tej kwestii z zielarzem medycznym, który doradzi najlepsze rośliny i bezpieczne dawki indywidualne. Jeśli jednak sięgniesz po jedno z opisanych niżej powszechnie stosowanych ziół, pamiętaj, że zwykle zaleca się je do krótkotrwałego użytku.
- Senes Jest to popularny środek przeczyszczający i pobudzający, czyli stymulujący, skurcze mięśni jelit. Senes często znajduje się w środkach na zaparcia na receptę i bez niej, a jego skuteczność potwierdzają liczne badania13. Sugerowana dawka: ekstrakt dostarczający 20-60 mg sennozydów dziennie przez nie więcej niż 10 dni.
- Aloes To tradycyjny hinduski lek na zaparcia. Zawiera związki zwane antrachinonami, które mają działanie przeczyszczające14. Działa jednak bardzo silnie i czasami może potęgować objawy, dlatego przed użyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.
- Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) to kojące zioło, które zielarz Meilyr James poleca na zaparcia. Zawiera ono żelopodobny śluz, który nawilża przewód pokarmowy i daje delikatne działanie przeczyszczające. Sugerowana dawka: 2-5 ml nalewki z korzenia prawoślazu 2 lub 3 razy dziennie.
Zapanuj nad stresem
Jak wiadomo, długotrwałe napięcie psychiczne powoduje problemy z jelitami17, dlatego pomocne mogą być techniki redukcji stresu, takie jak medytacja, joga i ćwiczenia oddechowe. Warto znaleźć skuteczną dla siebie metodę i codziennie ją stosować.
- Am J Gastroenterol, 2004; 99: 750 –9
- Handb Exp Pharmacol, 2017; 239: 59–74
- Am J Gastroenterol, 2005; 100: 232–42; Aliment PharmacolTher, 2016; 44: 103–16
- Avicenna J Phytomed, 2019; 9: 517–29
- Aliment Pharmacol Ther, 2016; 44: 103–16
- Aliment Pharmacol Ther, 2016; 44: 35–44
- JAmAssoc Nurse Pract. 2020;32(1):15–23
- Scand J Gastroenterol. 2006 Apr;41(4):498-504
- Am J Chin Med, 2013; 41: 717–42
- Acupunct Med, 2017; 35: 324–31
- Scand J Gastroenterol, 2019; 54: 169–77
- Int J Nurs Stud, 2009; 46: 759–67
- J Pediatr Surg, 2017; 52: 84–8; J Clin Pharm Ther, 2018; 43: 595–605
- Indian J Dermatol, 2008; 53: 163–6
- J Clin Gastroenterol, 2010; 44 Suppl 1: S30–4
- Clin Nutr, 2020; S0261- 5614(20)30010-8
- Expert Rev Gastroenterol Hepatol, 2014; 8: 583