Inhibitory pompy protonowej - skutki uboczne

Jeśli dokucza ci zgaga, prawdopodobnie przyjmujesz lek hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego. Chodzi o inhibitor pompy protonowej, czyli IPP. Jest to w rzeczywistości grupa leków, obejmująca ezomeprazol, dekslanzoprazol, rabeprazol, lansoprazol i omeprazol. Jednak długotrwałe stosowanie IPP wiąże się z wystąpieniem poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się o bezpieczniejszych i skuteczniejszych zamiennikach.

Artykuł na: 6-9 minut

Inhibitory pompy protonowej — zagrożenia

Tak, kwas żołądkowy może powodować zgagę. Jednak jest on równocześnie niezbędny w procesie trawienia i do zachowania zdrowia. Tymczasem leki z grupy IPP blokują jego naturalne wytwarzanie – często z katastrofalnym skutkiem.

Lista chorób, które zostały powiązane ze stosowaniem IPP:

  • Przewlekła choroba nerek (PChN): Schorzenie to podwyższa ciśnienie krwi, a tym samym zwiększaa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. W jego przebiegu często konieczna jest dializoterapia, a nawet dochodzi do przeszczepu nerki. U osób długotrwale stosujących IPP ryzyko rozwoju PChN zwiększa się o 50%.
  • Ubytek masy kostnej i złamania: Leki z grupy IPP zaburzają wchłanianie wapnia i magnezu, pierwiastków uczestniczących w budowaniu kości, a tym samym przyczyniają się do zmniejszenia gęstość kości. W jednym z badań stosowanie IPP przez niecały rok zwiększyło ryzyko złamań szyjki kości udowej o 26%, a złamań kręgosłupa o 58%. 
  • Zawały serca: Naukowcy ze Stanford University wykazali, że w przypadku osób długotrwale przyjmujących IPP ryzyko zawału serca zwiększyło się o 16%, a ryzyko zgonu z powodu chorób serca uległo podwojeniu.
  • Nowotwór: Według badań australijskich naukowców, opublikowanych w "Expert Opinion on Drug Safety", długotrwałe stosowanie IPP może zwiększyć ryzyko nowotworu żołądka i przełyku.

Leki z grupy IPP powiązano również z demencją, zapaleniem płuc, infekcją przewodu pokarmowego oraz niedoborem magnezu i witaminy B12. Na domiar złego badanie przeprowadzone na University of California w San Francisco i przedstawione na łamach "JAMA Internal Medicine" wykazało, że 70% leków IPP przepisuje się "nieodpowiednio". Często są one ordynowane na jakiekolwiek dolegliwości trawienne, a nie na schorzenia zatwierdzone przez FDA (Food and Drug Administration, Agencja Żywności i Leków) do leczenia za pomocą IPP, takie jak refluks przełyku, zgaga, nadżerkowe zapalenie przełyku i wrzody żołądka lub dwunastnicy. Ale z lekami zatwierdzonymi przez FDA do leczenia konkretnych schorzeń również jest problem. Zalecane wyłącznie do krótkotrwałego, kilkutygodniowego przyjmowania, często są zażywane znacznie dłużej.

Jakie są bezpieczniejsze środki niż IPP?

Twój organizm ma powód, by wytwarzać kwas żołądkowy. Robi to głównie po to, by trawić jedzenie. Leki IPP, choć łagodzą dolegliwości związane ze zgagą, ograniczają jednak wydzielanie tego kwasu. Nie poprawiają trawienia, a więc nie rozwiązują problemu zgagi. Innymi słowy, twoim prawdziwym problemem jest niestrawność, a nie nadmiar kwasu żołądkowego.

Jak pozbyć się niestrawności?

Możesz zastosować dowolny z przedstawionych środków, a nawet – wszystkie jednocześnie. Na początku kontynuuj przyjmowanie leku IPP, przestrzegając równocześnie poniższych zaleceń.

  • Unikaj pokarmów wywołujących zgagę, w tym owoców cytrusowych, pomidorów, czosnku, cebuli i chili. Ważne! Jeśli problemy nie znikną po dwóch miesiącach, skontaktuj się z lekarzem. Aby szybko złagodzić zgagę, zastosuj sodę oczyszczoną. Wypicie pół szklanki wody z rozpuszczoną w niej połową łyżeczki alkalicznej sody oczyszczonej zneutralizuje kwas żołądkowy, a tym samym przyczyni się do złagodzenia bólu. Dostępne bez recepty środki zobojętniające kwas żołądkowy, zawierające minerały alkalizujące (wapń czy magnez), również okażą się pomocne w przypadku zgagi. Istnieją jednak dowody na to, że długotrwałe stosowanie wapnia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca u kobiet.
  • Przyjmuj enzymy trawienne. Jedną z głównych przyczyn niestrawności jest to, że enzymy są usuwane z żywności w procesie jej przetwarzania. Polecam suplement zawierający enzym CompleteGest firmy Enzymatic Therapy. Przyjmuj dwie kapsułki podczas każdego posiłku, aby prawidłowo strawić pokarm. Uwaga: niektóre osoby twierdzą, że enzymy trawienne podrażniają żołądek. Jeśli do tego dojdzie, zacznij kurację od przyjmowania łagodniejszego preparatu, GS-Similase. Jeśli i on spowoduje podrażnienie, zastosuj lukrecję i środki zawierające mastyks DGL (żywica, patrz poniżej). Dopiero gdy poczujesz się lepiej, zwykle następuje to po upływie miesiącu lub dwóch, zacznij przyjmować enzymy trawienne. Enzymy stosowane długoterminowo zapewniają prawidłowe trawienie. 
  • Podczas posiłków pij wyłącznie ciepłe napoje, ponieważ wspomagają one trawienie. Zimne spowalniają ten proces, a nawet mogą go zahamować.
  • Unikaj kawy, napojów gazowanych, alkoholu i aspiryny, które mogą uszkodzić żołądek. Po zagojeniu się żołądka, gdy przestanie ci dokuczać niestrawność czy zgaga, możesz wrócić do picia tych napojów, w ograniczonych ilościach, a także do stosowania w razie potrzeby aspiryny. Jeśli niestrawność i zgaga wystąpią ponownie, będzie to oznaczało, że wciąż spożywasz za dużo niezdrowych napojów bądź nadużywasz aspiryny. 
  • Stosuj lukrecję DGL, czyli deglicyryzowaną (ang. deglycyrrhizinized – DGL). Składnikiem tego preparatu jest wyciąg z lukrecji standaryzowany na mniejszą niż jeden procent zawartość gliceryzyny, znanej jako słodzik. Lukrecja pomaga w zgadze i niestrawności. Badania wykazują, że roślina ta jest tak samo skuteczna jak cymetydyna (tagamet), lek z grupy blokerów receptora H2, hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jednak w przeciwieństwie do tego leku, powodującego podobnie jak IPP liczne działania niepożądane, lukrecja DGL jest preparatem bezpiecznym. Polecam Advanced DGL firmy EuroPharma, który nie ma smaku lukrecji. Przez miesiąc czy dwa przyjmuj jedną kapsułkę dwa razy dziennie, a później tylko w razie potrzeby. Uwaga: stosuj wyłącznie lukrecję DGL, ponieważ inne jej rodzaje mogą podwyższać ciśnienie krwi. 
  • Przekonaj się do gumy mastyksowej. Gumę tę (żywicę) pozyskuje się z wiecznie zielonego drzewa mastyksowego. Jest wspaniałym lekarstwem na zgagę i niestrawność. Można ją przyjmować w postaci suplementów diety. Najlepiej zażywać przez dwa miesiące po dwie kapsułki 500-miligramowe dwa razy dziennie, potem w razie potrzeby.

Czy można się uzależnić od inhibitorów pompy protonowej?

Po przeczytaniu o wadach inhibitorów pompy protonowej, w skrócie IPP, prawdopodobnie zaniechasz ich stosowania. Ale może nie będziesz w stanie! Naukowcy z Danii podawali ezomeprazol (nexium) 120 zdrowym osobom przez dwa miesiące. W ciągu dwóch tygodni od odstawienia leku 40% uczestników badania zaczęło cierpieć na zgagę. U 22% objawy te utrzymywały się przez następne cztery tygodnie. Powstało pytanie, jak to możliwe, że zdrowi ludzie, którzy zaprzestali przyjmowania leku, zachorowali na zgagę?

Naukowcy nazywają to zjawisko nadmiernym wydzielaniem kwasu z odbicia. To naturalne, że żołądek wytwarza kwas żołądkowy. Jeśli najpierw zahamujesz ten proces, a następnie go odblokujesz, wydzielanie kwasu będzie większe niż poprzednio. To spowoduje z kolei nawrót zgagi.

Najlepsze rozwiązanie: Stosuj wcześniej opisane leki na zgagę przez dwa miesiące. Następnie pod kontrolą lekarza zacznij ograniczać przyjmowanie IPP – zmniejszaj dawkę o połowę co tydzień (lub zgodnie z zaleceniami lekarza). Kiedy zejdziesz już do najmniejszej możliwej dawki, porozmawiaj z lekarzem o stosowaniu blokerów receptora H2, które jedynie zmniejszają ilość kwasu żołądkowego, ale nie eliminują go całkowicie. Można je odstawić już po miesiącu.

Autor publikacji:
Jacob Teitelbaum

Lekarz internista, uznany specjalista w zakresie chronicznego zmęczenia, fibromialgii, bezsenności i zwalczania bólu, mieszka w Kailua-Kona na Hawajach. Autor licznych książek, napisał m.in. "The Fatigue and Fibromyalgia Solution", "Pain-Free 1-2-3 and Real Cause", "Real Cause, Real Cure". Jest założycielem Practitioners Alliance Network (PAN), organizacji skupiającej pracowników opieki zdrowotnej i dążącej do poprawy opieki nad chorymi; vitality101.com

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 5/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny