Jak działa system akwaponiczny? Składa się ze zbiornika, w którym żyją ryby i z którego woda zasila system hydroponiczny, czyli uprawę roślin bez użycia gleby (ich korzenie zanurzone są w wodzie). Woda pobrana ze zbiornika zamieszkanego przez ryby zawiera także ich odchody, które rozkładane są przez bakterie nitryfikacyjne.
Produktami pracy bakterii są azotany i azotyny, będące naturalnym nawozem dla roślin, umożliwiającym im wzrost. Ważnym elementem tego zamkniętego ekosystemu są także robaki, które żerując w zbierającym się na dnie zbiornika z rybami mule, rozkładają szczątki organiczne i tworzą kompost dla uprawianych roślin. Taka plantacja jest praktycznie samowystarczalna, nawet woda krąży w obiegu zamkniętym - wraca do systemu po wykorzystaniu przez rośliny1.
Akwaponika: idealne rozwiązanie?
Wydaje się, że tak. Uprawy akwaponiczne są wolne od chemii i proste w obsłudze, a ponadto ten system można stosować zarówno lokalnie, jak i na skalę przemysłową. Liczy się także wymiar ekologiczny takich plantacji - zużywają one tylko 10% wody potrzebnej do prowadzenia identycznych upraw metodą tradycyjną2. Zamknięty system i nawet dwukrotnie szybsze tempo wzrostu roślin, np. sałaty, gwarantuje regularne zbiory niezależnie od pór roku oraz umożliwia odizolowanie plantacji od zanieczyszczeń środowiska.
Warto podkreślić, że w systemie akwaponicznym można hodować gatunki ryb, które później trafią na nasze stoły. Hodowane bez kontaktu z chemią są zdrowszą alternatywą w codziennym menu. W 2014 r. pozyskano w ten sposób w USA 89 ton ryb, głównie tilapii - popularnej także u nas3.
Systemy do upraw bezglebowych są dostępne również w Polsce, a pochodzącą z nich żywnością interesują się osoby przestrzegające diet i starające się unikać produktów spożywczych zanieczyszczonych chemicznie. Jest to również obiecująca alternatywa dla alergików, u których kontakt z pozostałościami środków ochrony roślin i nawozów może zaostrzyć objawy choroby.
Bibliografia
- https://lib.dr.iastate.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1018&context=ncrac_techbulletins
- goo.gl/vJi7QU
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0044848614004724