Aby zapobiec narażeniu na kontakt ze skażonym materiałem, który wydaje się być kolejną drogą przenoszenia po zakażeniu kropelkowym, bardzo istotna jest dezynfekcja rąk, a także powierzchni, opakowań i pomieszczeń. Trudno wszystko zlewać alkoholem, dlatego japońscy uczeni sprawdzili, czy można to zrobić, stosując ultrafiolet znany ze swych zabójczych dla mikroorganizmów właściwości.
W tym celu Japończycy użyli instrumentu z diodą elektroluminescencyjną głębokiego ultrafioletu generującego fale o długości ok. 250-300 nm, który skutecznie zwalcza bakterie, grzyby i wirusy. Okazało się, że nawet krótkotrwałe napromienianie szybko inaktywowało SARS- CoV-2 (wskaźnik redukcji miana zakaźnego wynoszący 87,4% został rozpoznany już przy napromieniowaniu wirusa przez 1 s, a współczynnik ten wyniósł 99,9% przy napromienianiu przez 10 s).
Urządzenia wyposażone w diody UV działają poprzez tworzenie fotoproduktów w DNA i RNA drobnoustrojów. Te dimery pirymidynowe przerywają transkrypcję, translację i replikację DNA i RNA, ostatecznie prowadząc do inaktywacji mikrobów.
- Emerging Microbes & Infections, 9:1, 1744-1747