Siedzący tryb życia sprzyja depresji

Dodano: 16 listopad 2015

Zachowania związane z siedzącym trybem życia, np. oglądanie telewizji czy praca przy komputerze, wiążą się z podwyższonym ryzykiem zaburzeń lękowych.

Zachowania związane z siedzącym trybem życia, np. oglądanie telewizji czy praca przy komputerze, wiążą się z podwyższonym ryzykiem zaburzeń lękowych. (fot. Harald Groven, flickr.com, CC BY-SA 2.0)Już kilka lat temu naukowcom udało się wykazać, że brak aktywności sprzyja rozwojowi depresji. Badacze z Deakin University postanowili sprawdzić, czy siedzący tryb życia może również korelować ze wzrostem objawów lękowych we współczesnym społeczeństwie.

Australijscy specjaliści przeanalizowali wyniki 9 studiów dotyczących związków między siedzącym trybem życia i lękiem.

Potwierdziły one ich hipotezę. Nawet w przypadku młodzieży – w przypadku 36% uczniów liceów spędzających przed ekranem ponad 2h ryzyko wystąpienia lęku było większe niż u licealistów, którzy poświęcali na to mniej czasu.

Australijczycy sądzą, że zaobserwowany związek można wyjaśnić na trzy sposoby: zaburzeniem wzorców snu, teorią wycofania społecznego oraz problemami metabolicznymi.

Active is what You make it from Anik Rosenblum on Vimeo.

Zobacz też:

Zobacz także

Odkryto geny powiązane z ADHD

Odkryto geny powiązane z ADHD

Czy ADHD jest chorobą dziedziczną?

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Praca w biurze a kondycja układu krążenia

Ponieważ zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powiązano już z chorobami serca oraz przedwczesną śmiercią, coraz większą popularność zyskują stanowiska do pracy biurowej na stojąco. Czy faktycznie stanowią one bezpieczniejszą alternatywę?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Czy w ludzkim mózgu żyją bakterie?

Nikt już nie kwestionuje wpływu bioty jelitowej na kondycję psychiczną człowieka. Co jednak, jeśli nasz mózg również posiada własny mikrobiom?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Czy bakterie stworzą uniwersalną krew?

Gdy liczy się każda sekunda, a życie człowieka wisi na włosku i brakuje czasu na badanie zgodności grupy krwi biorcy i dawcy, z reguły podaje się krew 0 Rh-, czyli uniwersalną. Jest tylko jeden problem: tę bezcenną grupę krwi ma zaledwie 6% populacji. W głowach naukowców pojawił się zatem pomysł, aby znaleźć metodę na wytworzenie krwi 0 z pozostałych grup. W sukurs badaczom przyszły bakterie.

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Zatrucie rtęcią: poznaj objawy

Rtęć to jeden z najbardziej szkodliwych metali dla człowieka - jednocześnie znaleźć ją można niemal wszędzie.

Artemizynina: chiński sposób na raka

Artemizynina: chiński sposób na raka

Bylica roczna uratowała już życie milionom chorych na malarię. Czym teraz zaskoczy nas ta niezwykła roślina?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store