Angioplastyka balonowa kontra placebo

Dodano: 28 kwiecień 2018

Okrzyknięta jednym z cudów medycyny konwencjonalnej, angioplastyka balonowa naczyń krwionośnych wcale nie pomaga pacjentom z dusznicą bolesną - twierdzą naukowcy z Imperial College London.

Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych przeprowadza się 500 tys. zabiegów angioplastyki balonowej. Mają one ratować życie pacjentom z dusznicą bolesną. Tymczasem zdaniem badaczy z Imperial College of London, ich skuteczność jest porównywalna z "operacją placebo" (przeprowadzenie czynności mających na celu sprawienie, że pacjent jest przekonany, że został poddany zabiegowi).

Eksperci przygotowali badanie o nazwie ORBITA, w toku którego 200 pacjentów z dusznicą bolesną podzielono na 2 grupy:

  • u 105 z nich przeprowadzono zabieg angioplastyki balonowej
  • 95 stanowiło grupę kontrolną (placebo)

Następnie 6 tygodni po zabiegu pacjenci mieli podjąć aktywność fizyczną. Okazało się, że w obu grupach zdolności wysiłkowe były podobne. W grupie placebo odnotowano 4 przypadki komplikacji zdrowotnych i 2 przypadki poważniejszych krwotoków. W grupie po angioplastyce 3 osoby doświadczyły krwawień.

Wyniki badania to twardy orzech do zgryzienia dla kardiologów. Z jednej strony zalecają oni przeprowadzenie angioplastyki balonowej, z drugiej - rośnie liczba badań wskazujących na to, że taki zabieg jest niepotrzebny. Co więcej, angioplastyka balonowa może być niebezpieczna - mimo że zalicza się ją do tzw. zabiegów nieinwazyjnych, to 10% pacjentów doświadcza krwotoków lub innych komplikacji.

Źródło: Lancet, 2018; 391: 31-40

Zobacz też:

Zobacz także

Baby seeding, czyli bakterie od matki dla dziecka. Czy to bezpieczne?

Baby seeding, czyli bakterie od matki dla dziecka. Czy to bezpieczne?

Transfer mikrobiomu pochwowego to procedura, która wśród kobiet poddanych cesarskiemu cięciu ma coraz więcej zwolenniczek. Czy sztuczne przeniesienie bakterii z matki na noworodka jest zawsze bezpieczne?

Kłótnie małżeńskie a zdrowie jelit

Kłótnie małżeńskie a zdrowie jelit

Jak nasze relacje z partnerem wpływają na układ pokarmowy?

Serce i dziąsła - niebezpieczny związek?

Serce i dziąsła - niebezpieczny związek?

Od lat podejrzewa się zależność między chorobami serca i dziąseł, a nawet to, że jeden rodzaj zaburzeń powoduje drugi. Jednakże według Bryana Hubbarda było to słabo udowodnione - aż do teraz.

Alkohol, ciąża i inteligencja dziecka

Alkohol, ciąża i inteligencja dziecka

Wystarczy kilka porcji alkoholu miesięcznie, by zaburzyć rozwój układu nerwowego płodu.

Za młodzi na chorobę. Powstrzymać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Za młodzi na chorobę. Powstrzymać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa może zaatakować w każdym wieku. Odpowiednio dobrana terapia łagodzi objawy choroby i powstrzymuje jej postęp.

Czy otyłością można się zarazić?

Czy otyłością można się zarazić?

Zaobserwowano, że ptaki zakażone pewnym wirusem, przybierają na wadze. Czy w przypadku ludzi takie zjawisko również jest możliwe?

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store