Angioplastyka balonowa kontra placebo

Dodano: 28 kwiecień 2018

Okrzyknięta jednym z cudów medycyny konwencjonalnej, angioplastyka balonowa naczyń krwionośnych wcale nie pomaga pacjentom z dusznicą bolesną - twierdzą naukowcy z Imperial College London.

Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych przeprowadza się 500 tys. zabiegów angioplastyki balonowej. Mają one ratować życie pacjentom z dusznicą bolesną. Tymczasem zdaniem badaczy z Imperial College of London, ich skuteczność jest porównywalna z "operacją placebo" (przeprowadzenie czynności mających na celu sprawienie, że pacjent jest przekonany, że został poddany zabiegowi).

Eksperci przygotowali badanie o nazwie ORBITA, w toku którego 200 pacjentów z dusznicą bolesną podzielono na 2 grupy:

  • u 105 z nich przeprowadzono zabieg angioplastyki balonowej
  • 95 stanowiło grupę kontrolną (placebo)

Następnie 6 tygodni po zabiegu pacjenci mieli podjąć aktywność fizyczną. Okazało się, że w obu grupach zdolności wysiłkowe były podobne. W grupie placebo odnotowano 4 przypadki komplikacji zdrowotnych i 2 przypadki poważniejszych krwotoków. W grupie po angioplastyce 3 osoby doświadczyły krwawień.

Wyniki badania to twardy orzech do zgryzienia dla kardiologów. Z jednej strony zalecają oni przeprowadzenie angioplastyki balonowej, z drugiej - rośnie liczba badań wskazujących na to, że taki zabieg jest niepotrzebny. Co więcej, angioplastyka balonowa może być niebezpieczna - mimo że zalicza się ją do tzw. zabiegów nieinwazyjnych, to 10% pacjentów doświadcza krwotoków lub innych komplikacji.

Źródło: Lancet, 2018; 391: 31-40

Zobacz też:

Zobacz także

Mitochondria kontra zawał serca

Mitochondria kontra zawał serca

Zawał zwykle dotyczy osób dorosłych. Co jednak, kiedy pojawia się u płodu? Odpowiedzi być może dostarczy rewolucyjna terapia mitochondrialna.

Czy bakterie wywołują raka?

Czy bakterie wywołują raka?

Fakt, że w organizmach ludzi cierpiących na nowotwór równowaga bakteryjna ulega zaburzeniu, być może odmieni nasze rozumienie tej choroby.

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Udało się udowodnić to, o czym intuicyjnie byliśmy od dawna przekonani: śmiech gwarantuje nam zdrowie.

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Nowatorskie rozwiązanie łączące hodowlę ryb z uprawą hydroponiczną to modny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności.

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Przechytrz swój smartfon

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store