Angioplastyka balonowa kontra placebo

Dodano: 28 kwiecień 2018

Okrzyknięta jednym z cudów medycyny konwencjonalnej, angioplastyka balonowa naczyń krwionośnych wcale nie pomaga pacjentom z dusznicą bolesną - twierdzą naukowcy z Imperial College London.

Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych przeprowadza się 500 tys. zabiegów angioplastyki balonowej. Mają one ratować życie pacjentom z dusznicą bolesną. Tymczasem zdaniem badaczy z Imperial College of London, ich skuteczność jest porównywalna z "operacją placebo" (przeprowadzenie czynności mających na celu sprawienie, że pacjent jest przekonany, że został poddany zabiegowi).

Eksperci przygotowali badanie o nazwie ORBITA, w toku którego 200 pacjentów z dusznicą bolesną podzielono na 2 grupy:

  • u 105 z nich przeprowadzono zabieg angioplastyki balonowej
  • 95 stanowiło grupę kontrolną (placebo)

Następnie 6 tygodni po zabiegu pacjenci mieli podjąć aktywność fizyczną. Okazało się, że w obu grupach zdolności wysiłkowe były podobne. W grupie placebo odnotowano 4 przypadki komplikacji zdrowotnych i 2 przypadki poważniejszych krwotoków. W grupie po angioplastyce 3 osoby doświadczyły krwawień.

Wyniki badania to twardy orzech do zgryzienia dla kardiologów. Z jednej strony zalecają oni przeprowadzenie angioplastyki balonowej, z drugiej - rośnie liczba badań wskazujących na to, że taki zabieg jest niepotrzebny. Co więcej, angioplastyka balonowa może być niebezpieczna - mimo że zalicza się ją do tzw. zabiegów nieinwazyjnych, to 10% pacjentów doświadcza krwotoków lub innych komplikacji.

Źródło: Lancet, 2018; 391: 31-40

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store