Przewlekła niewydolność żylna - czynniki powstawania i objawy
Do przewlekłej niewydolności żylnej (Chronic Venous Disease, CVD) dochodzi wówczas, gdy wzrasta ciśnienie żylne i powrót krwi jest zaburzony w kilku mechanizmach, przede wszystkim w związku z niewydolnością zastawek żył powierzchownych lub głębokich, zastawek perforatorów, niedrożności żył lub różnego współwystępowania powyższych patologii. Innym czynnikiem może być dysfunkcja pompy mięśniowej czy sieci podeszwowej, które przyczyniają się również do powstania patologii żylnej. Mechanizmy te wywołują nadciśnienie żylne, zwłaszcza w pozycji stojącej lub podczas chodzenia1. Schorzenie to obejmuje zespół złożonych zmian morfologicznych i/lub funkcjonalnych w układzie żylnym, szczególnie dotyczących kończyn dolnych.
Jego objawami są m.in. teleangiektazje (zauważone przez Ciebie pajączki), żyły siatkowate, żylaki, obrzęki kończyn dolnych, zmiany skórne i owrzodzenia kończyn dolnych2. CVD dotyczy znaczącego odsetka populacji europejskiej, w tym 40-60% kobiet i 15-30% mężczyzn. Za zmiany skórne w patologii żylnej odpowiedzialne są czynniki dziedziczne (ryzyko tej choroby u danej osoby rośnie, jeśli cierpiał na nią ktoś z jej rodziny), wiek (z upływem czasu zastawki żylne mogą słabnąć), płeć żeńska (u kobiet ryzyko powstawania żylaków jest większe, prawdopodobnie ze względu na zmiany hormonalne towarzyszące ciąży, miesiączkowaniu czy menopauzie), a także siedzący tryb życia, otyłość (nadmiar kilogramów zwiększa ciśnienie, jakiemu poddawane są żyły), palenie tytoniu, wielokrotne ciąże, a także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych3.
Co pomaga na chorobę żył dolnych?
Diosmina
Pozyskiwana z wyciągów z roślin z grupy Rutacae lub otrzymywana syntetycznie, poprawia napięcie ścian naczyń krwionośnych, zwiększa drenaż naczyń limfatycznych, wspomaga mikrokrążenie kapilarne oraz obniża przepuszczalność ścian naczyń włosowatych. Działa również przeciwzapalnie, hamując uwalnianie mediatorów procesu zapalnego i działanie niektórych leukocytów i substancji śródbłonkowych. Ten analog naturalnego flawonoidu działa ochronnie na naczynia krwionośne i wpływa pośrednio na zwiększenie napięcia żył przez hamowanie enzymu rozkładającego noradrenalinę4. Naukowcy przebadali 36 600 pacjentów chorujących na przewlekłą chorobę żylną, leczonych preparatami z diosminą. 21,7% ochotników miało zaawansowane stadium tej choroby, u 9,7% badanych występowały owrzodzenia, a 18,6% chorych stosowało terapię uciskową.
Zakres stosowanych, dobowych dawek diosminy wynosił 400-3000 mg, przy czym 86,2% pacjentów przyjmowało 900-1000 mg dziennie, a średni czas stałego leczenia preparatami diosminy trwał ok. 5 miesięcy. Poprawę po stosowaniu diosminy uzyskano u 96,9% pacjentów, a działania niepożądane zgłosiło jedynie 2,18% chorych5. Diosmina jest dobrze tolerowana przez organizm, ale nie powinni jej przyjmować pacjenci ze zwiększonym ryzykiem krwotoków, np. po krwotocznym udarze mózgu albo bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych, oraz osoby starsze stosujące leki przeciwzakrzepowe6. Preparaty stosowane w terapii niewydolności żylnej zawierają na ogół zmikronizowaną diosminę, czyli o średniej wielkości cząstek od kilku do kilkudziesięciu mikronów, w ilości 1 g do użycia 1 lub 2 razy dziennie po 500 mg.
Hesperydyna
Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się flawonoid, dawniej nazywany witaminą P, który nadaje roślinom charakterystyczną pomarańczową barwę. Hesperydyna zasłynęła najbardziej w kosmetologii, gdzie bywa głównym składnikiem kremów i balsamów wspomagających leczenie skóry naczyniowej, ale w połączeniu z diosminą ma zbawienne działanie przy przewlekłej chorobie żylnej. Wieloośrodkowe, randomizowane badanie na grupie pacjentów cierpiących na owrzodzenia naczyń krwionośnych, którym podano 900 mg diosminy i 100 mg hesperydyny, a także stosowano terapię uciskową i pielęgnację skóry w miejscach przyległych, wykazało, że 47% chorych w grupie leczonej, w porównaniu z 28% w grupie stosującej terapię standardową, doświadczyło całkowitego wyleczenia wrzodów mniejszych niż 10 cm kw7.
Escyny
To zbiorcza nazwa saponin kasztanowca (Aesculus hippocastanum), które są tradycyjnym materiałem fitochemicznym o ustalonej pozycji klinicznej w terapiach przewlekłej niewydolność żylnej oraz stanach zapalnych. W zależności od pochodzenia materiału roślinnego i sposobu jego obróbki oraz procedury izolacji frakcji saponinowej surowiec farmaceutyczny nosi nazwę: α-escyny lub β-escyny8. Wyciąg z kasztanowca, bogaty również w kumaryny, które pozytywnie wpływają na mikrokrążenie żylne w obrębie hemoroidów, i flawonoidy, zmniejsza objętość kończyny, obwód kostki i łydki, wykazuje ponadto znaczną skuteczność w łagodzeniu czucia bólu i objawów świądu, ale dostrzega się także w nim potencjał do wykorzystania jako związku aktywnego nowych leków, szczególnie flebotropowych (przeciwdziałających niewydolności żylnej), reologicznych (regulujących przepływ krwi), metabolicznych i przeciwwirusowych9.
Choć wciąż trwają badania nad mechanizmem działania przeciwobrzękowego escyny, sugeruje się, że zmniejsza ona aktywację komórek śródbłonka wywoływanej niedotlenieniem. Działanie przeciwzapalne wyciągu z nasion kasztanowca wiąże się z jego działaniem przeciwobrzękowym. W 11 randomizowanych badaniach klinicznych, w których ochotnikom podawano 100-150 mg escyny dziennie przez 2-8 tygodni, wykazały, że u 521 pacjentów dochodziło do znacznego zmniejszenia obwodu chorej nogi, a także objawów towarzyszących (ból, zmęczenie, uczucie napięcia, swędzenie) w porównaniu z grupą otrzymującą placebo10. Preparaty zawierające escynę dostępne są bez recepty.
Resweratrol
Polifenol ten zaliczany jest do grupy flawonoidów, a za sprawą swojej budowy chemicznej należy do fitoestrogenów – hormonów roślinnych, które mają działanie podobne do estrogenu. Występuje w postaci 2 form izomerycznych: cis- i trans-. Znajdziemy go m.in. w korzeniu rdestowca ostrokończystego (Polygonum cuspidatum), orzeszkach ziemnych, czarnych winogronach (szczególnie cenna jest odmiana Pinot Noir; ok. 1,9 mg/dm3), w owocach jagodowych, owocach chlebowca, jabłkach, niektórych ziołach, a także w kakao, czekoladzie i w skórce pomidorów11.
Badania prowadzone na zwierzętach i modelach komórkowych wykazały, że resweratrol posiada właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, kardioprotekcyjne, a także pomaga w leczeniu otyłości, która negatywnie wpływa na zdrowie naszych żył. W badaniu przeprowadzonym na myszach, w którym zastosowano dawkę 30 mg/kg/d resweratrolu, zaobserwowano po upływie 6 tygodni zmniejszenie białej tkanki tłuszczowej12.
Rutyna
Rutozyd (Rutosidum), nazywany również rutyną i kwercetyną-3-O-rutozydu, to jeden z najbardziej rozpowszechnionych glikozydów bioflawonoidowych. Cechuje się dużą aktywnością biologiczną. Oprócz licznych właściwości antyoksydacyjnych neutralizujących obecność wolnych rodników ma dobroczynny wpływ na żyły, bo poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, chroniąc przed występowaniem obrzęków, pajączków czy zmian żylnych. Rutyny nie powinny przyjmować kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a jej przedawkowanie może prowadzić do wielu skutków ubocznych, m.in. bólu głowy, brzucha, biegunki oraz stanu podenerwowania.
Warto również pamiętać o tym, że ten flawonoid wchodzi w interakcje z żelazem, które może łatwo wiązać i zmniejszać jego dostępność do wykorzystania przez organizm. Aby przedłużyć działanie rutozydu, najlepiej stosować go wraz z witaminą C. Takie połączenie daje gwarancję, że ściany naczyń krwionośnych będą odpowiednio uszczelnione, a naczynia włosowate nie będą pękały13.
Zioła o działaniu przeciwzapalnym
- Wyciąg z kłącza ruszczyka kolczastego (Ruscus aculeatus) to skarbnica saponin sterolowych, głównie ruskogeniny i neoruskogeniny, które odpowiedzialne są za zmniejszanie przepuszczalności naczyń, mają działanie przeciwzapalne, hamujące aktywności elastazy (enzymu odpowiedzialnego za uszkodzenie włókien elastyny), naczyniozwężające oraz przeciwkrzepliwe14. W kłączu tej rośliny znajdziemy również cenne dla zdrowia flawonoidy, fitosterole, benzofuran, nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, triterpeny, kumaryny, alkaloidy oraz związki mineralne, a także żywice. Skuteczność stosowania preparatów z ruszczyka kolczastego w połączeniu z hesperydyną i witaminą C w przewlekłej chorobie żylnej potwierdzono wieloma badaniami. W jednym z nich wykazano zmniejszenie objętości kończyn dolnych wśród pacjentów stosujących ok. 4,5 mg ruskogenin dziennie w porównaniu z placebo15. Doświadczenia farmakodynamiczne przeprowadzone in vitro, ex vivo i in vivo udowodniły, że ekstrakt z ruszczyka działa na 3 poziomach: żyły, naczynia włosowate i naczynia limfatyczne – oraz że ma właściwości przeciwzapalne, więc jest skuteczny nie tylko w przewlekłej chorobie żylnej, ale może być także stosowany przy obrzmieniu kończyn, krwawieniach pozamenstruacyjnych, hemoroidach i skurczach łydek16. Preparaty z tej rośliny można stosować zewnętrznie, w postaci kremów i maści, np. na żylaki, lub wewnętrznie, jako napary. 2 łyżeczki zmielonego korzenia ruszczyka kolczastego zalej wodą i gotuj 5-6 min na wolnym ogniu. Napój pozostaw pod przykryciem na 30 min, a następnie przecedź i pij przez cały dzień.
- Arnika górska (Arnica montana), nazywana również pomornikiem lub kupalnikiem górskim, to wieloletnia roślina, która rośnie w południowo-zachodniej oraz w północno-wschodniej Polsce. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, co związane jest ze zmianami klimatycznymi i niszczeniem jej naturalnych siedlisk, dlatego podlega u nas ochronie prawnej. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu arniki w lecznictwie pochodzą z XII w. Prawdopodobnie to właśnie ją mogła opisywać św. Hildegarda z Bingen w dziele Physica: „Kiedy między skórą a ciałem człeka wystąpią plamy i pęcherze, trzeba natenczas zagotowawszy w wodzie, ziele na rany ciepłe przykładać, a ów uleczon będzie”17. Surowcem lekarskim tej rośliny są koszyczki kwiatowe, zawierające m.in. laktony seskwiterpenowe, pochodne helenaliny, związki fenolowe – przede wszystkim flawonoidy, kwasy fenolowe – pochodne kwasu kawowego oraz poliacetyleny, karotenoidy (α-karoten, β-karoten, kryptoksantyna, luteina), proste pochodne kumaryny (umbeliferon, skopoletyna), fitosterole (arnisteryna), związki gorzkie (arnicyna), irydoidy (loliolid), związki triterpenowe pochodne α-amyryny (arnidiol, faradiol), żywice oraz alkaloidy pirolizydynowe (tussilagina, izotussilagina). Te związki chemiczne przenikają do głębszych warstw skóry i naczyń krwionośnych, wzmacniając ściany naczyń włosowatych, ponadto przeciwdziałając agregacji płytek krwi, zapobiegają powstawaniu zakrzepów żylnych. Należy jednak pamiętać o tym, by preparatów z arniki nie stosować zewnętrznie na otwarte rany, rozległe obtarcia naskórka, oparzenia III stopnia i ostre stany zapalne skóry18.
- Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) pochodzi z Ameryki Północnej, do Polski został sprowadzony w 1808 r. i od tej pory czaruje głównie zimą, bo zakwita wtedy, gdy reszta roślin pogrążona jest we śnie. Roślina zawiera liczne substancje czynne – związki lotne, polisacharydy garbniki i flawonoidy, dlatego ekstrakty z oczaru znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce, m.in. hamują podrażnienia związane z patologiami i drobnymi uszkodzeniami skóry, oraz medycynie – preparaty z oczarem wpływają pozytywnie na naczynia krwionośne i poprawiają ukrwienie tkanek19. Preparaty z Hamamelis virginiana są powszechnie dostępne w sprzedaży w postaci kremów i maści, ale gdy na swoich nogach zauważyłaś pajączki, możesz przyrządzić napar z tej rośliny, która posłuży Ci do okładów. Łyżeczkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku i odstaw do ostygnięcia. Okłady przykładaj na wrażliwe miejsca przez 15 min 2-3 razy dziennie.
- Miąższ pomarańczy bergamoty (Citrus bergamium) wyróżnia się wśród innych roślin cytrusowych największym stężeniem flawanonów: neoeriocytryny, naringiny, neohesperydyny, melitydyny i brutierydyny, a także niektórych flawonów: rhoifoliny, neodiosminy, ponciriny i rutyny20, wywierając pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową i węglowodanową, a także oddziałując korzystnie na śródbłonek naczyniowy. Jednak to niejedne cudowne właściwości polifenoli z bergamoty, bo wspierają produkcję tlenku azotu, który redukuje ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych i poprawia elastyczność tętnic21.
Nie zapominaj o witaminie C!
Kwas askorbinowy działa stymulująco na produkcję kolagenu i przeciwdziała procesom peroksydacyjnym, co ma szczególne znaczenie dla kondycji żył. Bogatym źródłem witaminy C są m.in. czarna porzeczka, owoce cytrusowe, owoce dzikiej róży, truskawki, papryka, warzywa kapustne22. Najlepiej jeść produkty te na surowo, pamiętając, że kwas askorbinowy jest nietrwały i ulega degradacji pod wpływem pasteryzacji czy gotowania. Dobowa dawka witaminy C dla dzieci wynosi 40-50 mg na dobę, kobiety powinny przyjmować ok. 75 mg, a mężczyźni ok. 90 mg.
Ruch to zdrowie
Osoby cierpiące na przewlekłą chorobę żylną oraz te, które chciałyby się przed nią ustrzec, nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej. Ruch zwiększa sprawność układów mięśniowego i kostno-stawowego, obniża ciśnienie żylne, zwiększa powrót żylny i nasila reabsorpcję płynu tkankowego. Jakie formy ruchy są najbezpieczniejsze? Pływanie (woda działa na kończynę jak opatrunek uciskowy), jazda na rowerze, chodzenie w wodzie, spacer, jogging, taniec, golf, narciarstwo biegowe i oczywiście codzienne ćwiczenia kończyn dolnych, najlepiej na stepperze, który uruchamia wszystkie mięśnie kończyn dolnych, ułatwiając przepływowi krwi w żyłach głębokich i powierzchownych. Niezalecane jest uprawianie sportów siłowych, takich jak snowboard, jazda na nartach, boks czy podnoszenie ciężarów, bo wiążą się one ze zwiększonym ryzykiem kontuzji23.
- Pol Przegl Chir., 2021; 93(2): 43-52
- Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(5):400-404
- Angiology 1997; 48: 391-399
- Lymphology 1998; 31: 12-16
- Problemy Med Rodz 2008; 10(4):45- 51
- Forum Medycyny Rodzinnej 2014;8(2):56-63
- Minerva Cardioangiol 2001; 49(2):107-14
- Planta Medica, 1997, 63, 487-493
- Przew Lek 2005; 4: 74-81
- J Fam Pract. 1999; 48: 171-2
- Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 5 (78), 5-15
- J. Physiol. Biochem., 2009; 65(4): 369-376
- Samaszko-Fiertek J., Roguszczak P.,Dmochowska B. i in., RUTYNA – BUDOWA, WŁAŚCIWOŚCI. Wiadomości Chemiczne 2016, 70, 7-8.
- Vascul Pharmacol.2005; 43(3): 157-163
- Arzneimittelforschung. 2002; 52(4): 243-250
- Int Angiol, 2017; 36: 31-41
- Mayer J.G., Uehleke B., Saum O.K., „Zioła ojców benedyktynów. Mieszanki i leczenie”. Świat Książki, Warszawa 2004.
- Post. Fitoter. 2006; 7: 47-60
- Biosci Biotechnol Biochem. 2006; 70: 178-92
- Biol Pharm Bull 1995,18(1): 162-6
- Fitoterapia. 2011; 82(3): 309-316
- Noszczyk W., „Żylaki i inne choroby żył”, Wyd. PZWL, Warszawa 2006
- Ramelet A.A., Monti M., „Flebologia. Przewodnik”. Wyd. Via Medica, Gdańsk 2003