Na pajączki i żylaki pomoże nie tylko kasztanowiec

Pajączki i żylaki nie są jedynie problemem kosmetycznym, ale świadczą o narastaniu poważnych problemów z krążeniem. Bagatelizowanie ich może być groźne nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia. Dobrze wykorzystać naturalne roślinne wsparcie, zanim problem będzie mogła rozwiązać tylko operacja.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Skąd się biorą pajączki i żylaki?

Żylaki i pajączki to uszkodzone żyły. Rozwijają się, gdy maleńkie, jednokierunkowe zastawki wewnątrz żył słabną. W zdrowych żyłach zastawki te tłoczą krew w jednym kierunku – z powrotem do serca. Kiedy zastawki te osłabną, część krwi cofa się i gromadzi w żyle. Dodatkowa krew w żyle wywiera nacisk na ściany żyły, a przy ciągłym ucisku ściany żył osłabiają się i wybrzuszają.

Z czasem zauważamy żylaki lub pajączki. U niektórych osób ryzyko rozwoju tych żył jest wyższe. Jeśli mają je osoby spokrewnione, ryzyko wzrasta. Bardziej narażone są osoby, które przez większą część dnia siedzą lub stoją. Ryzyko wzrasta oczywiście wraz z wiekiem i podczas ciąży.

Regularna aktywność fizyczna, w tym joga, zmienianie pozycji ciała w ciągu dnia min. co 30 minut, unikanie gorących kąpieli to ważne elementy profilaktyki pajączków i żylaków. Warto pamiętać także o naturalnych sprzymierzeńcach – ziołach. Niektóre z nich są wyjątkowo korzystne w profilaktyce, ponieważ wzmacniają, tonizują i regenerują ściany żył, zastawki i naczynia włosowate, co zmniejsza ryzyko rozwoju żylaków.

Roślinne wyciągi na pajączki i żylaki

Systematycznie stosowana fitoterapia to doskonały element profilaktyki oraz kompleksowego leczenia pajączków w żylaków. Oto 6 roślin, które w starciu z żylakami nie mają sobie równych.

Kasztanowiec

Udowodnione działanie mają maści i kremy zawierające wyciąg z nasion kasztanowca, będący źródłem escyny. Substancja ta poprawia napięcie ścian naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność, usprawnia krążenie oraz przyczynia się do rozpuszczania skrzeplin i zmniejsza obrzęki. Dodatkowo łagodzi stany zapalne towarzyszące żylakom. Ponadto wyciąg z kasztanowca łagodzi ból, ciężkość i swędzenie nóg.

Arnika

Podobne właściwości ma ziele arniki górskiej. Dzięki obecnym w niej flawonoidom maść z arniki działa nie tylko przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo, ale też uszczelnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie oraz przyspiesza wchłanianie wybroczyn i wylewów podskórnych, które mogą pojawić się na skutek pęknięcia drobnych naczyń.

Ponadto zmniejsza widoczność pajączków i zapobiega powstawaniu nowych. Zaletą arniki jest to, że wspiera układ krążenia i przeciwdziała żylakom także po podaniu doustnym, ale z tym zastrzeżeniem, że stosuje się ją w bardzo niskich stężeniach, dlatego należy sięgać jedynie po sprawdzone, standa ryzowane preparaty.

Miłorząb

Pomocny będzie także wyciąg z miłorzębu dwuklapowego. Możesz stosować go zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. Zawarte w nim substancje aktywne i witaminy zmniejszają przepuszczalność naczyń, zapobiegając tym samym obrzękom. Poza tym usprawniają mikrokrążenie, zmniejszają krzepliwość i obniżają ciśnienie krwi. Wykazują również działanie przeciwzapalne. Zaaplikowany zewnętrznie, miłorząb zapobiega niszczeniu kolagenu i zmniejsza widoczność pajączków.

Do żylaków możemy mieć skłonność genetyczną, ale to nie znaczy, że jesteśmy na nie skazani. Odpowiednia profilaktyka można znacznie obniżyć ryzyko ich powstania i złagodzić już istniejące zmiany.

Wyciąg z ruszczyka kolczastego

To najczęściej zalecany przez lekarzy flebologów naturalny lek. Zawiera działającą przeciwzapalnie ruskogeninę, która zmniejsza przepuszczalność ściany naczyń i krzepliwość krwi oraz zapobiega uszkodzeniu żył, co przekłada się na znaczące zmniejszenie zastoju krwi w nogach. Ekstrakt z rośliny stosuje się zarówno profilaktycznie, jak i w złożonej terapii żylaków, które wymagały przeprowadzenia zabiegu.

Oczar wirginijski

Wyciąg z tego zioła nie tylko zwalcza wolne rodniki, ale także wykazuje działanie przeciwbólowe, ściągające i przeciwzapalne oraz rozrzedza krew.

Sosna morska 

Standaryzowany naturalny ekstrakt roślinny z kory francuskiej sosny morskiej może znacząco poprawić wygląd wywołanych ciążą pajączków i żylaków. Pycnogenol zmniejsza przy tym obrzęk i dyskomfort.

Dieta antyżylakowa

Aby uniknąć zatrzymywania się wody w organizmie i problemów z krążeniem, warto przy żylakach stosować lekkostrawną i bogatą w błonnik dietę. Nie powinno w niej zabraknąć warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów, będących źródłem przeciwzapalnych kwasów omega-3 oraz witaminy E usprawniającej przepływ krwi.

Na Twoim talerzu często powinny gościć owoce i warzywa bogate w witaminę C, która bierze udział w wytwarzaniu kolagenu, budującego ściany naczyń krwionośnych. Pomocny będzie też resweratrol zawarty w skórce ciemnych winogron, czerwonym winie i czekoladzie. Zapobiega on zmianom miażdżycowym w naczyniach krwionośnych, działa przeciwzapalnie, wspomaga leczenie uszkodzeń śródbłonka i rozrzedza krew.

Fioletowe owoce ze względu na dużą zawartość bioflawonoidów są cennym składnikiem diety antyżylakowej.

Zwiększ też udział borówek, jeżyn, wiśni, owoców głogu stanowiących bogate źródło proantocyjanidyn i antocyjanidyny w Twoim menu. To właśnie te bioflawonoidy, które nadają jagodom ich fioletową barwę, obniżają kruchość naczyń włosowatych – główny problem związany z powstawaniem pajączków – oraz wzmacniają zarówno integralność, jak i napięcie ścian żył. Ich regularne spożywanie pomoże spowolnić, a nawet zatrzymać dalszy rozwój już istniejących zmian naczyniowych, a przede wszystkim zapobiec powstawaniu nowych.

Nie zapominaj też o ziołach zapobiegających powstawaniu zakrzepów, takich jak koniczyna, rumianek, szałwia, arcydzięgiel i kozieradka. Podobnie działają czosnek, imbir, papaja, ananas oraz przetwory z owoców jarzębiny i rokitnika.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny