Co to jest resweratrol?
Resweratrol należy do ważnych, wielozadaniowych składników żywności. Potencjalnie może wydłużać nasze życie, sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego i mózgu oraz wspiera metabolizm1-3. Jednym z wyzwań związanych z resweratrolem było znalezienie sposobu na zwiększenie jego przyswajalności. Okazało się, że rozwiązaniem jest resweratrol w postaci hydrożelowej4.
- Resweratrol jest związkiem polifenolowym występującym w rozmaitych roślinach, szczególnie w czerwonych winogronach, niektórych jagodach i rdeście japońskim.
- Na wielu różnych modelach badawczych wykazano, że resweratrol promuje długowieczność. Został on też przebadany pod kątem wpływu na metabolizm i układ sercowo-naczyniowy, a także na funkcjonowanie mózgu i odporność.
- Nowa hydrożelowa formuła resweratrolu wykorzystuje włókno pochodzenia roślinnego do ochrony resweratrolu przed trawieniem, poprawiając tym samym jego biodostępność nawet 10-krotnie i umożliwiając mu osiągnięcie większego stężenia we krwi w dłuższym czasie.
Co zwiększa biodostępność resweratrolu?
Resweratrol jest związkiem polifenolowym występującym w różnych roślinach, a zwłaszcza w czerwonych winogronach, niektórych jagodach i rdeście japońskim. W postaci wolnej resweratrol cechuje mała biodostępność4-6. Większość wolnego resweratrolu nie wchłania się do krwiobiegu i nie trafia do tkanek, co jest niepożądanym zjawiskiem, ponieważ wykazuje on wobec nich korzystne działanie. Dzieje się tak, ponieważ aktywny resweratrol jest szybko metabolizowany4-6.
Ochrona przed błyskawiczną degradacją
Naukowcy odkryli, że preparat otrzymany z włókna roślinnego może chronić resweratrol przed szybkim metabolizowaniem, znacznie zwiększając jego biodostępność i dystrybucję do tkanek4. Galaktomannany to niestrawne włókno pochodzenia roślinnego. Ludzkie enzymy trawienne nie są w stanie go rozłożyć. Po osadzeniu resweratrolu w macierzy utworzonej z tych włókien powstaje hydrożel chroniący resweratrol przed szybką degradacją w wątrobie i przewodzie pokarmowym.
W najnowszym badaniu przydzielono losowo uczestników do dwóch grup. Pierwsza otrzymywała resweratrol w hydrożelowej postaci, a druga przyjmowała taką samą dawkę zwykłego, nieprzetworzonego resweratrolu4. Nowatorska formuła zwiększyła biodostępność resweratrolu ponad 10-krotnie. Ponadto u uczestników badania przyjmujących resweratrol w hydrożelowej postaci zaobserwowano prawie czterokrotny wzrost szczytowego poziomu tego związku we krwi, co wiązało się z prawie czterokrotnie dłuższym okresem jego półtrwania. Oznacza to, że hydrożelowy resweratrol osiągnął wyższe stężenie w organizmie i dłużej pozostawał w krwiobiegu.
Właściwości resweratrolu
Resweratrol jest fitoskładnikiem, który reguluje wiele procesów wewnątrzkomórkowych. Na przykład aktywuje on2,3:
- sirtuiny, białka regulujące funkcjonowanie komórek i zapewniające długowieczność;
- czynnik transkrypcyjny Nrf2, czyli główny regulator obrony organizmu przed uszkodzeniami oksydacyjnymi;
- białka FOXO, będące regulatorami autofagii, czyli procesu porządkowania komórkowego, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tkanek.
Wpływając na te i inne procesy zachodzące w organizmie, resweratrol pomaga zapobiegać niektórym chorobom przewlekłym, a także łagodzi ich objawy. Jego działanie jest podobne do tego, jakie powodują diety o ograniczonej kaloryczności i ćwiczenia fizyczne, usprawniające metabolizm. Dzięki wielowymiarowemu oddziaływaniu na organizm resweratrol zapewnia szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych, w tym poprawę wrażliwości komórek na insulinę, aktywację genów długowieczności i zmniejszenie nasilenia przewlekłych stanów zapalnych2,3.
Jak resweratrol działa na organizm?
Resweratrol wpływa praktycznie na każdy układ narządów w naszym ciele. Spośród różnych potencjalnych korzyści, zaobserwowanych podczas wielu badań, na szczególną uwagę zasługuje to, że resweratrol:
- promuje długowieczność – podawanie restweratrolu wiązało się z wydłużeniem życia organizmów modelowych: w przypadku much karmionych pokarmem zawierającym różne dawki tej substancji doszło do średniego wydłużenia życia o 10–29%7-9, a u pszczół – o 38%10;
- poprawia zdrowie metaboliczne – resweratrol przyczynia się do utrzymania optymalnego metabolizmu, gwarantującego prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie. Badania przedkliniczne i kliniczne wykazują, że może on poprawić wrażliwość na insulinę i obniżyć poziom lipidów, ułatwić kontrolę cukrzycy, zmniejszyć masę ciała i poprawić stan mikroflory jelitowej3,11-19;
- chroni serce – w badaniach wykazano, że resweratrol poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych i reguluje ciśnienie krwi. To oznacza, że przyczynia się do zwalczania głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych2,15-17,20,21;
- poprawia parametry pracy mózgu – dane z badań przedklinicznych potwierdzają, że resweratrol może zmniejszyć stan zapalny nerwów i gromadzenie się nieprawidłowych białek, powiązanych z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona1,3,22-24. W badaniach na modelu muszki owocowej specjalna forma resweratrolu również wykazała działanie neuroprotekcyjne8;
- pobudza układ immunologiczny i działa przeciwzapalnie – w badaniach przedklinicznych wykazano immunomodulujące działanie resweratrolu, chroniące przed patogenami i toksynami. Resweratrol ma również właściwości przeciwzapalne1,3,20;
- wykazuje aktywność przeciwnowotworową – wyniki badań przedklinicznych dowodzą, że resweratrol blokuje nieprawidłowy wzrost komórek, niszczy patologiczne komórki i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się w organizmie3.
Dzięki większej biodostępności hydrożelowy resweratrol może zmaksymalizować nasz potencjał do osiągnięcia tych korzyści zdrowotnych.
W badaniach przedklinicznych prowadzonych na zwierzętach wykazano, że resweratrol ma zdolność do przedłużania życia, a także do tłumienia wielu procesów patologicznych. W odniesieniu do ludzi badano resweratrol pod kątem jego wpływu na szereg mechanizmów chorobowych. Mała biodostępność resweratrolu od dawna stanowiła problem. Badanie kliniczne wykazało, że hydrożelowy resweratrol wchłania się nawet 10 razy lepiej niż przyjmowany w tradycyjnej postaci.
Konsultacja medyczna Gary Gonzales, lekarz
Copyright 2023. All rights reserved. Reprinted with exclusive permission of Life Extension ®
https://www.lifeextension.com/magazine/2023/2/ resveratrol-full-potential
- https://www.mdpi.com/1420-3049/27/2/424
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7056472/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7143620/
- https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsomega.2c00116
- Sandhir R, Singhal N, Garg P. Increasing resveratrol bioavailability: A therapeutic challenge focusing on the mitochondria. In: de Oliveira MR, ed. Mitochondrial Dysfunction and Nanotherapeutics: Elsevier; 2021:349-84.
- https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j. 1749-6632.2010.05842.x
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25640851/
- https://www.mdpi.com/2072-6643/11/8/1804
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6567216/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3433935/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29359958/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31065943/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30400297/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23624181/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30399060/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7730696/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29141969/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30421960/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6165300/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30017172/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30381233/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6232815/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622687/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30260025/