Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Dodano: 10 wrzesień 2019

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Mężczyźni, którzy mają przyspieszone tętno, dwa razy częściej umierają przedwcześnie z wielu przyczyn - i nie tylko z powodu chorób serca - niż osoby w tym samym wieku z niższym pulsem. Nie wiadomo, czy kobiety są narażone na podobne ryzyko, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji obserwowali jedynie grupę 798 mężczyzn w wieku 50 lat i starszych. Pierwszy pomiar tętna wykonano u nich w 1993 r., a kolejne w 2003 i 2014 r. W tym czasie 119 uczestników zmarło przed swoimi siedemdziesiątymi pierwszymi urodzinami, u 237 rozwinęła się choroba sercowo-naczyniowa, a u 113 wystąpiła choroba niedokrwienna serca.

Mężczyźni, których tętno spoczynkowe było wyższe niż 75, gdy po raz pierwszy zmierzono je w 1993 r., dwukrotnie częściej umierali przedwcześnie niż osoby, których częstość akcji serca wynosiła 55 lub mniej. Mężczyźni, których wskaźnik częstości akcji serce pozostawał stabilny w latach 1993-2003, byli o 44 procent mniej podatni na rozwój chorób sercowo-naczyniowych w ciągu następnych 11 lat.

Naukowcy szacują, że każde dodatkowe uderzenie wiąże się z 3-procentowym wzrostem ryzyka śmierci z wielu przyczyn. Jednak nie jest to takie oczywiste, bo samo tętno jest wskaźnikiem zdrowia, a wysoki wynik nie powoduje choroby. Jak zauważyli naukowcy, uczestnicy z wyższym tętnem po pięćdziesiątce częściej palili papierosy i byli bardziej zestresowani niż ci z niższym wynikiem.

Źródło: OpenHeart,2019;6:e000856 

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze zostało przegapione i nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Od chorych zębów do raka wątroby

Od chorych zębów do raka wątroby

Osoby, które cierpią na choroby przyzębia (takie jak krwawienie z dziąseł lub ubytki w uzębieniu), są nawet o 75% bardziej zagrożone zachorowaniem na nowotwór wątrobowokomórkowy.

Kancerogenne patogeny w krowim mleku i mięsie?

Kancerogenne patogeny w krowim mleku i mięsie?

Od najmłodszych lat karmieni jesteśmy informacjami o zdrowotnych właściwościach mleka. Co drugi Polak spożywa mleko każdego dnia, a kolejne 40% kilka razy w tygodniu. 

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store