Jedz seler, kontroluj ciśnienie!

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi albo chcesz temu problemowi zapobiec, rozsmakuj się w selerze.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Seler zawiera związki organiczne, które rozszerzają naczynia krwionośnie i działają moczopędnie. Są one stosowane również w lekach obniżających ciśnienie krwi. Najczęstszym zagrożeniem związanym z wysokim ciśnieniem krwi są zawały serca i udary mózgu, ale zwiększa ono również ryzyko wystąpienia demencji, chorób nerek i oczu, bezdechu sennego i zaburzeń seksualnych. Prawidłowe ciśnienie krwi jest niższe niż 120/80.

Ile selera jeść, by obniżyć ciśnienie krwi?

Aby uzyskać stały efekt obniżenia ciśnienia krwi, jedz cztery średniej wielkości łodygi selera dziennie. Pokrój je na kawałki wielkości przekąski i chrup przez cały dzień – przed południem, po południu i przed snem. Jeśli obserwujesz u siebie wrażliwość na słońce, przed włączeniem selera do diety porozmawiaj z lekarzem, gdyż warzywo to może nasilić reakcje skórne.

Dobry pomysł: wzbogać selerową przekąskę innymi produktami obniżającymi ciśnienie krwi – na przykład hummusem, masłem orzechowym czy migdałowym. Osoby jedzące wymienione produkty mają niższe ciśnienie krwi, prawdopodobnie dzięki zawartemu w tych przysmakach błonnikowi i białku.

Ważne: wskazana powyżej porcja selera nie pozwoli całkowicie opanować problemu z nadciśnieniem. Seler potraktuj jako część większego planu, obejmującego również zwiększenie spożycia warzyw i owoców, regularne ćwiczenia, kontrolowanie masy ciała, redukcję stresu i przyjmowanie leków na nadciśnienie, jeśli to konieczne.

Ponadto: jeśli to możliwe, skontaktuj się z lekarzem zajmującym się terapiami naturalnymi lub porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, zanim na dobre włączysz seler do swojej diety – to warzywo może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Autor publikacji:
Jamey Wallace

Naturopata, lekarz medycyny naturalnej i główny lekarz Centrum Zdrowia Naturalnego Bastyr, Kliniki Uniwersyteckiej Bastyr Uniwersytetu w Kenmore w stanie Waszyngton.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 4/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny