Trzy sposoby na utrzymanie prawidłowego ciśnienia przez cały dzień

Prawidłowe, graniczne lub wysokie − niezależnie od wyniku pomiaru ciśnienia krwi, prawdopodobnie myślisz, że jest za wysokie. Wynik niższy niż 120/80 oznacza, że twoje ciśnienie jest w normie. Za stan zagrażający nadciśnieniem uważa się rezultat do 139/89, a wynik powyżej 140/90 oznacza już nadciśnienie.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Gdy walczymy z nadciśnieniem, myślimy o wprowadzeniu wielkich zmian, dotyczących diety, odchudzania, wykonywania ćwiczeń i, jeśli to konieczne, o przyjmowaniu leków. To oczywiście ważne, ale niewielkie zmiany również mogą pomóc. Oto trzy takie propozycje.

1. Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do nadciśnienia

Niewielka ilość alkoholu obniża ciśnienie krwi (od dwóch do czterech milimetrów słupka rtęci), natomiast jego duże ilości (więcej niż jeden drink w przypadku kobiet i więcej niż dwa w przypadku mężczyzn) mogą spowodować skok ciśnienia. Częste picie dużych ilości alkoholu (kobiety – cztery drinki lub więcej w ciągu dwóch godzin; mężczyźni – pięć drinków lub więcej w ciągu dwóch godzin) jest jeszcze bardziej szkodliwe. Nie tylko podnosi ciśnienie krwi w krótkim czasie, ale zwiększa też ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.

2. Nadciśnienie — ogranicz picie kawy, jeśli masz problemy z metabolizmem 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy to kofeina, czy w ogóle kawa podnosi znacznie ciśnienie krwi, ale badania wykazują, że picie dużej ilości kawy (ponad 6 filiżanek dziennie) może je podnieść. Jedno z badań, którego wyniki opublikowano w "Journal of Hypertension", wykazało, że kawa podnosi poziom adrenaliny i ciśnienie krwi, ale tylko u osób, które wolno metabolizują kofeinę.

Aby skontrolować swój metabolizm, przeprowadź prosty test. Sprawdź ciśnienie krwi, aby uzyskać odczyt wyjściowy. Wypij kawę i ponownie, po upływie godziny, zmierz ciśnienie. Jeśli górna wartość wzrośnie o 5-10 milimetrów słupka rtęci, ogranicz picie kawy.

3. Wdychanie zapachu cytryny lub lawendy pomoże obniżyć ciśnienie

Aromatoterapia może szybko obniżyć ciśnienie krwi, chociaż nie potwierdzono, że przynosi ona długotrwałe korzyści. Najskuteczniejsze zapachy pochodzą z cytryny, lawendy, mięty pieprzowej, rumianku i olejku neroli – uzyskiwanego z kwiatów pomarańczy. Badanie, którego wyniki opublikowano w "Physiology & Behavior", wykazało, że wąchanie olejku cytrynowego zaledwie przez 15 minut obniżyło ciśnienie skurczowe (nazywane górnym) o pięć milimetrów i rozkurczowe (określane jako dolne) − o trzy milimetry.

Waciki nasączone kilkoma kroplami olejku eterycznego umieść w biurze, w domu lub skrop nim poduszkę. Nie musisz intensywnie wdychać tego zapachu, wystarczy, że będzie unosił się w powietrzu, by uzyskać efekt.

Jednak w zmaganiu z nadciśnieniem nie możesz ograniczyć się tylko do powyższych metod leczniczych. Warto pomyśleć o pozbyciu się nadwagi, zdrowej diecie i regularnych ćwiczeniach, a jeśli te zmiany stylu życia nie spowodują obniżenia ciśnienia krwi, nie obędzie się bez leków. Czasami jednak najlepszym sposobem osiągnięcia wielkich rzeczy jest rozpoczęcie od niedużych zmian.

Autor publikacji:
Samuel J. Mann

Lekarz, specjalista w zakresie medycyny klinicznej i profesor Weill Cornell Medical College przy Presbyterian Hospital w Nowym Jorku, uznany w Stanach Zjednoczonych specjalista zajmujący się nadciśnieniem, autor książki "Hypertension and You: Old Drugs, New Drugs and the Right Drugs for Your High Blood Pressure". Autor badania zatytułowanego "Związki między upijaniem się a skurczowym ciśnieniem krwi", przeprowadzonego przez naukowców z University of Massachusetts Medical School, Worcester, opublikowanego w "Journal of Adolescent Health".

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 4/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny