Rolę czynników żywieniowych w regulacji ciśnienia badano wielokrotnie, a najlepiej udokumentowano pozytywny wpływ spożywania odpowiedniej ilości potasu, kwasów omega-3 i białka roślinnego1. Jednocześnie prawdopodobnie warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce i węglowodany. Badania wskazują, że wegetarianie mają zazwyczaj niższe ciśnienie, a dieta pozbawiona produktów mięsnych pozwala na jego trwałe obniżenie2. Być może jednak chodzi jedynie o to, że wegetarianie spożywają duże ilości warzyw, owoców i błonnika, co pozytywnie wpływa na normalizację ciśnienia. Zwiększenie ilości tych składników w diecie powoduje jego spadek o 3/1 mmHg, a jednoczesne ograniczenie tłuszczów – o 6/3 mmHg3.
Dieta DASH najlepsza na nadciśnienie?
Na podstawie licznych obserwacji i badań klinicznych eksperci doszli do wniosku, że jadłospis w nadciśnieniu powinien być bogaty w warzywa, owoce i ryby, a przy tym nie może zawierać zbyt dużych ilości tłuszczów i kalorii. W te zasady dobrze wkomponowuje się dieta śródziemnomorska, jednak naukowcy postanowili ją udoskonalić i opracowali jadłospis zalecany osobom z nadciśnieniem. DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest efektem dużego badania amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health, NIH) i Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego (National Heart, Lung and Blood Institute, NHLBI). Kolejne obserwacje pokazały, że w porównaniu do innych modeli odżywiania przynosi ona najlepsze efekty, a przy tym skutecznie redukuje masę ciała, nie prowadząc do niedoborów, dzięki czemu przez wielu ekspertów uważana jest za najzdrowszy model odżywiania.
Dieta DASH obniża ciśnienie krwi i cholesterol
W latach 90. XX w. w badaniu DASH uczestniczyło 459 dorosłych pacjentów z ryzykiem rozwoju nadciśnienia lub już zdiagnozowanym nadciśnieniem. Zostali oni losowo przydzieleni do jednej z 3 grup, spośród których każda przez 11 tygodni przestrzegała innego reżimu dietetycznego, co miało pozwolić na ocenę wpływu poszczególnych składników diety na wartości ciśnienia. Żaden plan żywieniowy nie był wegetariański. Grupa kontrolna stosowała typową dietę amerykańskiego społeczeństwa (dość ubogą w potas, magnez i wapń). Jadłospis drugiej wzbogacono o owoce i warzywa, z kolei trzeciej zaproponowano menu oparte na owocach, warzywach, niskotłuszczowych produktach nabiałowych, pełnym ziarnie, drobiu, rybach i orzechach, czyli właśnie dietę DASH.
Po 11 tygodniach okazało się, że stosowanie tej ostatniej pozwoliło na średnie obniżenie ciśnienia skurczowego o 6 mmHg, a rozkurczowego o 3 mmHg, przy czym najlepsze efekty uzyskano u pacjentów z umiarkowanym nadciśnieniem4. Dalsze raporty z tego badania wykazały, że oprócz poprawy ciśnienia krwi dieta DASH obniżyła także poziom cholesterolu LDL, co oznacza, że wpłynęła korzystnie na 2 główne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Jak sól wpływa na ciśnienie?
Przez wiele lat na liście zakazanych składników znajdowała się również sól kuchenna, a właściwie obecny w niej sód, ale coraz więcej nowych badań podważa ten utarty pogląd. Zweryfikowano go również w kontekście diety dla sercowców. W analizie DASH-Sodium sprawdzono, czy skuteczność tego jadłospisu zależy od ilości spożywanego sodu. Uczestniczyło w niej 412 osób dorosłych, które przez miesiąc stosowały typową amerykańską dietę lub DASH. Ich dzienne poziomy spożycia sodu były wysokie (3,3 g), średnie (2,3 g) lub niskie (1,5 g).
Okazało się, że zalecany sposób odżywiania przynosi korzystne efekty bez względu na to, czy pacjenci często korzystają z soli, choć najlepsze efekty przyniosło ograniczenie jej do 1,5 g na dobę5. Raport wykazał również, że ludzie, którzy mieli najwyższe odczyty ciśnienia krwi, odnieśli największe korzyści. Według badaczy wdrożenie tych 2 elementów równocześnie (diety DASH i redukcji soli) najskuteczniej obniża ciśnienie tętnicze.
Jak dieta DASH wpływa na zdrowie?
Trzecie duże badanie miało dać odpowiedź na pytanie, czy stosowanie diety DASH na co dzień, poza warunkami klinicznymi, kiedy pacjenci spożywają specjalnie przygotowane posiłki, da podobne efekty hipotensyjne. W badaniu PREMIER 810 ochotników przydzielono do jednej z 3 grup, spośród których każda przez 6 miesięcy realizowała inny program w celu obniżenia ciśnienia krwi, utraty wagi i poprawy zdrowia. Uczestnicy mieli zastosować się do wytycznych obejmujących m.in. ograniczenie alkoholu i zwiększenie aktywności fizycznej, ale tylko jednej grupie zalecono stosowanie diety DASH. Pacjentom nie zapewniono gotowych posiłków, a jedynie udzielono poradnictwa w zakresie ich samodzielnego przygotowywania. Po 6 miesiącach okazało się, że właśnie w grupie poinstruowanej co do zasad żywienia nastąpiła wyraźna redukcja ciśnienia6. Co więcej, późniejsze analizy wskazały, że skuteczność odpowiedniego żywienia jest porównywalna do farmakoterapii za pomocą 5 różnych farmaceutyków.
Dieta DASH - na czym polega?
Skoro dieta DASH przynosi udokumentowane klinicznie pozytywne efekty, w czym tkwi jej sekret, a przede wszystkim – na czym polega? Otóż jak wspomniano, przypomina nieco jadłospis charakterystyczny dla mieszkańców krajów śródziemnomorskich, ale z pewnymi zmianami. Główną zasadą diety DASH – oprócz dużej ilości warzyw, owoców i bogatych w błonnik produktów pełnoziarnistych – jest ograniczenie tłuszczów trans i nasyconych (czerwonego mięsa, pełnotłustych produktów mlecznych, oleju kokosowego i palmowego), a także słodyczy i napojów z cukrem. Zaleca się wybieranie produktów bogatych w potas, wapń, magnez, błonnik i białko, a przy tym z niższą zawartością sodu.
Plan żywienia nie wymaga specjalnych pokarmów, a zamiast tego zapewnia dzienne i tygodniowe normy spożycia poszczególnych składników. Według jego autorów powinien stać się stałym elementem zdrowego stylu życia. NIH i NHLBBI przygotowały szczegółowe wytyczne dotyczące zalecanych porcji poszczególnych produktów7. Zastosowanie poniższych zasad może przynieść efekty już po 2 tygodniach!
Podana w tabeli liczba porcji dotyczy diety 2 000 kcal – zalecanej kobietom w wieku 31-50 lat o umiarkowanej aktywności fizycznej – i powinna być proporcjonalna do przyjmowanej liczby kalorii, zależnej od wieku i zapotrzebowania. Mężczyźni w tym samym wieku i o podobnej aktywności potrzebują 2400-2600 kcal.
Przykładowy jadłospis (ok. 2000 kcal)
Dzień 1:
Śniadanie: ok. ½ kubka płatków owsianych ze szklanką mleka i garścią owoców (np. malin, rodzynek), zielona herbata.
Drugie śniadanie: kromka pieczywa pełnoziarnistego posmarowanego cienko masłem lub margaryną, 2 plasterki chudej wędliny i kilka plasterków ogórka, świeżo wyciśnięty sok owocowy, np. pomarańczowy lub jabłkowy (170 ml).
Obiad: zupa krem z pomidorów (ok. 200 ml), ryba pieczona w folii z dużą ilością ziół (100 g), ok. 200 g warzyw gotowanych na parze (np. brokuł, marchew) i polanych łyżką oliwy z oliwek, 100 g ugotowanego brązowego ryżu.
Podwieczorek: 100 g makaronu pełnoziarnistego z zielonymi lub czarnymi oliwkami, czerwoną cebulą, pomidorkami koktajlowymi, pęczkiem pietruszki, czosnkiem i łyżką oliwy z oliwek.
Kolacja: 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego, 100 g chudego twarożku z pomidorem i szczypiorkiem, szklanka herbaty ziołowej.
Dzień 2:
Śniadanie: tosty z 2 kromek pieczywa pełnoziarnistego z łyżką dżemu, zielona herbata.
Drugie śniadanie: koktajl z małego jogurtu naturalnego, 1 banana, garści jagód i łyżki posiekanych orzechów.
Obiad: 100 g kurczaka z ziołami podsmażonego na łyżce oleju rzepakowego, 100 g ugotowanej kaszy (np. jęczmiennej), cukinia (½ sztuki) pieczona z czosnkiem.
Podwieczorek: sałatka z makaronem (50 g), tuńczykiem z puszki (50 g), 2 jajkami na twardo, 1 awokado, rukolą, pestkami dyni (15 g), sokiem z 1 cytryny i oliwą z oliwek
Kolacja: kromka chleba pełnoziarnistego z serkiem wiejskim i rzodkiewkami.
Jakie produkty spożywcze wspierają zdrowe serce?
Oczywiście w prewencji i leczeniu chorób serca liczą się nie tylko nawyki żywieniowe. Równie ważne są takie czynniki, jak aktywność fizyczna, rzucenie palenia czy dobrej jakości sen.
Swój program warto wzbogacić również o suplementy. Niestety nie zawsze warzywa i owoce, które kupujemy w sklepach, będą charakteryzowały się odpowiednią wartością odżywczą.
Zdaniem naukowców większość ludzi ma np. niedobór selenu, co może powodować wiele chorób związanych z wiekiem, takich jak zaburzenia serca i nowotwory8. Pierwiastek ten chroni również przed stresem oksydacyjnym, który prowadzi do uszkodzenia tkanek oraz wywiera negatywny wpływ na mięsień sercowy i ogólną kondycję sercowo-naczyniową9. Z kolei dodatkowe przyjmowanie multiwitamin, w tym witamin z grupy B oraz A, C, D i E, może prawie o połowę obniżyć ryzyko wystąpienia zawału serca, nawet gdy przez 5 lat lub dłużej nie towarzyszy mu zażywanie żadnych innych suplementów. Efekt ten jest silniejszy w przypadku kobiet, które wcześniej nie chorowały na serce10.
Istnieją również składniki odżywcze, których nie możemy dostarczyć organizmowi z dietą (albo udaje się to w bardzo ograniczonych ilościach), a mają duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia i chorób serca. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze.
- Antyoksydanty Badania wykazały, że wysoka podaż witaminy E może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej u mężczyzn i kobiet11. Witamina ta chroni również serce, kiedy jest przyjmowana w ramach wstępnej terapii przed operacją pomostowania aortalno-wieńcowego12. Ponadto im niższy poziom witaminy A i beta-karotenu (jak również innych antyoksydantów), tym wyższe ryzyko wystąpienia dusznicy bolesnej13.
- Witamina C Nawet niewielki jej niedobór może przyczynić się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca i dusznica bolesna14. Pacjenci z zaburzeniami serca są 2 razy bardziej narażeni na śmierć w ciągu roku, jeśli mają niski poziom witaminy C we krwi. Spożywanie 5 porcji warzyw i owoców zapewni jej podaż wystarczającą do ponad dwukrotnej redukcji ryzyka śmiertelnej niewydolności serca15. Niemniej jednak, aby zapewnić wysoki poziom ochrony, należy również przyjmować zawierający witaminę C suplement diety. Sugerowana dzienna dawka: 1-3 g lub wyższa (pod kierunkiem wykwalifikowanego dietetyka).
- Witaminy z grupy B U pacjentów po zawałach i z chorobami serca wysoki poziom B6 chroni ten narząd przed dalszymi uszkodzeniami, tiamina (B1) może poprawić jego funkcję tłoczącą16, a niacyna (B3) podwyższa poziom cholesterolu HDL, obniża częstość występowania choroby wieńcowej i udarów mózgu oraz zwiększa oczekiwaną długość życia17.
Sugerowane dzienne dawki: 100 mg witaminy B6, 50 mg B1; suplementację B3 należy zacząć od przyjmowania wraz z pokarmem 25 mg, a później co kilka dni stopniowo zwiększać dawkę do 400 mg. - L-karnityna Jej wysokie dawki podawane dożylnie redukują arytmie komorowe po zawale serca18. Również we włoskim przeglądzie badań wśród pacjentów przyjmujących suplement diety z l-karnityną wykazano obniżenie częstości występowania zgonów i niewydolności serca po wyjściu ze szpitala. W innej próbie, z udziałem 537 chorych z niewydolnością serca, stwierdzono, że substancja ta poprawia zdolność do aktywności fizycznej i utrzymuje w normie czynność serca19. Sugerowana dzienna dawka: 250-750 mg.
- Koenzym Q10 może zapobiegać zaburzeniom rytmu pracy serca oraz uszkodzeniom komórek i tkanek obserwowanym zwykle po zawale20. Należy wybrać preparat z ubichinolem, który jest łatwiej wchłaniany i wykorzystywany przez organizm21. Sugerowana dzienna dawka: 60-100 mg (lub wyższa pod kontrolą).
- Chrom i magnez Oba te pierwiastki są niezbędne do utrzymania zdrowego serca, a z wiekiem pojawiają się ich niedobory. Magnez jest kluczowy dla stanu kości, a ponadto obniża ciśnienie tętnicze22. Sugerowana dzienna dawka: 100 μg chromu, 200-600 mg magnezu.
- Witamina D Zapewnia naturalną ochronę przed większością chorób serca oraz poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych i odporność. Organizm produkuje ją pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne – wystarczające powinno być spędzenie na słońcu zaledwie 5-15 min dziennie między godziną 10.00 a 15.00, bez kremu z filtrem. Należy jednak unikać najsilniejszego słońca w południe. Sugerowana dzienna dawka: 600-1000 j.m. witaminy D, w przypadku osób w wieku 18 lat lub młodszych – 400-1000 j.m.
- Hypertension 2006; 47:296
- N Engl. J. Med. 1997; 336:1117-1124
- Hypertension 1998; 32:710-717
- J Am Diet Assoc. 1999; 99(8 Suppl): S35-39
- N Engl J Med 200; 344 (1): 3-10
- JAMA 2003; 289: 2089-2093
- http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/dash/followdash
- FASEB J 2011; 25:1793-814
- Mol Nutr Food Res 2012; 56:1106-21
- Am J Clin Nutr 2010; 92:1251-6
- N Engl J Med, 1993; 328: 1450-6, 1444-9
- J Thorac Cardiovasc Surg, 1994; 108: 302-10
- Lancet, 1991; 337: 1-5
- Am J Clin Nutr, 1999; 69: 1086-107
- www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111113141254.html
- Am J Med, 1995; 98: 485-90
- Parsons WB. Cholesterol Control Without Diet! The Niacin Solution. Scottsdale, AZ: Lilac Press, 1998
- Eur Heart J, 1989; 10: 502-8
- Ann N Y Acad Sci, 2004; 1033: 79-91
- Tohoku J Exp Med, 1983; 141 Suppl: 453-63; J Clin Pharmacol, 1990; 30: 596-608
- Regul Toxicol Pharmacol, 2007; 47: 19-28
- Eur J Clin Nutr, 2012; 66: 411-8