Czy pacjenci z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca narażeni są na cięższy przebieg COVID-19?

Ciężki przebieg COVID-19 jest bezpośrednio związany z nadmiernym pobudzeniem odpowiedzi immunologicznej. Teraz wiemy, że niektóre leki na nadciśnienie nie tylko nie zwiększają ryzyka zachorowania, ale łagodzą przebieg infekcji.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Pacjenci z chorobami serca i nadciśnieniem a COVID-19

Do tej pory utrzymywano, że pacjenci z nadciśnieniem tętniczym są bardziej narażeni na zachorowanie na covid-19, a przebieg choroby jest u nich cięższy. Obawy wynikały głównie z faktu, że leki stosowane przy nadciśnieniu zakłócają mechanizm, dzięki któremu koronawirus może przedostać się do organizmu.

Wirus SARS-CoV2 wykorzystuje receptor ACE2, aby przejść do komórki i wywołać objawy choroby. Obawiano się, że leki podawane przy nadciśnieniu mogłyby przyczynić się do powstawania nowych receptorów, a tym samym zwiększyć częstość zachorowań i prowadzić do cięższego przebiegu covid-19.

Badania pokazują jednak, że dobrze kontrolowane nadciśnienie tętnicze nie zwiększa ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji, a prawdziwie niebezpieczne są powikłania (choroba wieńcowa, niewydolność serca) spowodowane zaniedbaniem leczenia nadciśnienia.

Ostatecznie wykazano, że osoby przyjmujące inhibitory ACE mogą łagodniej przechodzić infekcję SARS-CoV2. Jest to związane z odpowiedzią immunologiczną, którą inhibitory ACE wyciszają. Wzmożona odpowiedź układu odpornościowego wiąże się z cięższym przebiegiem covid-19.

Badania krwi pacjentów z nadciśnieniem tętniczym wykazywały zazwyczaj podwyższony poziom czynników prozapalnych w przeciwieństwie do osób bez zaburzeń układu krążenia. U pacjentów z nadciśnieniem silna odpowiedź immunologiczna następowała jeszcze przed zakażeniem, a po kontakcie z wirusem prawdopodobieństwo wzmożonej reakcji zapalnej było wyższe, a co za tym idzie również cięższy przebieg covid-19.

Co warto włączyć do swojej diety, aby wyciszyć procesy zapalne i wzmocnić układ krążenia?

Naukowcy przekonują, aby wspomagać się naturalnymi związkami aktywnymi o działaniu przeciwzapalnym.

 • Koenzym Q10 - to związek niezbędny dla życia każdej komórki organizmu; Po skończeniu 35 roku życia warto zastanowić się nad suplementacją. Warto zwrócić uwagę, aby preparat zawierał aktywną formą koenzymu Q10 powstałą w wyniku fermentacji drożdży. Na rynku dostępnych jest zaledwie 6% związków pochodzenia naturalnego, reszta to mniej wartościowe produkty syntetyczne.
 • Polifenole – związki aktywne o szerokim działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Duże dawki polifenoli występują w ekstraktach z roślin – np. ekstrakt z pestek winogron czy ekstrakt z owoców granatu.
 • Bardzo ważne dla utrzymania zdrowego serca i prawidłowego ciśnienia krwi są związki aktywnie czynne takie jak: punikalaginy, kwas elagowy, polifenole, które znajdują się w dużych ilościach także w ekstrakcie z owoców granatu.
 • Rutyna i hesperydyna - flawonoidy, które uszczelniają naczynia krwionośne. Dobrym ich źródłem są owoce cytrusowe.
 • Gotu kola - roślina wykorzystywana w medycynie naturalnej posiadająca silne właściwości wzmacniające i regenerujące naczynia krwionośne. Wyciąg z liści wąkrotki azjatyckiej polecany jest przy nadciśnieniu - poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, działa ochronnie na śródbłonek naczyń.

Tlenek azotu leczy koronawirusa?

Tlenek azotu to substancja, która w naturalny sposób produkowana jest w naszym organizmie. Jednak ilość powstałego tlenku azotu jest różna i zależy od wielu czynników. Badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali sugerują, że w terapii zakażenia SARS-CoV2 można wykorzystać związek, jakim jest tlenek azotu (NO).

Jak działa tlenek azotu?

 • Poprawia nasycenie krwi tlenem - w przypadku SARS jest to skuteczna terapia.
 • Działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie (badania wykazały, że tlenek azotu niszczy SARS-Cov2).
 • Rozszerza naczynia krwionośne, a tym samym przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi.

Jak zwiększyć produkcję tlenku azotu w organizmie?

Warto włączyć do swojej diety aminokwasy i przeciwutleniacze, które są niezbędne do produkcji tlenku azotu w organizmie.

 • L-Arginina
 • L-Cytrulina
 • L-Tauryna
 • Witamina C
 • R-ALA Bio-Enhanced® Na-RALA (R- kwas alfa liponowy sodu)
 • Astaksantyna (ekstrakt z alg Haematococcus pluvialis)
 • Kwas foliowy

CardioArgin

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny