Popularny słodzik to sprzymierzeniec bakterii

Trehaloza występująca w wielu produktach spożywczych i w kosmetykach to ulubiona pożywka antybiotykoopornych bakterii.

18 styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Dwa szczepy niebezpiecznych bakterii Clostridium difficile znów znalazły się w centrum uwagi naukowców. Te mikroorganizmy wywołują rzekomobłoniaste zapalenie jelit - niezwykle groźne zatrucie pokarmowe, które może zakończyć się nawet śmiercią. W samych Stanach Zjednoczonych w 2011 r. z powodu zakażenia C. difficile zachorowało prawie 500 tys. osób, z których około 29 tys. zmarło w ciągu 30 dni od diagnozy.

Wiele wskazuje na to, że ulubionym pokarmem tych bakterii jest trehaloza - popularny słodzik stosowany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Trehaloza jest też używana do konserwacji organów przed przeszczepem. Jej smakowi nie mogą oprzeć się 2 antybiotykooporne szczepy C. difficile RT027 i RT078. Co ciekawe, pozostałe szczepy nie są trehalozą specjalnie zainteresowane.

Naukowcy z  Baylor College of Medicine w Teksasie (Stany Zjednoczone) postanowili sprawdzić swoją teorię w eksperymencie na myszach. Gryzonie zarażono bakteriami z aktywnym genem metabolizmu trehalozy lub bakteriami pozbawionymi tego genu. Zwierzęta, w których organizmie zagnieździły się drobnoustroje zdolne rozkładać słodzik, częściej umierały z powodu zakażenia.

Eksperyment znalazł potwierdzenie we wstępnym badaniu na ochotnikach. Od 3 osób odżywiających się standardową zachodnią dietą (uczestnicy spożywali produkty zawierające trehalozę) pobrano płyny z jelita cienkiego i wyhodowano na nich kolonie bakterii C. difficile. Konieczne jednak będą dalsze badania.

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny