Rola kwasów omega-3
O tym, jak ogromnie ważne jest zatroszczenie się o prawidłową podaż kwasów omega-3 każdego dnia możemy przekonać się w sytuacji, gdy doprowadzimy do niedoboru tych substancji. Zdecydowanie lepiej będzie jednak nie dopuścić do takiego stanu rzeczy i zrobić wszystko, aby temu zapobiec. Za co m.in. odpowiadają kwasy omega-3? Wśród ich dobroczynnych działań można wymienić:
- prawidłowe funkcjonowanie układów krwionośnego, nerwowego, immunologicznego,
- utrzymanie prawidłowego stosunku frakcji "złego" i "dobrego" cholesterolu LDL/HDL,
- wsparcie zmysłu wzroku,
- pomoc w zachowaniu funkcji poznawczych i motorycznych u osób starszych,
- hamowanie stanów zapalnych,
- przeciwdziałanie depresji oraz skutkom stresu,
- wzmocnienie odporności m.in. przeciwwirusowej, co jest szczególnie ważne w obliczu takich chorób, jak np. covid-19, czy też małpia ospa.
Kwasy omega-3 wspomagają również profilaktykę chorób cywilizacyjnych, do których możemy zaliczyć tzw. zespół metaboliczny, będący kombinacją otyłości, cukrzycy oraz nadciśnienia z towarzyszącym mu podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów.
Klucz do sukcesu – wybór właściwego źródła omega-3
Odpowiednio skomponowany i dopasowany do naszych potrzeb oraz trybu życia jadłospis to połowa sukcesu. Dzięki właściwym produktom spożywczym zadbamy o to, aby dostarczyć naszemu organizmowi wielu składników, których potrzebujemy do zachowania zdrowia.
Niestety, nie każdą substancję jesteśmy w stanie dostarczyć sobie w odpowiednich ilościach. Według danych GUS, w diecie Polaków znajduje się zdecydowanie za mało źródeł bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Spożycie ryb morskich wynosi bowiem około 350 g miesięcznie, podczas gdy powinna to być nasza tygodniowa porcja.
Ryby morskie – a w szczególności te, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł – nie powinny być jednak spożywane w zbyt dużej ilości, mogą bowiem zawierać toksyny środowiskowe, metale ciężkie oraz mikroplastik, które będą odkładać się w naszym organizmie.
Bardzo często dobrym rozwiązaniem będzie więc włączenie suplementacji. Wybierając preparat zawierający omega-3 należy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę nie tylko na stężenie kwasów tłuszczowych, ale przede wszystkim na ich formę chemiczną, ponieważ warunkuje ona reakcję naszego organizmu na ich przyjmowanie.
Kwasy tłuszczowe występujące naturalnie to najczęściej trójglicerydy (ryby morskie) oraz fosfolipidy (kryl). Przełomem jest więc odkrycie zupełnie nowej formy chemicznej dostępnej w oleju z widłonoga arktycznego, Calanus finmarchicus – monoestrów woskowych.
Omega-3 w tej formie są uwalniane i absorbowane przez nasz organizm w dalszych częściach przewodu pokarmowego, a precyzyjniej mówiąc w jelicie grubym – dokładnie tam, gdzie znajdują się receptory odpowiadające za regulowanie metabolizmu tłuszczów, glukozy czy też reakcji naszego organizmu na insulinę.
Z tego właśnie powodu, spożywanie tranu, wyciągów z wątroby rekina czy oleju z kryla, nigdy nie dorówna efektywnością czystemu olejowi z widłonoga arktycznego, który unikatowe właściwości zawdzięcza nowej i wyjątkowej formie chemicznej kwasów omega-3.
Ponadto, olej z widłonoga arktycznego zawarty w suplemencie diety CalanOil ® naturalnie zawiera wysokie stężenie astaksantyny. Jest to najsilniejszy spośród występujących w naturze przeciwutleniaczy. W badaniach in vitro wykazano, że w porównaniu z witaminą C jest ona ponad 6 tys. razy bardziej efektywna w wymiataniu wolnych rodników! To właśnie dzięki astaksantynie, suplementacja oleju z widłonogów wykazuje również m.in. silny efekt przeciwzapalny.
Zrównoważone źródło omega-3 dla wszystkich mieszkańców planety
Poszukiwanie nowych źródeł kwasów omega-3 jest ogromnie ważne ze względu na liczebność ryb, która drastycznie spada. Należy podkreślić, że to właśnie ryby morskie są głównym, używanym od dekad surowcem do produkcji kwasów omega-3.
Widłonogi arktyczne są zwierzętami o jednorocznym cyklu życia, zaś tempo ich rozmnażania pozwala na odtworzenie całej populacji nawet z niewielkiej ilości tych organizmów. Odławianie ich jest procesem, który nie zakłóca naturalnego żerowania ryb, naśladując naturalny cykl życiowy widłonogów, w którym 90% z nich rokrocznie ginie i opada na dno oceanu.
Warto wiedzieć również, że – wg danych szacunkowych – do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania na kwasy omega-3 wszystkich mieszkańców naszej planety wystarczy zaledwie 4% rocznej produkcji biomasy widłonogów. Wobec takich informacji możemy być najzupełniej spokojni – oto bowiem znaleźliśmy w pełni odnawialne, naturalne i bezpieczne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które posłuży wszystkim nam przez kolejne dekady.
Suplementy z olejem z widłonogów, bogatym w kwasy omega-3, dostępne są na stronie internetowej: www.calanoil.pl