Niski poziom witamin prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, a ich poważny niedobór może nawet skutkować śmiercią. Nie oznacza to jednak, że witaminoterapia uchroni nas przed wszystkimi chorobami.
Francuscy naukowcy zaprosili do 5-letniego badania ponad 2 tys. ochotników z historią chorób serca, którzy mieli przyjmować m.in. suplementy z kwasem foliowym, kobalaminą lub witaminą B6. Przebieg eksperymentu kontrolowano za pomocą grupy placebo, a jego zadaniem było wykazanie ewentualnej skuteczności suplementacji w profilaktyce nowotworowej.
W trakcie eksperymentu 145 mężczyzn i 29 kobiet zmarło z powodu złośliwych nowotworów. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników ryzyka autorzy badania doszli do wniosku, że suplementacja witaminami z grupy B nie zmniejsza prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwory.
Nie oznacza to jednak, że witaminy z grupy B nie przynoszą nam żadnych korzyści. Są one niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego, pokarmowego i krążenia. Ich niedobór prowadzi do problemów skórnych i zaburzeń funkcji poznawczych mózgu.