Rośnie liczba osób z alergią. Co najczęściej nas uczula?

Alergia diagnozowana jest u coraz młodszych pacjentów, jednak rośnie również liczba uczulonych dorosłych, którzy w przeszłości nie borykali się z tego rodzaju problemem zdrowotnym. Uczulenie może mieć charakter sezonowy, ale u dużej części pacjentów występuje przez cały rok. Jakie są najczęstsze alergeny i jak walczyć z objawami uczulenia?

07 styczeń 2024
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Alergia sezonowa - co najczęściej uczula?

O alergii sezonowej mówimy wtedy, gdy nieprzyjemne objawy, takie jak katar sienny, zaczerwienienie oczu bądź duszności występują wyłącznie w okresie wzmożonej aktywności alergenów. Schorzenie to dotyczy osób mających uczulenie na pyłki roślin czy traw. Najczęściej diagnozuje się alergię na pyłki:

• brzozy,
• olchy, 
• leszczyny,
• topoli, 
• dębu.

Alergie sezonowe na pyłki traw, roślin i drzew występują w okresie wiosennym i letnim, jednak niektóre alergeny znajdują się w powietrzu również jesienią. Wtedy też objawy alergii odczuwają osoby, które są uczulone na zarodniki grzybów i pleśni. 

Alergia

Alergia całoroczna - najpopularniejsze alergeny

Alergia całoroczna, w przeciwieństwie do alergii sezonowej, może dawać objawy przez cały rok. Występowanie alergenów jest bowiem niezależne od konkretnego miesiąca. Najczęściej diagnozuje się alergię na:

• białko mleka krowiego,
• jaja,
• orzechy,
• pomidory,
• seler,
• owoce morza i ryby.

Wymienione wyżej składniki to alergeny pokarmowe, których osoby uczulone powinny unikać w każdej postaci - również jako dodatek do potraw. Coraz więcej osób ma alergię na różnego typu składniki chemiczne znajdujące się w kosmetykach i produktach do czyszczenia. Uczula też nikiel, który jest składnikiem m.in. sztućców, biżuterii i dodatków odzieżowych.

W przypadku metali mamy do czynienia z tak zwaną alergią kontaktową, która objawia się swędzącą wysypką, a czasami również opuchlizną tej części skóry, która miała kontakt z alergenem. W alergii kontaktowej bardzo istotne jest unikanie alergenu, dlatego pacjenci muszą wyposażyć się w takie elementy, które pozbawione będą szkodliwych metali.

Alergia

Jak poradzić sobie z objawami alergii?

Pacjenci, u których objawy alergii związane są z tak zwanym okresem pylenia, najczęściej sięgają po preparaty przeciwalergiczne, starając się przeczekać trudny dla nich czas. Dobrze jednak sprawdzić, co dokładnie uczula - lekarz posiadający takie informacje może zaproponować pacjentowi odczulanie, które obecnie jest jedynym sposobem całkowitego wyleczenia alergii.

Do alergologa warto się udać, jeśli objawy uczulenia są na tyle poważne, że znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Być może konieczne będzie zastosowanie mocniejszych leków, które są dostępne wyłącznie na receptę. Pacjenci powinni unikać kontaktu z alergenem, co oczywiście w przypadku uczulenia na pyłki nie jest łatwe.

Pomocny może okazać się oczyszczacz powietrza. Warto też unikać miejsc, takich jak łąki, lasy czy parki. W przypadku alergii pokarmowej bardzo istotne jest wykluczenie z diety alergenów. Należy to zrobić radykalnie, bez względu na preferencje żywieniowe.

Warto pamiętać, że objawy alergii mogą pojawić się w każdym wieku. Schorzenie to coraz częściej dotyka małe dzieci (już niemowlęta diagnozowane są pod kątem alergii na białko mleka krowiego), ale może również wystąpić u dorosłych, którzy wcześniej nie mieli problemów z alergią. Choroba często idzie w parze z astmą, dlatego należy pozostawać pod opieką lekarza alergologa. 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny