Marihuana redukuje ból głowy

Konopie mają zdolność łagodzenia bólu głowy i ataków migreny aż o połowę – wynika z najświeższych badań. Pacjenci donieśli, że w pierwszym przypadku objawy uległy redukcji o 47%, a przy migrenach – o 49%.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Wiele osób używa konopi jako środka łagodzącego dolegliwości bólowe, lecz ich działanie lecznicze poddano niewielkiej liczbie badań. Jak wynika z jednego z nich, marihuana walczy z bólem skuteczniej niż ibuprofen. Eksperci z Uniwersytetu Stanu Waszyngton przebadali 1 300 osób cierpiących na częste bóle głowy oraz 653 pacjentów uskarżających się na migrenę.

Uczestnicy korzystali z aplikacji pozwalającej na bieżąco zgłaszać atak bólu, związane z tym zażycie konopi oraz niesiony przez nie efekt. Łącznie z obu grup napłynęło przez aplikację niemal 20 tys. informacji. Nikt nie zgłosił, by ból głowy nasilał się wraz z biegiem czasu, co często ma miejsce przy długotrwałych terapiach konwencjonalnych. Jednakże badacze odnotowali też, że uczestnicy z czasem przyjmowali coraz większe dawki, co sugeruje, że pojawiała się u nich tolerancja na ten środek.

Olejek konopny uśmierzał ból skuteczniej niż kwiatostan marihuany, badacze twierdzili jednak, że różnice w poziomach substancji THC (tetrahydrokannabinolu) oraz CBD (kannabidiolu) przyjmowanych przez uczestników nie stanowiły istotnego czynnika.

Bibliografia
  • JPain,2019;pii:S1526-5900(19)30848-X
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny