Często go bagatelizujemy. Ten popularny objaw może być oznaką groźnej choroby

Zdarza się każdemu z nas. Najczęściej przypisujemy go przemęczeniu, odwodnieniu czy stresowi i w większości przypadków faktycznie jego przyczyny są niegroźne. Warto jednak wiedzieć, że czasami ból głowy może być sygnałem alarmowym, oznaczającym poważne schorzenie neurologiczne - guza mózgu. Nie chodzi o to, by wpadać w panikę, ale by wiedzieć, kiedy ból głowy powinien zacząć niepokoić, aby móc zareagować na czas.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Ból głowy to bardzo popularna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn - od zupełnie niegroźnych i łatwych do wyeliminowania dzięki prostym zmianom w stylu życia, przez poważniejsze, które mogą wymagać diagnostyki i konsultacji z lekarzem, po te bardzo poważne, przy których wizyta u specjalisty jak najszybciej od pojawienia się objawów jest absolutną koniecznością.

Najczęstsze przyczyny bólu głowy

 • Migrena: Migrena jest jedną z najczęstszych przyczyn silnych bólów głowy. Towarzyszą jej często intensywne bóle pulsujące, często jednostronne, które mogą być poprzedzone aurą (objawami neurologicznymi) lub towarzyszyć nudnościom i wymiotom.
 • Napięciowe bóle głowy: To rodzaj bólu głowy, który często wynika z napięcia mięśni w okolicach szyi i głowy. Jest to zazwyczaj ból łagodny lub umiarkowany, często opisany jako "uciśnięcie" lub "uciążliwość".
 • Klasterowe bóle głowy: Zespół Hortona (klasterowy ból głowy) wiąże się z zaburzeniami pracy podwzgórza oraz nerwu trójdzielnego, który łączy mózg z nerwami oczu, nosa i jamy ustnej. W centrum bólu zawsze znajduje się oko.
 • Zatkanie zatok: Zatkanie zatok lub infekcje zatokowe mogą powodować ból głowy, zazwyczaj w okolicy czoła lub nosa. Ból ten może być bardziej intensywny rano i może towarzyszyć zatokowym objawom, takim jak katar.
 • Stres i napięcie: Stres i napięcie emocjonalne mogą prowadzić do bólów głowy spowodowanych napięciem mięśni w okolicach szyi i głowy. To częsta przyczyna bólów głowy o charakterze tępego i uciskowego.
 • Spożycie kofeiny i odstawienie kofeiny: Zarówno nadmiar kofeiny, jak i nagłe odstawienie kofeiny mogą prowadzić do bólów głowy. Osoby uzależnione od kofeiny mogą doświadczać migreny nazywanej "bólem kofeinowym".
 • Spożycie alkoholu: Nadmierne spożycie alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, może wywołać ból głowy u niektórych osób, znane jako "ból głowy związanego z alkoholem".
 • Infekcje wirusowe: Wirusowe infekcje, takie jak przeziębienie lub grypa, mogą powodować bóle głowy jako jeden z objawów.
 • Zmiany hormonalne: Hormonalne zmiany, takie jak te związane z menstruacją, menopauzą lub ciążą, mogą wpływać na pojawienie się bólów głowy u niektórych kobiet.
 • Skurcze naczyniowe: Niektóre osoby mogą doświadczać bólów głowy spowodowanych skurczami naczyń krwionośnych, zwanych migrenami naczyniowymi.
 • Zbyt mało snu: Brak wystarczającej ilości snu może prowadzić do bólów głowy u niektórych osób.

Nie zawsze ból głowy jest nieszkodliwy. Istnieją pewne cechy bólu głowy, które mogą wskazywać na możliwość istnienia guza mózgu, który wymaga pilnej uwagi medycznej.

Charakterystyczne cechy bólu głowy związanego z guzem mózgu

Dobra wiadomość jest taka, że guzy mózgu są rzadkie. Dr. Cameron Brennan, neurochirurg z Memorial Sloan Kettering Cancer Center, podkreśla, że "u około pięciu na 100 000 osób rocznie diagnozuje się jakiś rodzaj guza mózgu, podczas gdy jedna na siedem osób zgłasza migrenę każdego roku."

Ból głowy może mieć tak banalną przyczynę jak zbyt długie siedzenie przed ekranem komputera albo zarwana noc. Ważna jest jednak jego częstotliwość i przebieg. Jeśli jest bardzo silny i zdarza się często - nie wolno go bagatelizować. 

Choć nie jest to choroba o dużej częstotliwości występowania, warto wiedzieć, po czym można odróżnić ból głowy charakterystyczny dla guza mózgu od innych rodzajów bólu. Choć w przypadku takiego podejrzenia nie obejdzie się bez kompleksowej diagnostyki, warto być czujnym, jeśli ból głowy ma poniższe cechy:

 • Jest nieustępujący. Jednym z najbardziej niepokojących aspektów bólu głowy związanego z guzem mózgu jest jego uporczywość. Jeśli ból nie ustępuje po zastosowaniu standardowych leków przeciwbólowych lub trwa dłużej niż zazwyczaj, może to być sygnałem, że należy skonsultować się z lekarzem.
 • Ma dużą intensywność. Guzy mózgu często wywołują bóle głowy o bardzo wysokiej intensywności, które mogą być opisane jako niezwykle silne i nasilające się w nocy. Warto zwrócić uwagę, jeśli ból jest tak dotkliwy, że utrudnia codzienne funkcjonowanie.
 • Ma specyficzny charakter. Ból głowy związany z guzem mózgu może mieć różne charakterystyczne cechy. Może to być ból tępy, pulsujący lub promieniujący. Pacjenci często opisują go jako ból głowy "innego rodzaju" niż te, które wcześniej doświadczyli.
 • Zmienia się. Jeśli ból głowy znacząco się zmienia w intensywności, częstotliwości lub charakterze, może to być powodem do niepokoju. Pacjenci często zauważają, że ból staje się coraz bardziej dokuczliwy.
 • Towarzyszą mu inne objawy. Guzy mózgu często objawiają się innymi zaburzeniami neurologicznymi. Jeśli do bólu głowy towarzyszą objawy takie jak nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, drgawki, utrata mowy lub zmiany osobowości, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
 • Nasila się po zmianie pozycji ciała. Niektórzy pacjenci z guzami mózgu doświadczają bólu głowy, który może zmieniać się w zależności od pozycji ciała. Na przykład, ból może być silniejszy podczas pochylania się lub leżenia.
 • Nie da się powiązać bólu głowy z innymi przyczynami. Jeśli ból głowy nie można przypisać innym przyczynom, takim jak migrena, napięciowe bóle głowy, infekcje czy urazy głowy, może to być sygnałem, że należy przeprowadzić dokładne badania.

Rozpoznanie i leczenie guza mózgu

Jeśli doświadczasz bólu głowy, który wykazuje powyższe cechy, lub masz inne powody do niepokoju, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Diagnostyka guza mózgu obejmuje badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI), które pomagają określić obecność i charakter guza.

Tylko pełna diagnostyka może rozwiać wątpliwości w przypadku podejrzenia guza mózgu. Nie warto z nią zwlekać, jeśli objawy nie ustępują.

W przypadku diagnozy guza mózgu leczenie jest dostosowywane do jego rodzaju, lokalizacji i stadium zaawansowania. Może obejmować chirurgię, radioterapię, chemioterapię lub terapie celowane, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Ból głowy to powszechny objaw, ale świadomość charakterystycznych cech, które mogą wskazywać na guza mózgu, jest kluczem do wczesnej diagnozy i skutecznego leczenia. Warto pamiętać, że większość bólów głowy nie jest spowodowana guzami mózgu, ale odpowiednia reakcja na nietypowe objawy może w wielu przypadkach po prostu uratować życie.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny