Często go bagatelizujemy. Ten popularny objaw może być oznaką groźnej choroby

Zdarza się każdemu z nas. Najczęściej przypisujemy go przemęczeniu, odwodnieniu czy stresowi i w większości przypadków faktycznie jego przyczyny są niegroźne. Warto jednak wiedzieć, że czasami ból głowy może być sygnałem alarmowym, oznaczającym poważne schorzenie neurologiczne - guza mózgu. Nie chodzi o to, by wpadać w panikę, ale by wiedzieć, kiedy ból głowy powinien zacząć niepokoić, aby móc zareagować na czas.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Ból głowy to bardzo popularna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn - od zupełnie niegroźnych i łatwych do wyeliminowania dzięki prostym zmianom w stylu życia, przez poważniejsze, które mogą wymagać diagnostyki i konsultacji z lekarzem, po te bardzo poważne, przy których wizyta u specjalisty jak najszybciej od pojawienia się objawów jest absolutną koniecznością.

Najczęstsze przyczyny bólu głowy

 • Migrena: Migrena jest jedną z najczęstszych przyczyn silnych bólów głowy. Towarzyszą jej często intensywne bóle pulsujące, często jednostronne, które mogą być poprzedzone aurą (objawami neurologicznymi) lub towarzyszyć nudnościom i wymiotom.
 • Napięciowe bóle głowy: To rodzaj bólu głowy, który często wynika z napięcia mięśni w okolicach szyi i głowy. Jest to zazwyczaj ból łagodny lub umiarkowany, często opisany jako "uciśnięcie" lub "uciążliwość".
 • Klasterowe bóle głowy: Zespół Hortona (klasterowy ból głowy) wiąże się z zaburzeniami pracy podwzgórza oraz nerwu trójdzielnego, który łączy mózg z nerwami oczu, nosa i jamy ustnej. W centrum bólu zawsze znajduje się oko.
 • Zatkanie zatok: Zatkanie zatok lub infekcje zatokowe mogą powodować ból głowy, zazwyczaj w okolicy czoła lub nosa. Ból ten może być bardziej intensywny rano i może towarzyszyć zatokowym objawom, takim jak katar.
 • Stres i napięcie: Stres i napięcie emocjonalne mogą prowadzić do bólów głowy spowodowanych napięciem mięśni w okolicach szyi i głowy. To częsta przyczyna bólów głowy o charakterze tępego i uciskowego.
 • Spożycie kofeiny i odstawienie kofeiny: Zarówno nadmiar kofeiny, jak i nagłe odstawienie kofeiny mogą prowadzić do bólów głowy. Osoby uzależnione od kofeiny mogą doświadczać migreny nazywanej "bólem kofeinowym".
 • Spożycie alkoholu: Nadmierne spożycie alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, może wywołać ból głowy u niektórych osób, znane jako "ból głowy związanego z alkoholem".
 • Infekcje wirusowe: Wirusowe infekcje, takie jak przeziębienie lub grypa, mogą powodować bóle głowy jako jeden z objawów.
 • Zmiany hormonalne: Hormonalne zmiany, takie jak te związane z menstruacją, menopauzą lub ciążą, mogą wpływać na pojawienie się bólów głowy u niektórych kobiet.
 • Skurcze naczyniowe: Niektóre osoby mogą doświadczać bólów głowy spowodowanych skurczami naczyń krwionośnych, zwanych migrenami naczyniowymi.
 • Zbyt mało snu: Brak wystarczającej ilości snu może prowadzić do bólów głowy u niektórych osób.

Nie zawsze ból głowy jest nieszkodliwy. Istnieją pewne cechy bólu głowy, które mogą wskazywać na możliwość istnienia guza mózgu, który wymaga pilnej uwagi medycznej.

Charakterystyczne cechy bólu głowy związanego z guzem mózgu

Dobra wiadomość jest taka, że guzy mózgu są rzadkie. Dr. Cameron Brennan, neurochirurg z Memorial Sloan Kettering Cancer Center, podkreśla, że "u około pięciu na 100 000 osób rocznie diagnozuje się jakiś rodzaj guza mózgu, podczas gdy jedna na siedem osób zgłasza migrenę każdego roku."

Ból głowy może mieć tak banalną przyczynę jak zbyt długie siedzenie przed ekranem komputera albo zarwana noc. Ważna jest jednak jego częstotliwość i przebieg. Jeśli jest bardzo silny i zdarza się często - nie wolno go bagatelizować. 

Choć nie jest to choroba o dużej częstotliwości występowania, warto wiedzieć, po czym można odróżnić ból głowy charakterystyczny dla guza mózgu od innych rodzajów bólu. Choć w przypadku takiego podejrzenia nie obejdzie się bez kompleksowej diagnostyki, warto być czujnym, jeśli ból głowy ma poniższe cechy:

 • Jest nieustępujący. Jednym z najbardziej niepokojących aspektów bólu głowy związanego z guzem mózgu jest jego uporczywość. Jeśli ból nie ustępuje po zastosowaniu standardowych leków przeciwbólowych lub trwa dłużej niż zazwyczaj, może to być sygnałem, że należy skonsultować się z lekarzem.
 • Ma dużą intensywność. Guzy mózgu często wywołują bóle głowy o bardzo wysokiej intensywności, które mogą być opisane jako niezwykle silne i nasilające się w nocy. Warto zwrócić uwagę, jeśli ból jest tak dotkliwy, że utrudnia codzienne funkcjonowanie.
 • Ma specyficzny charakter. Ból głowy związany z guzem mózgu może mieć różne charakterystyczne cechy. Może to być ból tępy, pulsujący lub promieniujący. Pacjenci często opisują go jako ból głowy "innego rodzaju" niż te, które wcześniej doświadczyli.
 • Zmienia się. Jeśli ból głowy znacząco się zmienia w intensywności, częstotliwości lub charakterze, może to być powodem do niepokoju. Pacjenci często zauważają, że ból staje się coraz bardziej dokuczliwy.
 • Towarzyszą mu inne objawy. Guzy mózgu często objawiają się innymi zaburzeniami neurologicznymi. Jeśli do bólu głowy towarzyszą objawy takie jak nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, drgawki, utrata mowy lub zmiany osobowości, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
 • Nasila się po zmianie pozycji ciała. Niektórzy pacjenci z guzami mózgu doświadczają bólu głowy, który może zmieniać się w zależności od pozycji ciała. Na przykład, ból może być silniejszy podczas pochylania się lub leżenia.
 • Nie da się powiązać bólu głowy z innymi przyczynami. Jeśli ból głowy nie można przypisać innym przyczynom, takim jak migrena, napięciowe bóle głowy, infekcje czy urazy głowy, może to być sygnałem, że należy przeprowadzić dokładne badania.

Rozpoznanie i leczenie guza mózgu

Jeśli doświadczasz bólu głowy, który wykazuje powyższe cechy, lub masz inne powody do niepokoju, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Diagnostyka guza mózgu obejmuje badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI), które pomagają określić obecność i charakter guza.

Tylko pełna diagnostyka może rozwiać wątpliwości w przypadku podejrzenia guza mózgu. Nie warto z nią zwlekać, jeśli objawy nie ustępują.

W przypadku diagnozy guza mózgu leczenie jest dostosowywane do jego rodzaju, lokalizacji i stadium zaawansowania. Może obejmować chirurgię, radioterapię, chemioterapię lub terapie celowane, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Ból głowy to powszechny objaw, ale świadomość charakterystycznych cech, które mogą wskazywać na guza mózgu, jest kluczem do wczesnej diagnozy i skutecznego leczenia. Warto pamiętać, że większość bólów głowy nie jest spowodowana guzami mózgu, ale odpowiednia reakcja na nietypowe objawy może w wielu przypadkach po prostu uratować życie.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny