Naturalne sposoby na bezsenność

Deser jabłkowy z makiem, miód z kasztanami albo wieniec z ziół – wybór należy do Ciebie. Receptury uznanych zielarzy pomogą wyregulować rytm snu.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Problemy ze snem ma już ponad 50% Polaków. Nie jesteśmy w tym jednak odosobnieni. Jak poka­zują badania, w ciągu ostatnich 100 lat czas poświęcony na sen skrócił się o prawie 2 godz. Tym­czasem zbyt mała ilość snu może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego, przy­czyniać się do rozwoju otyłości, cukrzycy, a nawet depresji.

Ma też wpływ na codzienne funkcjonowanie organizmu, gdyż nawet sporadycznie pojawia­jące się zaburzenia powodują obniżenie koncentracji, spa­dek energii i rozdrażnienie. Zakonnicy jej przyczyn upatry­wali w sytuacjach nerwowych, silnym napięciu emocjonalnym lub przeciążeniu organizmu obo­wiązkami oraz w problemach psy­chicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe, stresie oraz… przejadaniu się podczas wieczerzy.

Zapewne dlatego proponowa­ne przez nich kuracje ziołowe oddziałują przede wszystkim na układ nerwowy i emocjonal­ny, redukując napięcie i tłumiąc stany lękowe. Mają też właści­wości przeciwdepresyjne oraz służą podniesieniu nastroju. Jednak ich regularne i konse­kwentne stosowanie na pewno pomoże się wyciszyć oraz wyre­gulować rytm snu i czuwania.

prblemy ze snem
Problemy ze snem ma już ponad 50% Polaków. Nie jesteśmy w tym jednak odosobnieni. Jak poka­zują badania, w ciągu ostatnich 100 lat czas poświęcony na sen skrócił się o prawie 2 godz. Tym­czasem zbyt mała ilość snu może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego, przy­czyniać się do rozwoju otyłości, cukrzycy, a nawet depresji.

Jak naturalnie walczyć z bezsennością?

Zanim sięgniesz po tabletki na sen, spróbuj wyciszyć się dzięki naturalnym sposobom. Wypróbuj proste techniki ułatwiające zasypianie i sięgnij po receptury ziołowe.

Kuracja ojca Sroki na poprawę snu

Mieszanka ziołowa na lepszy sen

Picie ziół przed snem może być Twoim uspokajającym rytuałem. Wprowadzenie takiej zdrowej rutyny w połączeniu z odpowiednim doborem ziół może być doskonałym narzędziem do walki z bezsennością.

100 g owo­cu róży i po 50 g koszycz­ków rumianku, kwiat przelot, ziela dziu­rawca, cykorii podróżnik, ko­rzenia arcydzięglu, kwiatów wrzosu i po 25 g liścia marzan­ki oraz szyszek chmielu. Zmieszaj zioła i przechowuj je w papierowej torbie. Wsyp łyżeczkę na szklankę wrząt­ku i zaparz pod przykryciem przez 20 min. Następnie prze­cedź. Pij gorące przed snem. Zakonnik zalecał też zjedzenie przed snem 1-2 jabłka lub wypi­cie ½ szklanki soku z marchwi. Możesz też pić kwaśne mleko. Ponadto radził, by unikać zde­nerwowania, stresów, lęków, obaw oraz… przemęczenia1.

Okłady ziołowe

Latem zebrać ziele kopru wło­skiego i 2 razy tyle krwawnika, po czym krót­ko zagotować w wodzie. Zioła wycisnąć; jesz­cze ciepłe nałożyć na policz­ki, na czoło i owinąć głowę.
Przeorysza zalecała też przy­kładanie kataplazmów na skro­nie z zagotowanych w winie lub wodzie nasion kopru wło­skiego, korzenia krwawnika albo ze zmielonej na proszek szałwii nasączonej winem. Ich działanie wyjaśniała nastę­pująco: „ciepło kopru włoskiego sprzyja zasypianiu, ciepło krwawnika stabilizuje sen, a ciepło szałwii zaś sprawia, że wolniej bije serce2.

zioła
Szyszki chmielu, wrzos, cykoria podróżnik, dziurawiec, rumianek, lawenda, kozłek lekarski, konopie to rośliny o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie

Uspokajająca mieszanka ojca Klimuszki

Zmieszaj korzeń kozł­ka, kwiat bzu czarnego, kwiat pierwiosnka, kwiat wrzosu, liść me­lisy, szyszki chmielu, ziele bylicy pospolitej, dziurawca, marzanki, nostrzyka i serdecznika. Kopiastą łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklan­ce 20 min przed posiłkiem. Zawarte w mieszance zioła dzia­łają wielowymiarowo: dziurawiec działa przeciwzapalnie, rozkur­czająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Chmiel działa nasennie i uspokajająco, zmniejsza też napięcie mięśni gładkich. Me­lisa i szałwia redukują stres, uśmierzają lęki, dzia­łają przeciwskurczowo, hamują rozwój bakterii, wirusów, grzybów, natomiast wrzos wzmaga procesy trawienia, działa bakteriobójczo.

Przepisy św. Hildegardy ułatwiające zasypianie

Deser z gotowanych jabłek z dodatkiem maku

Mak to najważniejszy produkt polecany przez Hildegardę na bez­senność. W pismach mniszki można przeczytać o wpły­wie tej rośliny na sen: „Ziarna maku przywołują sen i powstrzymują świąd. […] Spożywane na suro­wo są lepsze niż gotowane”. Obierz 1 kg jabłek, usuń gniazda nasienne i pokrój owoce na ćwiart­ki. Następnie zalej jabłka wodą, dodaj cukier trzcinowy i cynamon do smaku. Gotuj do momentu, aż jabłka będą miękkie, często mieszając. Na koniec porcję de­seru posyp łyżką maku i zjedz go w godzinach wieczornych.

Miód z kasztanami

Otwarty słoik z miodem (500 g) wstaw do wody, którą następnie zago­tuj. Mieszając miód, zbierz łyżką tworzącą się na powierzchni pianę. Do miodu dodaj 150 g mąki z kasztana jadalnego i ponownie dokładnie zamieszaj. Codziennie przed snem spożywaj 1 łyżeczkę miodu z kasztanami jadalnymi. Ten słodki lek św. Hil­degarda polecała również w walce z bezsennością i przedwczesnym wybudzaniem się ze snu3.

miód z kasztanami jadalnymi.
Codziennie przed snem spożywaj 1 łyżeczkę miodu z kasztanami jadalnymi. Ten słodki lek św. Hil­degarda polecała również w walce z bezsennością i przedwczesnym wybudzaniem się ze snu

Usypiająca nalewka z korzenia kozłka lekarskiego i szyszek chmielu

Do 50 g korzenia kozłka lekarskiego dodaj 15 g szyszek chmielu. Zioła wsyp do słoika i zalej alko­holem (najlepiej 40% wódką żytnią). Zakręcony słoik odstaw na 4 tygodnie w ciepłe miejsce, od czasu do czasu nim wstrzą­saj. Po upływie miesiąca przefil­truj zawartość przez gazę i prze­lej do ciemnej butelki. Stosuj 10-20 kropli na 30 min przed zaśnięciem.

Kojące zioła według dr Henryka Ró­żańskiego

Z kolei dr Henryk Ró­żański jako remedium na sen wskazuje glist­nik jaskółcze ziele. „Preparaty glistniko­we przyjęte doustnie działają uspokajająco, spazmolitycznie (rozkurczowo) na mięśnie gładkie i poprzecz­nie prążkowane, rozluźniająco, przeciwlękowo, przeciwbólowo, przeciwdrgawkowo, przeciwstre­sowo i nasennie (10 ml nalewki lub intraktu, 100 ml naparu)”. Pamiętaj jednak, że zioła tego nie wolno stosować przy jaskrze ani podczas ciąży. Łukasz Lubicki zaleca, by glistnik jaskółcze ziele – przyjmować z przerwami4.

Bibliografia
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm
  • Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Wydawnictwo Esprit
  • www.azymut-na-zdrowie.pl/Blog/2017/03/czy-jest-sposob-na-bezsennosc/
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 9/2023
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny