Problemy ze snem ma już ponad 50% Polaków. Nie jesteśmy w tym jednak odosobnieni. Jak pokazują badania, w ciągu ostatnich 100 lat czas poświęcony na sen skrócił się o prawie 2 godz. Tymczasem zbyt mała ilość snu może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego, przyczyniać się do rozwoju otyłości, cukrzycy, a nawet depresji.
Ma też wpływ na codzienne funkcjonowanie organizmu, gdyż nawet sporadycznie pojawiające się zaburzenia powodują obniżenie koncentracji, spadek energii i rozdrażnienie. Zakonnicy jej przyczyn upatrywali w sytuacjach nerwowych, silnym napięciu emocjonalnym lub przeciążeniu organizmu obowiązkami oraz w problemach psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe, stresie oraz… przejadaniu się podczas wieczerzy.
Zapewne dlatego proponowane przez nich kuracje ziołowe oddziałują przede wszystkim na układ nerwowy i emocjonalny, redukując napięcie i tłumiąc stany lękowe. Mają też właściwości przeciwdepresyjne oraz służą podniesieniu nastroju. Jednak ich regularne i konsekwentne stosowanie na pewno pomoże się wyciszyć oraz wyregulować rytm snu i czuwania.
Jak naturalnie walczyć z bezsennością?
Zanim sięgniesz po tabletki na sen, spróbuj wyciszyć się dzięki naturalnym sposobom. Wypróbuj proste techniki ułatwiające zasypianie i sięgnij po receptury ziołowe.
Kuracja ojca Sroki na poprawę snu
Mieszanka ziołowa na lepszy sen
100 g owocu róży i po 50 g koszyczków rumianku, kwiat przelot, ziela dziurawca, cykorii podróżnik, korzenia arcydzięglu, kwiatów wrzosu i po 25 g liścia marzanki oraz szyszek chmielu. Zmieszaj zioła i przechowuj je w papierowej torbie. Wsyp łyżeczkę na szklankę wrzątku i zaparz pod przykryciem przez 20 min. Następnie przecedź. Pij gorące przed snem. Zakonnik zalecał też zjedzenie przed snem 1-2 jabłka lub wypicie ½ szklanki soku z marchwi. Możesz też pić kwaśne mleko. Ponadto radził, by unikać zdenerwowania, stresów, lęków, obaw oraz… przemęczenia1.
Okłady ziołowe
Latem zebrać ziele kopru włoskiego i 2 razy tyle krwawnika, po czym krótko zagotować w wodzie. Zioła wycisnąć; jeszcze ciepłe nałożyć na policzki, na czoło i owinąć głowę.
Przeorysza zalecała też przykładanie kataplazmów na skronie z zagotowanych w winie lub wodzie nasion kopru włoskiego, korzenia krwawnika albo ze zmielonej na proszek szałwii nasączonej winem. Ich działanie wyjaśniała następująco: „ciepło kopru włoskiego sprzyja zasypianiu, ciepło krwawnika stabilizuje sen, a ciepło szałwii zaś sprawia, że wolniej bije serce”2.
Uspokajająca mieszanka ojca Klimuszki
Zmieszaj korzeń kozłka, kwiat bzu czarnego, kwiat pierwiosnka, kwiat wrzosu, liść melisy, szyszki chmielu, ziele bylicy pospolitej, dziurawca, marzanki, nostrzyka i serdecznika. Kopiastą łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklance 20 min przed posiłkiem. Zawarte w mieszance zioła działają wielowymiarowo: dziurawiec działa przeciwzapalnie, rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Chmiel działa nasennie i uspokajająco, zmniejsza też napięcie mięśni gładkich. Melisa i szałwia redukują stres, uśmierzają lęki, działają przeciwskurczowo, hamują rozwój bakterii, wirusów, grzybów, natomiast wrzos wzmaga procesy trawienia, działa bakteriobójczo.
Przepisy św. Hildegardy ułatwiające zasypianie
Deser z gotowanych jabłek z dodatkiem maku
Mak to najważniejszy produkt polecany przez Hildegardę na bezsenność. W pismach mniszki można przeczytać o wpływie tej rośliny na sen: „Ziarna maku przywołują sen i powstrzymują świąd. […] Spożywane na surowo są lepsze niż gotowane”. Obierz 1 kg jabłek, usuń gniazda nasienne i pokrój owoce na ćwiartki. Następnie zalej jabłka wodą, dodaj cukier trzcinowy i cynamon do smaku. Gotuj do momentu, aż jabłka będą miękkie, często mieszając. Na koniec porcję deseru posyp łyżką maku i zjedz go w godzinach wieczornych.
Miód z kasztanami
Otwarty słoik z miodem (500 g) wstaw do wody, którą następnie zagotuj. Mieszając miód, zbierz łyżką tworzącą się na powierzchni pianę. Do miodu dodaj 150 g mąki z kasztana jadalnego i ponownie dokładnie zamieszaj. Codziennie przed snem spożywaj 1 łyżeczkę miodu z kasztanami jadalnymi. Ten słodki lek św. Hildegarda polecała również w walce z bezsennością i przedwczesnym wybudzaniem się ze snu3.
Usypiająca nalewka z korzenia kozłka lekarskiego i szyszek chmielu
Do 50 g korzenia kozłka lekarskiego dodaj 15 g szyszek chmielu. Zioła wsyp do słoika i zalej alkoholem (najlepiej 40% wódką żytnią). Zakręcony słoik odstaw na 4 tygodnie w ciepłe miejsce, od czasu do czasu nim wstrząsaj. Po upływie miesiąca przefiltruj zawartość przez gazę i przelej do ciemnej butelki. Stosuj 10-20 kropli na 30 min przed zaśnięciem.
Kojące zioła według dr Henryka Różańskiego
Z kolei dr Henryk Różański jako remedium na sen wskazuje glistnik jaskółcze ziele. „Preparaty glistnikowe przyjęte doustnie działają uspokajająco, spazmolitycznie (rozkurczowo) na mięśnie gładkie i poprzecznie prążkowane, rozluźniająco, przeciwlękowo, przeciwbólowo, przeciwdrgawkowo, przeciwstresowo i nasennie (10 ml nalewki lub intraktu, 100 ml naparu)”. Pamiętaj jednak, że zioła tego nie wolno stosować przy jaskrze ani podczas ciąży. Łukasz Lubicki zaleca, by glistnik jaskółcze ziele – przyjmować z przerwami4.
- O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
- O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm
- Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Wydawnictwo Esprit
- www.azymut-na-zdrowie.pl/Blog/2017/03/czy-jest-sposob-na-bezsennosc/