Jak radzić sobie z bezsennością? Skuteczne metody na lepszy sen

Zaburzenia snu mogą mieć bardzo wiele przyczyn, takich jak stres (często połączony ze stanami lękowymi), choroby somatyczne, nieprawidłowo­ści rytmu dobowego (np. pra­ca zmianowa), przyjmowanie niektórych leków (m.in. ben­zodiazepin, antydepresantów, beta-blokerów, kortykosteroidów lub pseudoefedryny). W sku­tecznym nocnym wypoczynku mogą nam również przeszka­dzać nasze własne złe nawyki.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Niedobór snu, szczególnie jeśli ma charakter chroniczny, może nie tylko pogarszać funk­cje neuropoznawcze, ale także zaburzać metabolizm i gospo­darkę hormonalną, podwyższać poziom glukozy we krwi, ciśnie­nie krwi oraz poziom markerów zapalnych, a także sprzyjać otyłości i chorobie wieńcowej.

Aby skutecznie przeciwdzia­łać bezsenności, należy działać kompleksowo, poczynając od za­dbania o właściwą higienę snu, a więc sypianie o stałych porach w dobrze przewietrzonej, zaciem­nionej i odizolowanej dźwiękowo sypialni, w temperaturze 16-19°C.

Przed snem warto się wy­ciszyć. Uspokojenie umysłu i ciała można osiągnąć, np. poprzez ciepły prysznic lub kąpiel, medytację, lekturę albo inne wieczorne rytuały, które pomagają się zrelaksować. Oto kilka sprawdzonych naturalnych sposobów na poprawę snu.

Najlepsze sposoby na dobry sen

 • RUSZAJ SIĘ REGULARNIE Zwiększona aktywność fizyczna poprawia jakość snu. Uczestnicy jednego z badań przez 6 miesięcy realizowali program umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeń fizycznych przez co najmniej 150 min tygodniowo. Osiągnęli znaczne złagodzenie objawów bezsenności, a także zmniejszenie depresji i lęku1. Sesji ćwiczeń nie należy jednak odbywać wieczorem, gdyż wtedy mogłyby zakłócać przygotowanie organizmu do zaśnięcia.

 • PRZYJMUJ MAGNEZ… Odpowiedni poziom tego pierwiastka jest niezbędny dla zachowania prawidłowego rytmu dobowego i dobrej jakości snu. Magnez pomaga także w rozluźnianiu mięśni i łagodzeniu stresu. Jak pokazują badania, blokuje on receptory NMDA (powstrzymujące sen), a stymuluje receptory GABA (sprzyjające zasypianiu)2. Suplementowanie 500 mg magnezu dziennie przez 8 tygodni przyniosło osobom w starszym wieku szereg korzyści, m.in. dłuższy czas snu i jego lepszą jakość, łatwiejsze zasypianie oraz niższe stężenie kortyzolu we krwi3. Dobre rezultaty przynosi także zewnętrzne stosowanie magnezu – kąpiele z dodatkiem chlorku magnezu lub soli Epsom (siarczanu magnezu) czy też smarowanie lub spryskiwanie ciała oliwą magnezową (wodnym roztworem chlorku lub siarczanu magnezu)4. Sugerowana dawka dzienna: 300 mg magnezu dziennie przez 4-6 tygodni.
 • STOSUJ AROMATERAPIĘ Olejki eteryczne o działaniu rozluźniającym, uspokajającym i przeciwlękowym mogą być skuteczną pomocą w zasypianiu. Przegląd 16 badań wykazał znaczną skuteczność aromaterapii w łagodzeniu bezsenności i problemów ze snem9. Szczególnie dobre efekty przynosi olejek lawendowy, który może obniżać ciśnienie krwi i spowalniać pracę serca, jak również łagodzić lęk. Inne olejki sprzyjające zasypianiu to m.in. olejek ylang-ylang, rumiankowy i majerankowy. Przed snem należy unikać olejków o działaniu stymulującym, takich jak rozmarynowy, grejpfrutowy, cytrynowy czy miętowy. Olejki możesz rozpylać za pomocą dyfuzora lub dodawać (10-15 kropli) do kąpieli. Możesz też kilkoma kroplami olejku skropić poduszkę.

PIJ HERBATKI ZIOŁOWE

Wiele ziół zawiera substancje ułatwiające zasypianie, obniżające stres i pomagające wyciszyć organizm. Napary z nich najlepiej spożywać na 2-3 godz. przed snem. Powinny mieć umiarkowaną temperaturę, ponieważ zarówno zimne, jak i gorące napoje mogą działać stymulująco.

  rumianek

 • Korzeń kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) Wodne ekstrakty z tego zioła ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu13. Jak przypuszczają badacze, ko­złek podnosi poziom neuroprzekaźnika GABA, wyciszającego układ nerwowy.
 • Rumianek (Matricaria chamomilla) ma działanie uspokajające i obniża­jące stres, co przypisuje się przede wszystkim zawartej w nim apigeni­nie, która oddziałuje na receptory GABA. W badaniu klinicznym ekstrakt z rumianku (podawany w formie kapsułek) znacząco poprawił jakość snu u osób starszych14. Picie wodnego ekstraktu z rumianku przez 8 tygodni znacząco podniosło poziom melatoniny – neurohormonu ułatwiającego za­sypianie15. Rumianek jest też doskonałą rośliną doniczkową do sypialni.
 • Męczennica cielista (Passiflora incarnata) To pochodzące z Ameryki pną­cze ma własności uspokajające, przeciwlękowe i ułatwiające zasypianie. W badaniu klinicznym codzienne spożywanie naparu z tej rośliny przez 7 dni znacząco poprawiało jakość snu16. W eksperymentach na zwierzętach stwier­dzono natomiast, że ekstrakt z męczennicy skraca czas zasypiania i wydłuża czas snu wolnofalowego (SWS), uważanego za najbardziej regenerujący17.
 • SŁUCHAJ MUZYKI Łagodna, niezbyt głośna muzyka o dość wolnym tempie może ułatwiać zasypianie i poprawiać jakość snu, co potwierdzono m.in. w przeglądzie 5 randomizowanych badań z grupą kontrolną, obejmujących łącznie 288 osób w wieku lat 60 i starszych18.

  Muzyki słuchano przez 30 -60 min dziennie, a efekty były szczególnie widoczne po upływie ponad 4 tygodni. Muzyka może modulować aktywność współczulnego układu nerwowego i uwalnianie kortyzolu, obniżając w ten sposób poziom lęku i stresu.

 • WYPRÓBUJ TECHNIKĘ REDUKCJI SNU (SRT) Ta technika behawioralna, opracowana przez neurologa dr. Arthura Spielmana, polega na skróceniu czasu przebywania w łóżku do czasu rzeczywistego snu (lecz nie poniżej 5 godz.), ustalonego na podstawie dzienniczka snu. Osiąga się to poprzez odpowiednio późne kładzenie się do łóżka. Należy przy tym zachowywać ten sam czas przebudzenia rano (także w dni wolne).

  Po 2 tygodniach stosowania takiego schematu czas snu może być stopniowo wydłużany (po 15-30 min na tydzień). Choć metoda ta początkowo powoduje gorsze samopoczucie, to jednak w dłuższej perspektywie pozwala zwiększyć ciągłość snu i ustalić jego prawidłowy schemat19.

Lepiej sypiać pomogą Ci również niektóre suplementy:

  śpiący pies

 • Witamina B1 Naukowcy zauważyli znaczący związek między czasem trwania snu a dzienną podażą tiaminy. Odkryli, że jej niskie spożycie wiązało się z zaspaniem5. W innym badaniu uczeni odkryli, że krótko śpiące osoby miały niskie poziomy witamin B1 i E, co powią­zali z faktem, że witaminy B biorą udział w regulacji uwalniania melatoniny, która wpływa na sen6. Sugerowana dawka dzienna: 5-30 mg witaminy B1 na dobę w pojedynczej dawce lub podzielonych dawkach przez 1 miesiąc. U pacjentów z ciężkim niedoborem do 300 mg na dobę.
  Witamina B3 Dr Gaier sugeruje przeprowa­dzenie analizy krwi, aby sprawdzić, czy masz niedobór niacyny. Jeśli tak jest, powinnaś przyj­mować 50 mg witaminy B3 tuż przed pójściem spać, w połączeniu z 200 mg magnezu. Sugerowana dawka dzienna: ok. 15 mg/dzień u osób dorosłych.
 • Witamina B12 Osoby cierpiące na bezsenność z zaburzonym rytmem sen-czuwanie często za­uważają poprawę po rozpoczęciu suplemento­wania kobalaminy. Może się to wiązać z faktem, że witamina B12 odgrywa ważną rolę w syntezie neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopa­mina adrenalina, noradrenalina i melatonina. Sugerowana dawka dzienna: 2,4 μg na dobę.
 • Melatonina Hormon ten pomaga skrócić czas zasypia­nia i reguluje schematy snu oraz czuwania7. Naukowcy z Izraela zbadali grupę osób z zaburzeniami snu. Uczestnicy mieli powyżej 70 lat. Okazało się, że nie pomagały im leki, natomiast melatonina w niewiel­kich dawkach była w stanie przywrócić prawidłowy rytm dobowy i wyraźnie poprawić długość snu8. Sugerowana dawka dzienna: nie ma oficjalnych zaleceń, stosować zgodnie z ulotką. Melatoninę możesz kupić również w postaci suplementu
 • WYJDŹ NA SŁOŃCE Jak wykazało brytyjskie badanie, obejmujące ponad 400 000 osób, każda dodatkowa godzina spędzana na powietrzu w naturalnym oświetleniu słonecznym nie tylko obniża ryzyko depresji czy pogorszenia nastroju, ale też zmniejsza objawy bezsenności, ułatwia poranne wstawanie, a także sprzyja wcześniejszemu chronotypowi, czyli schematowi aktywności dobowej10W badaniu pensjonariuszy domu opieki stwierdzono, że ekspozycja na bezpośrednie światło słoneczne przez 30 min między godziną 8 a 10 rano przez 5 dni poprawiła ogólne parametry snu11.

  Naturalny cykl światła i ciemności reguluje nasz rytm dobowy i synchronizuje większość rytmów biologicznych, wpływając nie tylko na jakość snu, ale także na nastrój. Silne światło o poranku poprawia oba te parametry, natomiast silne światło wieczorem może utrudniać zasypianie12.
 • UNIKAJ STYMULACJI NIEBIESKIM ŚWIATŁEM Wieczorem wyłącz urządzenia elektroniczne. Używanie ich przed snem, a nawet ich nadmierne użycie w ciągu dnia, powoduje wydłużenie czasu zasypiania i krótki czas trwania snu u nastolatków. Światło hamuje produkcję melatoniny, a najsilniejsze działanie ma krótkofalowa (niebieska) część widma między 446 i 477 nanometrów22. Aby dobrze spać w nocy, najlepiej ograniczyć kontakt z urządzeniami emitującymi światło o takich częstotliwościach.

  Noś bursztynowe soczewki przez 2 godz. przed snem. Rozwiąże to problem wpływu niebieskiego światła, jakie oddziałuje na organizm podczas oglądania te­lewizji i korzystania z urządzeń elektronicznych23.
joga
Jak wykazał przegląd badań, uprawianie jogi 1-5 razy w tygodniu w sesjach 60-120 min przynosi poprawę jakości snu20. Również tai-chi (1,5-3 godz. tygodniowo przez 6-24 tygodni) znacząco poprawia sen zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na przewlekłą bezsenność21.
 • ZANURZ SIĘ W CIEMNOŚCI Zanieczyszczenie światłem uważane jest za jeden z czynników sprzyjający bezsenności. Nasze organizmy zostały zaprojektowane w czasach, gdy nie było latarni ulicznych. W efekcie zaopatrzone są w prosty mechanizm regulujący sen i czuwanie – gdy do oka dociera mniej światła, wzrasta produkcja hormonu snu – melatoniny – wtedy stajemy się senni26. Dziś przeszkadzają nam w tym neony, rzęsiście oświetlone billboardy reklamowe oraz ulice. Dlatego powieś w sypialni rolety lub grube nieprzepuszczające światła zasłony.
 • PIJ MLEKO Badanie pacjentów ze szpitalnego oddziału kardiologicznego wykazało, że picie ciepłego mleka z miodem przez 3 dni przyczyniało się do zauważalnej poprawy snu24. Prawdopodobnie odpowiedzialny za to jest aminokwas – tryptofan – występujący w tym napoju.
  Jednak w objęcia Morfeusza równie dobrze może Cię wysłać fermentowane mleko. W jednym z badań stwierdzono, że występujący w nim probiotyczny szczep Lactobacillus helveticus poprawia sen u seniorów25.

Możesz skorzystać z dobroczynnej mocy jedzenia, modyfikując dietę. Wybieraj produkty bogate w tryptofan. To aminokwas, który ułatwia zasypianie. Niestety nasz organizm nie potrafi go sam wyprodukować, dlatego musimy dostarczyć go sobie z pożywieniem. Znajdziesz go w bananach, orzechach, nasionach, miodzie, jajkach oraz produktach mlecznych. Zadbaj też, by towarzyszyły im węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, które będą trawione powoli, ale długo. Dzięki nim podniesie się poziom tryptofanu. Zatem na kolację zjedz jogurt z płatkami albo kromkę z serem. To istotne bowiem jego pochodną jest melatonina, która reguluje rytm snu.

By wspomóc jej produkcję, pij przed snem sok wiśniowy (zawiera tryptofan). Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że ludzie, którzy pili szklankę tego soku 2 razy dziennie przez tydzień, spali o pół godziny dłużej i o wiele spokojniej od pozostałych osób27. Jednak najwięcej melatoniny organizm wyprodukuje, gdy przed snem zjesz trochę malin. 1 g tych owoców pozwoli na produkcję 387 nanogramów hormonu.

maliny

 • SKORZYSTAJ Z AKUPUNKTURY Udowodniono, że ta tradycyjna chińska metoda lecznicza poprawia sen. Co więcej, u kobiet akupunktura okazała się skuteczniejsza niż tradycyjne leki. Natomiast elektroakupunktura nie tylko pomogła poprawić jakość snu w nocy, ale i funkcjonowanie w czasie dnia28. Z kolei shiatsu lub akupresura – w których punkty akupresurowe poddaje się silnemu uciskowi bez użycia igieł – są szczególnie pomocne w przypadku bezsenności osób starszych29.
Bibliografia
 • J Sleep Res. 2015 Oct;24(5):526-34, doi: 10.1111/jsr.12297.
 • Biological Trace Element Research, https:// doi.org/10.1007/s12011-022-03162-1, February 2022
 • J Res Med Sci. 2012 Dec;17(12):1161-9
 • European Journal Pharmaceutical and Medical Research 6(2):210-220, 2019
 • Appetite. 2013 May:64:71-80.
 • Med Sci (Basel). 2024 Mar; 12(1): 2,
 • Sleep Med Rev, 2017; 34: 10-22
 • Lancet. 1995 Aug 26;346(8974):541-4
 • J Affect Disord. 2021 Jun 1;288:1-9, doi: 10.1016/j.jad.2021.03.066
 • J Affect Disord. 2021 Dec 1;295:347-52, doi: 10.1016/j.jad.2021.08.056
 • Holist Nurs Pract. 2017 Sep/ Oct;31(5):295-302, doi: 10.1097/ HNP.0000000000000206
 • Sci Rep 13, 12425 (2023), doi: 10.1038/ s41598-023-39636-y
 • Pharmacol Biochem Behav. 1982 Jul;17(1):65-71. doi: 10.1016/0091- 3057(82)90264-7
 • Complementary Therapies in Medicine, 2017, 35: 109-114, doi: 10.1016/j. ctim.2017.09.010.
 • Biomedicine: 2022; 42(6): 1301-4
 • Phytother Res. 2011 Aug;25(8):1153-9, doi: 10.1002/ptr.3400
 • Sleep Sci. 2017 Jul-Sep;10(3):96-100, doi: 10.5935/1984-0063.20170018
 • J Am Geriatr Soc. 2021 Jul;69(7):1925-32, doi: 10.1111/jgs.17149
 • Sleep Med. 2011 Sep;12(8):735-47, doi: 10.1016/j.sleep.2011.03.016
 • Journal of Research in Siddha Medicine 2(1):p 29-33, Jan-Jun 2019
 • J Sleep Disord Ther. 2013 Oct;2(6):141, doi: 10.4172/2167-0277.1000141
 • Front Physiol. 2022; 13: 943108
 • Chronobiol Int. 2009 Dec;26(8):1602-12
 • Clin Nutr ESPEN, 2018; 28: 132–5
 • Eur J Clin Nutr, 2009; 63(1): 100–5
 • Pharmacol Biochem Behav, 1989; 32: 1065-6
 • Eur J Nutr DOI 10.1007/s00394-011-0263-7
 • Pediatrics, 1985; 76: 880-4
 • J Gerontol A Biol Sci Med Sci, 1999; 54: M389-9
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny