W porównaniu z zaledwie dekadą wstecz ludzie są dniem i nocą zalewani światłem emitowanym przez urządzenia elektroniczne – od telefonów i tabletów po laptopy i telewizory wielkoekranowe. Do tego dochodzą rozpowszechnienie oświetlenia LED w domach i budynkach biurowych oraz światło, którego źródłem są samochody, sygnalizacja drogowa, autostrady i ulice.
Sztuczne światło staje się nie tylko wszechobecne, lecz także – jak się często wydaje – nieuniknione. Dzieci są nim zalewane w szkole, gdzie edukacja prowadzona jest na ekranach, a pracę biurową wykonuje się w domu na laptopie do późnych godzin nocnych. Nawet rozrywka uległa digitalizacji – wszystko, od gier wideo po śledzenie przepisu na TikToku czy oglądanie filmu na Netfliksie, oznacza wpatrywanie się w ekran.
Toczy się dyskusja na temat tego, jak ten nowy styl życia wpływa na społeczeństwo, a w szczególności na dzieci, które są coraz bardziej wyizolowane i uzależnione od swoich elektronicznych urządzeń, a coraz mniej aktywne fizycznie. Niektóre grupy działające na rzecz ciemnego nieba opowiadają się za przygaszeniem lub wyłączeniem tych niepotrzebnych miejskich świateł. Powołują się na rosnącą liczbę badań, prowadzonych często z wykorzystaniem obrazów satelitarnych w celu ilościowej oceny zewnętrznego oświetlenia. Wykazały one, że zanieczyszczenie światłem przyczynia się do szeregu problemów zdrowotnych – od coraz powszechniejszych otyłości1 i zaburzeń metabolicznych2 po nowotwory3 i zgony ze wszystkich przyczyn4.
Nienaturalne oświetlenie wpływa na florę i faunę. Zwiedzione światłami małe żółwie rozpełzają się np. z plaż na florydzkie parkingi, a niektóre gatunki ptaków mają zaburzenia widzenia w nocy, co naraża je na ataki drapieżników. Sztuczne światło wpływa na migrację, hormony, reprodukcję i ekosystemy. Niewielu ludzi, kiedy przewijają internetowe strony i wysyłają wiadomości, bierze pod uwagę szkodliwy wpływ, jaki światło z urządzeń cyfrowych może wywierać na ich zdrowie.
Nienaturalne oświetlenie powoduje starzenie się skóry
„W ostatnim czasie, ze względu na nieuchronne konsekwencje współczesnego życia, ludzie nie są wystarczająco eksponowani na naturalne światło w ciągu dnia, ale są nadmiernie narażeni na stosunkowo wysoki poziom sztucznego światła w nocy” – napisali pół wieku temu irańscy naukowcy. Przyglądali się oni wpływowi niebieskiego światła na skórę. „Najnowsze badania wykazują, że ekspozycja, już nawet jednogodzinna, komórek ludzkiej skóry na światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może powodować produkcję reaktywnych form tlenu, apoptozę i martwicę”, czyli – mówiąc potocznie – starzenie komórek – stwierdzili. Wszystkie te światła skutkują powstawaniem zmarszczek. Konsekwencje dłuższych lub częstszych ekspozycji pozostają zaś nieznane.
Jak na ironię według irańskich naukowców „istnieją doniesienia, według których częsta ekspozycja na widmo światła widzialnego z fleszy przy robieniu zdjęć z ręki może powodować uszkodzenia skóry i jej przyspieszone starzenie”. Zalecili oni zmianę widmowego ujścia smartfonowych błysków do bezpieczniejszych długości fal, ale ich obawy wydają się w zdigitalizowanym świecie ginąć6. Ci sami naukowcy odkryli, że ekspozycja na emitowane przez urządzenia niebieskie światło nasiliła namnażanie gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) i jego związek ze zmianami trądzikowymi na twarzach badanych w porównaniu z osobami równie długo eksponowanymi na białe światło o tej samej intensywności7.
Niebieskie światło szkodzi na wzrok
Jednakże uszkodzenia powodowane przez niebieskie światło nie są tylko powierzchowne. „W ciągu ostatniej dekady coraz więcej badań koncentrowało się na wpływie światła niebieskiego na siatkówkę oka, a ostatnio również na cały ludzki organizm” – czytamy. W ciągu dekady od wprowadzenia na rynek oświetlenia LED na początku XXI w. okuliści zauważali przypadki uszkodzeń oczu pod wpływem światła niebieskiego. Do takiego zdarzenia doszło np. u 15-letniego japońskiego ucznia. Chłopiec 2-krotnie w ciągu 2 dni – każdorazowo przez 20 s – wpatrywał się w gadżet z diodą LED emitującą światło o długości fali 410 nm (jak zauważyli naukowcy, był to poziom ekspozycji zbliżony do tego powodującego eksperymentalne urazy siatkówki u szczurów). Ok. 2 tygodni później chłopiec zauważył osłabienie wzroku i mroczek centralny. Objawy te nie ustąpiły. „Zwłaszcza dzieciom nie powinno się pozwalać bawić tego rodzaju zabawkami bez starannych instrukcji dotyczących ich właściwego używania oraz pełnego nadzoru” – wywnioskowano w opisie przypadku8.
Niebieskie światło istnieje w naturze od zawsze. Teraz jednak bombarduje ludzką siatkówkę na skalę dotąd niespotykaną. Znajduje się ono na wysokoenergetycznym końcu widma światła widzialnego. Może więc uszkadzać światłoczułe komórki zwojowe siatkówki, czyli neurony przekazujące informacje z oka do mózgu. Przedłużona ekspozycja na niebieskie światło nasila produkcję reaktywnych form tlenu i stres oksydacyjny. Te zaś stanowią podłoże problemu w przypadku astmy, miażdżycy naczyń krwionośnych, starzenia, nowotworów, cukrzycy, niepłodności i neurodegeneracji. Stres oksydacyjny uznaje się również obecnie za czynnik pobudzający zaburzenia oczu, takie jak zaćma, zespół suchego oka, retinopatia cukrzycowa, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Stanowią one główne przyczyny ślepoty, a obecnie brak zadowalających metod leczenia któregokolwiek z nich9.
Patologiczny niedobór ciemności
Melatonina, zwana czasem hormonem ciemności, aktywuje się pod wpływem zapadnięcia zmroku i powoduje senność. Jest również silnym wymiataczem wolnych rodników, środkiem immunoaktywnym i regulatorem mitochondrialnym, dzięki czemu chroni przed rakiem, chorobą Alzheimera, stwardnieniem rozsianym, niepłodnością, covid-19 i innymi zaburzeniami. Zazwyczaj po zachodzie słońca wzrasta poziom melatoniny, co powoduje senność.
Sztuczne światło – zwłaszcza niebieskie światło wysokiego spektrum – zakłóca i hamuje produkcję melatoniny do 5 razy bardziej niż światło słoneczne. Już po 2-godzinnej ekspozycji na światło niebieskie dochodzi do ograniczenia wydzielania melatoniny. To i sporadyczne narażenie na światło, np. przy włączaniu telefonu w środku nocy, zaburzają okołodobowe reakcje organizmu. Okołodobową odpowiedź wywołuje nawet ekspozycja na niskie natężenie światła (5-10 luksów, czyli mniej niż emituje pojedyncza świeca).
W jednym z badań obserwowano studentów w ich domowych łóżkach. Na 30 min przed zaśnięciem dawano im do czytania albo książkę (ok. 27 luksów), albo iPada (ok. 58 luksów). Monitoring EEG wykazał znaczne zaburzenie jakości snu tej drugiej grupy12. Ów melatoninowy „niedobór ciemności” i towarzyszące mu zaburzenia snu mają związek z szeregiem schorzeń, takich jak choroba Alzheimera i inne problemy neurologiczne, oraz osłabieniem funkcji poznawczych. Chociaż medycyna głównego nurtu przemilcza ten temat, działający w tym obszarze naukowcy ostrzegają tytułami badań, takimi jak np. „Women With Hereditary Breast Cancer Predispositions Should Avoid Using Their Smartphones, Tablets and Laptops at Night”13 („Kobiety z dziedzicznymi predyspozycjami do rozwoju raka piersi powinny unikać korzystania ze smartfonów, tabletów i laptopów w nocy”).
Amerykańska Akademia Okulistyki (American Academy of Ophthalmology, AAO) bagatelizuje skutki korzystania z komputera. „Większość z nich jest jedynie przejściowa i osłabnie po zaprzestaniu używania urządzenia” – twierdzi. Jednakże jej zalecenia dla dzieci zwracają uwagę na problem. „Korzystanie z komputera i inne zajęcia związane z pracą mogą napędzać światową epidemię krótkowzroczności u dzieci, choć nie jest to jeszcze potwierdzone”14.
Jak chronić zdrowie i wzrok od niebieskiego światła?
Co zatem można zrobić? Życie bez ekranów byłoby dla większości ludzi trudne, zwłaszcza gdy na nich pracują. Funkcjonowanie bez sztucznego światła jest praktycznie niemożliwe. Od czego zacząć ochronę oczu przed zdrowotnymi zagrożeniami, jakie niesie za sobą niebieskie światło?
Wskazówki AAO dotyczące minimalizacji zmęczenia oczu niebieskim światłem
- Siadaj w odległości ok. 65 cm (długość ramion) od ekranu komputera. Ustaw ekran tak, aby patrzeć lekko w dół.
- Rób sobie regularne przerwy zgodnie z zasadą „20-20-20”: co 20 min na co najmniej 20 s przenieś wzrok na obiekt oddalony o co najmniej 20 stóp, czyli ok. 6 m).
- Kiedy czujesz suchość oczu, stosuj sztuczne łzy, aby je odświeżyć.
- W celu redukcji zmęczenia oczu dostosuj oświetlenie pomieszczenia i zwiększ kontrast na ekranie. W razie potrzeby stosuj matowy filtr ekranowy.
- Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, daj oczom od nich odpocząć i załóż okulary.
Zalecenia dla dzieci: - Dzieci powinny patrzeć na laptopy i tablety z odległości długości ramienia, czyli ok. 45-60 cm. Monitor powinien być ustawiony na wysokości ich oczu, na wprost ciała.
- W celu redukcji rażenia światłem umieść jego źródło za plecami dziecka, nie za ekranem komputera.
- Dostosuj jasność i kontrast ekranu do komfortu dziecka.
- Nie pozwalaj dzieciom używać urządzenia na dworze lub w jasno oświetlonych miejscach – blask na ekranie może męczyć oczy.
- Nie pozwalaj dzieciom używać urządzenia w ciemnym pokoju. Kiedy źrenica rozszerza się w celu przystosowania do ciemności, blask ekranu może zaostrzać powidoki i powodować dyskomfort.
- Dzieci powinny odkładać urządzenia 30-60 min przed porą snu, gdyż niebieskie światło może go zaburzać.
Wyjdź na zewnątrz
Kilka badań pokazuje, że ekspozycja na światło dzienne (lepiej wcześnie w ciągu dnia) przez spędzanie czasu na dworze rankiem może zrównoważyć fizjologiczny wpływ przedłużonego działania światła niebieskiego wieczorem. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dzieci i nastolatków. Kontakt z naturalnym światłem dziennym chroni bowiem młodych ludzi przed krótkowzrocznością. W przeglądzie badań z 2013 r. opublikowanym w czasopiśmie „Ophthalmology” analizowano związek między czasem spędzanym na dworze a miopią u prawie 10 tys. dzieci i nastolatków. Wykazano znaczącą korelację ochronną, nasilającą się wraz z czasem przebywania na świeżym powietrzu15.
Używaj okularów ochronnych i filtrów ekranowych
Pomimo krytyki ze strony okulistyki głównego nurtu (np. AAO) w przeglądzie literatury z 2021 r. doniesiono o „znaczących dowodach” na to, że okulary blokujące niebieskie światło lub z bursztynowymi soczewkami, filtrujące je, zanim dotrze do oczu, mogą równoważyć efekt tłumienia produkcji melatoniny16. W różnych badaniach naukowych zgłaszano, że stosowanie blokerów niebieskiego światła przez 60 min ekspozycji skutkowało nieco wyższym poziomem tego hormonu w porównaniu ze stanem wyjściowym. U nienoszących okularów badanych stężenie melatoniny obniżyło się o 46%. Jakość snu osób cierpiących na bezsenność wzrosła już po tygodniu stosowania blokerów światła niebieskiego przez 2 godz. przed położeniem się do łóżka17.
Istnieją pewne dowody na to, że fizyczne filtry, którymi pokrywa się ekrany urządzeń, aby zapobiec docieraniu niebieskiego światła do oczu nocą, mogą być równie korzystne18. Filtry do pobrania lub dostępne w ustawieniach urządzeń, takie jak f.lux, Twilight i Night Shift, automatycznie tłumią niebieskie światło w nocy i mogą być pomocne, chociaż potrzeba więcej badań na ten temat.
Antyoksydanty dobre dla oczu
Ponieważ oksydacja prowadzi do uszkodzeń oczu i całego organizmu pod wpływem niebieskiego światła, w swoim ostatnim przeglądzie literatury włoscy naukowcy napisali, że „rola antyoksydantów cieszy się ogromnym zainteresowaniem lekarzy i pacjentów w leczeniu i profilaktyce chorób”. Nadmierna ekspozycja na światło przyspiesza degenerację fotoreceptorów, więc czynniki przeciwzapalne mogą również potencjalnie zapobiegać postępowi ich zwyrodnienia20.
Oto niektóre z najlepiej przebadanych naturalnych przeciwutleniaczy i przeciwzapalnych związków chemicznych. Według badań mogą one chronić oczy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi pod wpływem światła.
Melatonina dobra nie tylko na sen
Melatonina to hormon indukujący sen. Podobnie jak niski poziom witaminy D oznacza „niedobór światła słonecznego”, niskie stężenie melatoniny to skutek „deficytu ciemności” i ma równie duży fizjologiczny wpływ na organizm, jak twierdzi grupa amerykańskich oraz australijskich naukowców w przeglądzie z 2022 r.18. Suplementacja tego hormonu może mieć pozytywny wpływ na szeroki zakres chorób, w tym zaburzenia snu, i kompensować ekspozycję na niebieskie światło. Przeciętny dorosły człowiek produkuje dziennie 0,1-0,9 mg melatoniny. „Wyższe dawki nie zawsze przynoszą większe korzyści zdrowotne” – twierdzą autorzy wspomnianego wyżej przeglądu. Chociaż dostępne są preparaty w dawkach 0,3-200 mg, nadmiar melatoniny i jej formy o przedłużonym uwalnianiu powodują objawy niepożądane, takie jak amnezja, tzw. kac melatoninowy, trudności z zasypianiem lub wybudzanie się ze snu co 3-4 godz.
Ponadto suplementujące ten hormon osoby z pewnymi genotypami, np. poliformizmami w genie receptora melatoniny 1B (MTNR1B), mogą potrzebować badania poziomu hemoglobiny glikowanej we krwi. Istnieją również teoretyczne obawy o to, że przyjmowanie melatoniny może hamować jej własną produkcję w organizmie i powodować uzależnienie od suplementu diety.
Niektóre przyjmujące melatoninę doustnie osoby zgłaszają sugestywne sny lub koszmary. Istnieją również doniesienia o tym, że nadmiar tego hormonu powoduje przeziębienie. Dawkowanie: naukowcy zalecają rozpoczęcie od „fizjologicznej” dawki 0,3 mg na dobę i zwiększanie jej w razie potrzeby, chyba że występują pewne uwarunkowania wymagające wyższych dawek, np. zaburzenie rytmu dobowego wynikające z różnicy czasu, praca zmianowa lub nowotwór.
Witamina A dla zdrowia oczu
Witamina A to rozpuszczalna w tłuszczach niezbędna do życia grupa związków chemicznych znanych ze swej roli w produkcji komórek, wzroście płodu, rozwoju oczu, funkcjonowaniu układów nerwowego i odpornościowego oraz nocnym widzeniu21. W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie może gromadzić się w organizmie, zwłaszcza w wątrobie i tkance tłuszczowej. Aktywna witamina A wywołuje w siatkówce oka łańcuch reakcji, co umożliwia przekazywanie bodźców optycznych do mózgu przez nerw wzrokowy. Utrzymuje równowagę oksydacyjno-redukcyjną. Właściwie retinol wiąże się z różnymi białkami i działa jak odczynnik redoks. Dawkowanie: zalecane dzienne spożycie dla kobiet wynosi 1,6-1,8 mg, dla ciężarnych 0,75-0,77 mg, a dla mężczyzn 2-2,4 mg.
Krotenoidy w diecie
Luteina i zeaksantyna to obecne w oczach, mózgu i skórze karotenoidy. Te żółte pigmenty odgrywają kluczową rolę w filtracji światła, szczególnie z niebieskiego końca widma. „Ponieważ szczytowa długość fali absorpcji luteiny wynosi ok. 460 nm, co mieści się w zakresie światła niebieskiego, substancja ta może skutecznie redukować fotouszkodzenia przez wchłanianie, w zależności od jej stężenia, 40-90% padającego światła niebieskiego” – twierdzą naukowcy z amerykańskiej Harwardzkiej Szkoły Medycznej i Uniwersytetu w Hongkongu. W rezultacie „fotoreceptory są chronione przed fotooksydacyjnymi uszkodzeniami pod wpływem niebieskiego światła”22.
Ta świetlna zasłona chroni soczewki oczu przed fototoksycznym utlenianiem, które prowadzi do rozwoju chorób, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, zaćma, miopatia i retinopatia cukrzycowa23. Luteina jest także w stanie zatrzymać zapalne kaskady powodujące zaburzenia oczu (jak również mózgu, skóry i wątroby)24. Niedobór karotenoidów jest właściwie traktowany jako czynnik ryzyka rozwoju chorób oczu, a mnóstwo badań sugeruje, że ich suplementacja pozytywnie wpływa na kondycję narządu wzroku25.
Gdzie można znaleźć karotenoidy?
Ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż i szpinak (które dostarczają ponad 10 mg tych karotenoidów na 100 g w formie gotowanej), żółtka jaj, pomarańczowe papryki, kabaczek, bazylia i pietruszka, to dobre źródła pokarmowe luteiny i zeaksantyny. Szczególnie korzystne są jajka, ponieważ zapewniają również tłuszcz do wchłonięcia, ale sos sałatkowy na bazie oleju spełnia to zadanie również w przypadku warzyw. Jedno z badań wykazało, że jedzenie sałatki z beztłuszczowym sosem prawie wcale nie zwiększa zawartości karotenoidów w osoczu, ale spożywanie jej z 6 czy 28 g oleju rzepakowego (oliwa z oliwek może być nawet lepszym wyborem) w zależności od dawki podwyższa poziom tych składników w osoczu26. Dawkowanie: według amerykańskiej Rady ds. Odpowiedzialnego Żywienia luteina jest bezpieczna w dawkach do 20 mg na dobę, a w większości badań klinicznych stosowano 2-6 mg na dobę. W badaniach wykazano bezpieczeństwo stosowania 2 mg zeaksantyny.
Witamina C - jeden z najmocniejszych przeciwutleniaczy
Witamina C (kwas askorbinowy) to najlepszy neutralizator wolnych rodników, w bardzo wysokich stężeniach obecny w oku w cieczy wodnistej (płynie fizjologicznym) i ciele szklistym (galaretowatej tkance łącznej w jamie gałki ocznej). Działa jak swego rodzaju pochłaniający światło ultrafioletowe „fizjologiczny filtr przeciwsłoneczny”, który zapobiega przenikaniu promieni UV i uruchamianiu ich kaskady oksydacyjnych uszkodzeń oczu27.
A zatem nic dziwnego, że badaniach powiązano niski poziom witaminy C z ryzykiem wystąpienia zaćmy28. W ramach jednego z projektów badawczych Kolegium Królewskiego w Londynie przez dekadę obserwowano ponad 1000 par brytyjskich bliźniąt. Ustalono, że spożywanie minimum 300 mg witaminy C dziennie chroniło przed rozwojem zaćmy i redukowało jej progresję o 1/329. Badanie Age-Related Eye Disease Study (AREDS Part 2) wykazało, że dawka 500 mg na dobę wspomagała obniżenie ryzyka postępu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem do późnego stadium30. Dawkowanie: 300-500 mg na dobę wystarczy dla zdrowych oczu, chociaż witamina C jest bezpieczna w nawet większych dawkach.
Co jeść, aby poprawić wzrok?
- Koenzym Q10, czyli ubichinon, to rozpuszczalny w tłuszczach przeciwutleniacz, który wspomaga wytwarzanie energii w komórkach. Ponieważ jest on w organizmie wszechobecny (stąd jego nazwa – od angielskiego słowa „ubiquitous”, czyli „wszechobecny”), odgrywa rolę w rozwoju zaburzeń związanych z wiekiem – od choroby Alzheimera po jaskrę i zwyrodnienie plamki żółtej. „Ponieważ siatkówka to najbardziej metabolicznie aktywna tkanka w organizmie, najbardziej wymagająca pod względem konsumpcji energii, u pacjentów z niedoborem koenzymu Q10 mogą rozwijać się retinopatie. To sugeruje, że może on odgrywać istotną rolę w patogenezie schorzeń siatkówki” – napisali włoscy naukowcy w swoim przeglądzie badań na temat znaczenia antyoksydantów dla zdrowia oczu z 2022 r. Eksperymentalne badanie wykazało, że koenzym Q10 może cofnąć utratę funkcji mitochondriów, co sugeruje jego istotność z punktu widzenia zdrowia oczu31. Jego normalne stężenie w osoczu wynosi 0,8-1,2 mg/l, ale w surowicy jego poziom obniża się z wiekiem nawet o 40%32. Dawkowanie: w przypadkach niedoborów w ramach suplementacji u dorosłych zazwyczaj podaje się dawki 1,2-3 g na dobę.
- Astaksantyna to czerwony pigment naturalnie występujący w licznych żyjących drobnoustrojach, którymi żywią się niewielki wodny zooplankton i kryl. Nadaje on różowy kolor morskim stworzeniom z dalszych etapów łańcucha pokarmowego, takim jak krewetki, homar, rak i łosoś. To superantyoksydant o nadzwyczajnej sile – 6 tys. razy silniejszy niż witamina C, 550 razy silniejszy niż witamina E i 40 razy silniejszy niż beta-karoten. Wykazano, że astaksantyna chroni skórę, a także układy sercowo-naczyniowy i nerwowy dzięki przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i innym ważnym prozdrowotnym właściwościom20.
W ciągu ostatnich 20 lat wykazano również, że astaksantyna chroni przed chorobami oczu rozwijającymi się w wyniku mechanizmów stresu oksydacyjnego. Należą do nich zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, retinopatia cukrzycowa i jaskra33. Japońscy naukowcy ustalili, że 100 mg tego karotenoidu na kilogram masy ciała hamuje indukowane światłem uszkodzenie siatkówki u myszy34. Dawkowanie: w badaniach klinicznych stosowano dawki 4-40 mg na dobę i nie zgłaszano żadnych zdarzeń niepożądanych. - Trehaloza to związek chemiczny występujący zwykle w organizmach różnych gatunków roślin, grzybów, glonów, bakterii, drożdży, owadów i innych niższych bezkręgowców, ale nie ssaków. W przemyśle jest on stosowany jako słodzik, stabilizator żywności i substancja pomocnicza w lekach.
Ponieważ trehaloza może przenikać do komórek, jest również stosowana w celach terapeutycznych w przypadku chorób serca, zaburzeń metabolicznych i urazowych uszkodzeń mózgu. Czescy naukowcy wykazali, że przyspiesza ona gojenie uszkodzonej przez promieniowanie UVB rogówki35.
Istnieją pewne obawy w związku z nieznanym wpływem trehalozy, która jest mniej więcej w połowie tak słodka, jak cukier i znajduje się tysiącach produktów, na mikrobiom jelitowy. Badania wskazują jednak na jej specyficzne właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i nawilżające w przypadku chorób oczu. Krople do oczu z trehalozą (np. Thealoz) stosowano klinicznie w przypadku zespołu suchego oka. Dawkowanie: według instrukcji na opakowaniu kropli do oczu.
Kurkuma
Kurkumina to pozyskiwany z kurkumy barwnik, który jest silnym antyoksydantem i środkiem przeciwzapalnym. Coraz więcej najnowszych badań potwierdza, że wspiera on leczenie i profilaktykę nowotworów oraz chorób o podłożu zapalnym, w tym zaburzeń oczu wynikających z nadmiernego utleniania.
Badania wykazują, że kurkumina zapobiega śmierci komórek ludzkiej siatkówki36. Okazało się również, że chroni przed czynnikami zapalnymi, takimi jak te powodujące zespół suchego oka i zapalenie naczyniówki, jak również łagodzi zapalenie spojówek u myszy37. W jednym z badań ludzie, którzy przyjmowali 375 mg kurkuminy w postaci doustnych kapsułek 3 razy dziennie przez 12 tygodni, zgłosili złagodzenie przewlekłego zapalenia błony naczyniowej przedniego odcinka oka38. Badanie kontrolne z 2010 r. potwierdziło, że zażywane 2 razy na dobę połączenie 600 mg kurkuminy i fosfatydylocholiny (Meriva) okazało się pomocne w przypadku 80% pacjentów z nawracającym przewlekłym zapaleniem naczyniówki39. Dawkowanie: 1,2 g kurkuminy w postaci preparatu Meriva.
- Kwercetyna to falowonoid zawarty w czarnej herbacie, czerwonym winie, zielonych warzywach liściastych, owocach i cebuli. Najnowsze badania potwierdziły jej silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwstarzeniowe i przeciwautoimmunologiczne. Niektórzy naukowcy biorą ją pod uwagę jako bezpieczniejszą alternatywę leczenia wobec przeszczepu rogówki, kiedy w wyniku uszkodzenia oksydacyjnego i przedłużającego się stanu zapalnego doszło do zniszczenia tkanki40. Dawkowanie: badania wykazały, że kwercetyna chroni tkankę ludzkiego oka w średniej dawce dobowej 16-23 mg.
Olej rybi
Wyniki prac naukowych sugerują, że antyoksydacyjne i przeciwzapalne wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, znajdujące się zwłaszcza w rybach, olejach rybich i suplementach diety pozyskiwanych z wodorostów, mogą łagodzić uszkodzenia oksydacyjne będące przyczyną zespołu suchego oka, jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem i nie tylko41. Dawkowanie: w wielu badaniach stosuje się 180 mg kwasu eikozapentaenowego (EPA) i 120 mg kwasu dokozaheksaenowego (DHA) 2 razy na dobę. Olej z kryla arktycznego to źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i astaksantyny, a jego zalecana dawka dobowa wynosi 1-2 g.
- Wyciąg z pestek winogron to superneutralizator wolnych rodników42, który – jak wykazano – chroni przed chorobami, takimi jak cukrzyca, otyłość i autoimmunologiczne zapalenie stawów43. Naukowcy przeanalizowali jego działanie również w przypadku zaburzeń oczu. Wykazali, że redukuje poziom wolnych rodników w ich tkance44 i chroni komórki soczewek przed stresem oksydacyjnym45. Wyciąg z pestek winogron zabezpiecza też komórki siatkówki przed uszkodzeniami wskutek stresu oksydacyjnego – w rodzaju tych indukowanych przez niebieskie światło46. Dawkowanie: 100-300 mg na dobę.
- N-acetylocysteina (NAC) to prekursor superantyoksydantu glutationu, który trzyma w ryzach wolne rodniki. Jej rola we wzmacnianiu układu odpornościowego (np. zwalczaniu covid-19) i leczeniu chorób serca jest dobrze udokumentowana. W ostatnich eksperymentach wykazano również, że NAC zapobiega degeneracji komórek nerwowych siatkówki u myszy47. Dawkowanie: 600 mg-2 g na dobę.
- Probiotyki dla oczu: Japońscy naukowcy wykazali niedawno, że bakteria z kwasu mlekowego – Lactobacillus paracasei KW3110 – może tłumić stan zapalny u myszy i zapobiegać indukowanej niebieskim światłem śmierci komórek ludzkiej siatkówki. W klinicznym badaniu kontrolnym po 4 tygodniach osoby przyjmujące probiotyk miały pod wpływem monitorowego światła niebieskiego mniej zmęczone oczy w porównaniu z grupą kontrolną. Oznacza to, że probiotyk mógł wspomagać łagodzenie zaburzeń spowodowanych uszkodzeniami pod wpływem światła niebieskiego u ludzi48
- Beijing Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban, 2023; 55(3): 421–28; Int J Obes (Lond), 2016; 40(5): 815–23; J Clin Endocrinol Metab, 2016; 101(9): 3539–47
- Nutrients, 2022; 14(23): 5053; Sleep Med, 2020; 65: 1–3
- Cancer Res, 2021; 81(6): 1616–22
- BMC Med, 2023; 21(1): 95
- Nat Ecol Evol, 2021; 5(1): 74–81; Commun Biol, 2023; 6(1): 131
- J Biomed Phys Eng, 2018; 8(4): 447–52
- J Biomed Phys Eng, 2017; 7(2): 163–68
- Retin Cases Brief Rep, 2011; 5(3): 223–26
- Int J Mol Sci, 2023; 24(6): 5998; Histol Histopathol, 2015; 30(8): 893–900
- Fluids Barriers CNS, 2023; 20: 31
- Chronobiol Int, 2019; 36(2): 151–70
- Sleep Med, 2016; 21: 86–92
- Iran J Basic Med Sci, 2018; 21(2): 112–15
- AAO, “Ophthalmologists Anticipate a School Year Marked by Complaints of Eye Strain,” Aug 13, 2020, aao.org
- Opthalmology, 2012; 119(10): 2141–51; Sleep Med, 2016; 23: 111–18
- Chronobiol Int, 2021; 38(10): 1375–83
- Nutrients, 2022; 14(19): 3934
- J Biomed Phys Eng, 2018; 8(4): 375–80
- PLoS Biol, 2022; 20(3): e3001571
- Life (Basel), 2023; 13(1): 77
- Subcell Biochem, 2016; 81: 231–59
- Nutrients, 2020; 12(6): 1721
- Arch Biochem Biophys, 2001; 391(2): 160–64
- Prog Retin Eye Res, 2012; 31(4): 303–15
- Br J Nutr, 2011; 107(3): 350–9; Prog Retin Eye Res, 2016; 50: 34–66; Eur J Nutr, 2017; 56(suppl 3): 37–42
- Am J Clin Nutr, 2004; 80(2): 396–403
- Exp Eye Res, 1996 ; 62: 261–64
- Acta Ophthalmol, 2016; 94(3): e170–6
- Opthalmology, 2016; 123(6): 1237–44
- AAO, “Vitamins for AMD,” July 25, 2022, aao.org
- J Aging Res, 2018; 2018: 6354680
- Invest Ophthalmol Vis Sci, 2009; 50(4): 1814–18
- Mar Drugs, 2020; 18(5): 239
- J Pharmacol Sci, 2013; 123(3): 209–18
- Histol Histopathol, 2012; 27(8): 1029–40
- Nutrients, 2020; 12(3): 879
- Clin Ophthalmol, 2021; 15: 2553–71; Mol Vis, 2012; 18: 1966–72
- Phytother Res, 1999; 13(4): 318–22
- Clin Ophthalmol, 2010; 4: 1201–6
- Exp Biol Med (Maywood), 2017; 242(6): 565–72
- Nutrients, 2018; 10(6): 668
- Toxicology, 2000; 148(2–3): 187–97
- PLoS One, 2013; 8(11): e78843
- Am J Vet Res, 2018; 79(7): 770–8
- Mol Vis, 2011; 17: 210–17
- Arch Pharm Res, 2020; 43(10): 1056–66
- Cell Death Dis, 2019; 10(2): 75
- Nutrients, 2018; 10(8): 1058; Nutrients, 2018; 10(12): 1991; Int J Mol Sci, 2020; 21(14): 509
- Nienaturalne oświetlenie powoduje starzenie się skóry
- Niebieskie światło szkodzi na wzrok
- Jak chronić zdrowie i wzrok od niebieskiego światła?
- Używaj okularów ochronnych i filtrów ekranowych
- Antyoksydanty dobre dla oczu
- Melatonina dobra nie tylko na sen
- Witamina A dla zdrowia oczu
- Witamina C - jeden z najmocniejszych przeciwutleniaczy
- Co jeść, aby poprawić wzrok?