Zaćma - jakie daje objawy?
Zaćma, inaczej katarakta, to poważna choroba oczu. Prowadzi do zmętnienia soczewki, która w efekcie traci przezroczystość i właściwości optyczne. Wraz z rozwojem choroby przez soczewkę przedostaje się coraz mniej światła, więc widzenie staje się nieostre. Z biegiem czasu postępująca zaćma może powodować całkowitą utratę wzroku. Jej objawy są początkowo mało uciążliwe w codziennym życiu, ale w żadnym razie nie należy ich lekceważyć. Zaćma jest na całym świecie uznawana za główną przyczyną ślepoty1.
Zmniejszenie przezierności soczewki zachodzi stopniowo, więc ostrość wzroku obniża się powoli i nie towarzyszą temu żadne dolegliwości bólowe. Statystycznie zaćma jest diagnozowana częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko rozwinięcia się choroby wzrasta wraz z wiekiem2. Według badań zaćma dotyczy 23% osób w wieku 65-75 lat i 43% osób powyżej 75. roku życia3. Obecnie prawie 1 mln Polaków na nią choruje (2,4% całej populacji), a według prognoz w związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba przypadków tej choroby w 2030 r. wzrośnie do ok. 1,3 mln osób4.
Nawet w początkowych stadiach zaćma może poważnie utrudniać życie pacjentów i komplikować im wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie albo prowadzenie samochodu, czy wręcz uniemożliwiać normalną pracę zawodową.
- Początkowo zachodzi jedynie do zmętnienia obwodowej części soczewki – jest to tzw. zaćma korowa.
- Zaćma podtorebkowa tylna powstaje w tylnej części soczewki i bardzo szybko powoduje pogorszenie widzenia.
- Zaćma jądrowa rozpoczyna się zmętnieniem centralnej części soczewki. Co ciekawe, początkowo taki stan może u pacjentów z nadwzrocznością lub bez wady wzroku poprawiać widzenie z bliska.
Jednak wraz z postępem choroby pogarsza się intensywność widzenia barw, obraz się rozmazuje, a w przypadku istnienia 2 ognisk zmętnienia w jądrze soczewki obraz wydaje się podwójny. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby uwidacznia się zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby (czyli stopnia zmętnienia soczewki oka) wyróżnia się postać początkową, bardziej zaawansowane stadium objawiające się zmętnieniem całej soczewki nazywane jest zaćmą dojrzałą, a ostatnim etapem jest zaćma przejrzała (Morgagniego), w której dochodzi do całkowitego zniszczenia soczewki. Jest to wynikiem rozpływu jej masy, obkurczania mas korowych oraz przemieszczeniem stwardniałego jądra5.
Rodzaje zaćmy: wrodzona i nabyta
Lekarze wyróżniają 2 podstawowe rodzaje tej choroby:
- wrodzoną, występującą od pierwszych chwil życia (stosunkowo rzadką)
- nabytą, która jest najczęściej związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu.
Zaćma nabyta w dużej mierze wynika ona z nagromadzenia przez całe życie uszkodzeń oksydacyjnych. Tym samym za bezpośrednią przyczynę zmętnienia soczewki można uznać niszczące działania wolnych rodników tlenowych powstających na skutek naturalnych reakcji fotochemicznych zachodzących w oku. Wolne rodniki powodują degradację kwasów nukleinowych, białek i lipidów. Uszkodzenia kumulują się z biegiem lat, a problem narasta wraz z obniżającym się poziomem antyutleniaczy w siatkówce w starszym wieku6.
Co przyspiesza rozwój zaćmy?
- Podeszły wiek jest główną, ale nie jedyną przyczyną choroby. Zmętnienie soczewki może być wynikiem wielu innych czynników i określane jest wówczas mianem zaćmy wtórnej7. Należą do nich m.in. uszkodzenia soczewki spowodowane przez uraz mechaniczny bądź siły fizyczne (promieniowanie, prąd elektryczny, środki chemiczne). Nieperforujący uraz oka może skutkować zmętnieniem soczewki zarówno bezpośrednio po incydencie, jak i po pewnym czasie. Zaćma powstała wskutek stłuczenia może obejmować całą soczewkę lub tylko jej część. Rany perforujące soczewki prowadzą do zmętnienia kory w miejscu pęknięcia. Zwykle postępują gwałtownie aż do całkowitej utraty przezierności soczewki.
- Choroby metaboliczne Na prawdopodobieństwo zaćmy dodatnio wpływają choroby i zaburzenia metaboliczne, przede wszystkim wieloletnia i nieprawidłowo leczona cukrzyca oraz związany z nią wysoki poziom glukozy we krwi. Hiperglikemia zaburza szlak przemian metabolicznych, których jedną z konsekwencji jest odkładania się sorbitolu w soczewce oka. Wyniki badań wykazały, że wyjściowy poziom glukozy we krwi na czczo powyżej 6 mm przyspiesza rozwój zaćmy o 10 lat, ponadto każdy wzrost stężenia glukozy na czczo o kolejne 1 mm wiąże się z 5-10-letnią progresją zaćmy8. U osób z cukrzycą typu 1 zaćmę diagnozowano o ok. 20 lat wcześniej w porównaniu z pacjentami bez słodkiej choroby9. Zmętnieniu soczewki sprzyja też galaktozemia, charakteryzująca się niezdolnością przemiany glukozy w galaktozę. U 75% cierpiących na tę przypadłość dochodzi do niej, zwykle w ciągu kilku pierwszych tygodni po urodzeniu. Częstość występowania zaćmy wzrasta również u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Co ciekawe, może do niej również prowadzić jakikolwiek stan wywołujący obniżenie stężenie wapnia we krwi.
- Palenie papierosów Ryzyko rozwinięcia się zaćmy znacząco zwiększa palenie tytoniu, powodujące wzrost liczby wolnych rodników w organizmie10. Przegląd 27 badań – dokonany przez naukowców z Bolton Hospitals NHS Trust w Wielkiej Brytanii – dowodzi, że palenie 3-krotnie podnosi ryzyko rozwoju zaćmy jądrowej11.
- Promieniowanie jonizujące Czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko choroby jest promieniowanie jonizujące, przy czym od momentu ekspozycji do wyraźnego zmętnienia soczewki może minąć nawet 20 lat. Opóźnienie skutków urazu jest uzależnione od dawki promieniowania oraz wieku pacjenta. Osoby młodsze są wrażliwsze na promieniowanie ze względu na aktywny wzrost komórek ich soczewek.
Promieniowanie jonizujące w zakresie promieniowania rentgenowskiego może u niektórych osób wywołać zaćmę już po jednorazowej dawce 200 radów. Pamiętajmy jednak, iż rutynowe zdjęcia rentgenowskie wiążą się napromieniowaniem zaledwie 0,1 rada.
Liczne badania wykazały podatność soczewki na uszkodzenia wywołane działaniem promieniowania ultrafioletowego w zakresie UVB o długości fali 290-320 nm. Badania epidemiologiczne wskazują, że długotrwałe narażenie na nawet niewielkie dawki promieniowania słonecznego UVB zwiększa ryzyko rozwoju zaćmy podtorebkowej oraz korowej. Należy podkreślić, iż okulary słoneczne lub soczewki korekcyjne pochłaniające promieniowanie ultrafioletowe redukują transmisję UV nawet do 80%, a noszenie kapelusza z szerokim rondem lub czapki z daszkiem zmniejszają ekspozycję oka na światło słoneczne o 30-50%12.
- Sterydy Zaćma może być skutkiem ubocznym przewlekłego stosowania leków. Najwyższe względne ryzyko że do tego dojdzie występuje u pacjentów długotrwale przyjmujących statyny, miotyki, neuroleptyki, takie jak chlorpromazyna, suplementy diety zawierające retinol i/lub likopen bądź sterydy13.
W przypadku tych ostatnich znaczenie ma forma stosowania leku: sterydy podawane doustnie, pozajelitowo lub wziewnie częściej powodują zaćmę niż te stosowane miejscowo: do nosa, uszu czy na skórę. W związku ze stosowaniem leków sterydowych zaćma diagnozowana jest częściej u pacjentów z astmą, przewlekłym zapaleniem oskrzeli bądź chorobami immunologicznymi14. Posterydowa postać choroby (podtorebkowa tylna) u osób nadwrażliwych na działanie sterydów może wystąpić nawet po pierwszej, pojedynczej dawce leku15. Zaćma jest diagnozowana u ok. 25% pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Najczęściej objawia się już w 2. lub 3. dekadzie życia i występuje obustronnie16.
Jak spowolnić rozwój zaćmy?
Związek między sposobem odżywiania się a rozwojem zaćmy budzi pewne kontrowersje. Dane epidemiologiczne dotyczące preparatów witaminowych oraz suplementów białkowych przyniosły sprzeczne wyniki i nie udało się jednoznacznie potwierdzić ich protekcyjnego wpływu. Istnieją liczne doniesienia o możliwości wydłużenia prawidłowego funkcjonowania soczewki poprzez optymalną podaż przeciwutleniaczy w diecie. Wśród związków mogących opóźniać fotooksydacyjne uszkodzenia białek soczewki wymieniane są m.in. askorbinian, karotenoidy, tokoferol oraz tauryna. Dotychczas jedynymi karotenoidami stwierdzonymi w ludzkiej soczewce są luteina i zeaksantyna. Badania wskazują, iż wzrost częstotliwości przyjmowania luteiny zawartej w pożywieniu może w pewnym stopniu zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy. Do pokarmów bogatych w nią należą m.in. szpinak, brokuły, papryka, pomidory, marchew, jaja kurze oraz pomarańcze17.
Rozważ też przyjmowanie:
- Kwasu askorbinowego Prowadzone w Australii przez 10 lat badanie na grupie 2 400 dorosłych powyżej 49 lat wykazało, że spożywanie wysokich dawek witaminy C (w jedzeniu lub pod postacią suplementów diety) bądź różnych kombinacji antyoksydantów (witaminy A, C, E, beta-karotenu i cynku) znacząco redukowało rozwój zaćmy18.
- Witaminy E (alfa-tokoferolu) Była ona testowana na wysokiej jakości próbie 50 pacjentów z zaćmą starczą. W zestawieniu z grupą otrzymującą placebo, po miesiącu zażywania witaminy E, zauważono znacznie mniejszy wzrost w rozmiarze katarakty korowej na zewnętrznej krawędzi soczewki oka. Sugerowana dawka: 100 mg 2 razy dziennie.
- N-acetylokarnozyny (NAC) Zawarta w kroplach do oczu, wykazuje duży potencjał w leczeniu katarakty. Próba przeprowadzona na 49 pacjentach wykazała, że po 6 miesiącach przyjmowania ich 2 razy dziennie, 90% badanych wykazywało się większą ostrością widzenia, a 89% zauważyło lepszy kontrast, podczas gdy większość pacjentów z grupy kontrolnej wykazywała znaczne pogorszenie wzroku po 2 latach. Być może jednak tak wspaniałe rezultaty wynikają z faktu, że badanie zostało przeprowadzone przez IVP Innovative Vision Products, czyli firmę, która wprowadziła te krople na rynek.
- Borówki zawierają dużą liczbę fitochemikaliów, w tym liczne pigmenty antocyjanowe. Badania epidemiologiczne wiążą regularne, umiarkowane spożycie jagód i/lub antocyjanów ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, śmierci i cukrzycy typu 2 oraz z lepszym utrzymaniem wagi i neuroprotekcją. Czarne jagody bogate są w antocyjanozydy, czyli silne przeciwutleniacze, które szczególnie dobrze wpływają na wzrok. Ponadto potwierdzono ich korzystny wpływ na funkcje naczyniowe. Mieszanka garści owoców czarnych jagód (zawierająca zwykle 25% antyoksydantów) oraz witaminy E przyjmowana regularnie przez 4 miesiące doprowadziła do zastopowania rozwoju katarakty w przypadku 96% leczonych pacjentów w porównaniu z 76 z grupy kontrolnej19. Sugerowana dawka: 180 mg czarnych jagód.
Czy operacja zaćmy jest konieczna?
Nie zwlekaj z zabiegiem! W przypadku zaćmy czas ma decydujące znaczenie. Im wcześniej choroba zostanie wykryta i im szybciej rozpocznie się jej leczenie, tym terapia będzie skuteczniejsza i obarczona mniejszym ryzykiem powikłań. Osoby zdrowe mogą unikać czynników potęgujących ryzyko powstania zaćmy. Należy pamiętać, że profilaktyka nie wyklucza możliwości rozwoju choroby, a jedynie zmniejsza jej prawdopodobieństwo. Niemniej gdy zaćma już się pojawi, jest za późno na prewencję. Ani okulary korekcyjne, ani środki farmakologiczne nie pomogą: nie istnieje żaden sposób bezinwazyjnego cofnięcia choroby.
Jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacja usunięcia zmętniałej soczewki oka i wszczepienie sztucznej. Obecnie wykonuje się ten zabieg techniką mikrochirurgii oka przy użyciu ultradźwięków, nazywaną fakoemulsyfikacją. W tej metodzie stosuje się niewielkie cięcie operacyjne – rzędu 0,7-1,0 mm. Umożliwia to wprowadzenie miękkiej soczewki wewnątrzgałkowej i zamknięcie rany bezszwowo, co zapewnia szybsze gojenie pooperacyjnej rany rogówki. Operacja zaćmy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Pacjent ma zachowaną świadomość, natomiast pozbawiony jest całkowicie czucia okolicy oczodołowej operowanego oka – tym samym zabieg jest całkowicie bezbolesny. Operacja zajmuje 7-20 min. Zabieg jestprzeprowadzany w trybie chirurgii jednego dnia, więc pacjent może wrócić do domu już po kilku godzinach.
Odsuwanie w czasie operacji, zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz wiąże się z dłuższą rekonwalescencją. Wraz z czasem trwania i rozwoju choroby zwiększa się gęstość soczewki, a tym samym jej twardość. Wiąże się to z koniecznością zastosowania większej ilości ultradźwięków podczas operacji, co skutkuje wzrostem ryzyka powikłań. Ponadto zbyt długa zwłoka może prowadzić do rekcji autoimmunologicznych organizmu na własną soczewkę, wtórnej jaskry oraz wewnątrzgałkowych stanów zapalnych. Są to schorzenia mogące prowadzić do całkowitej utraty widzenia20.
Lekarz wypisujący skierowanie na zabieg operacyjnego usunięcia zaćmy powinien udzielić pełnej informacji na temat rodzaju soczewek, jakie mogą zostać wszczepione. Jest ich wiele rodzajów, m.in. jednoogniskowe, wieloogniskowe (inaczej progresywne) oraz z filtrem UV. Dodatkową korzyścią związaną z operacyjnym usunięciem zaćmy jest możliwość likwidacji wady wzroku istniejącej przed zabiegiem poprzez dobór soczewki o odpowiedniej mocy skupiającej. Soczewki wieloogniskowe zapewniają dodatkowe punkty ostrości i ostrość widzenia z bliska i z daleka, a także na odległości pośrednie. Dzięki temu po operacji okulary korekcyjne nie są już potrzebne21.
Oszczędzaj się po zabiegu
Chorzy powinni zgodnie z zaleceniami lekarza zminimalizować wysiłek fizyczny w dniu zabiegu. Niewskazane jest podnoszenie przedmiotów o wadze powyżej 5 kg. Należy unikać dotykania, pocierania, mycia i moczenia opatrunku. Schylanie się oraz duży wysiłek fizyczny mogą nadmiernie podnieść ciśnienie wewnątrzgałkowe, w związku z tym należy je ograniczyć na okres ok. 3 miesiący po operacji. Nie można też prowadzić pojazdów mechanicznych aż do momentu powrotu ostrego widzenia w operowanym oku. Należy też przyjmować krople z antybiotykiem i steroidami przez 3-4 tygodnie po operacji22.
- Curr Opin Ophthalmol. 2017 Jan;28(1): 98-103
- Indian J Ophthalmol. 2021 Jun;69(6): 1575-8
- Mulak Małgorzata, Choroby okulistyczne starszego wieku – najczęstsze problemy, [w:] Współczesna geriatria: nowe perspektywy dla pacjentów / Sobieszczańska Małgorzata, Pirogowicz Iwona (eds.), 2017, Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe
- Atla 2, ISBN 978- 83-65071-27-9, s. 41-53
- OphthaTherapy. Therapies in Oph-thalmology. 2021(2)
- Cantor L. B., Liesegang T.J., Skuta G.L., Soczewka i Zaćma. Seria Basic and Clinical Science Course (bcsc11). 2007. Edra Urban & Partner. ISBN 978-83-89581-64-8, ss. 284
- Int J Biochem Cell Biol. 2003 Nov;35(11): 1500-4
- Lancet. 2005 Feb; 365(9459):599-609
- Acta Ophthalmol. 2011 Aug; 89(5):e434-8
- Acta Ophthalmol. 2011 Feb; 89Thesis 1: 1-19
- Acta Ophthalmol. 2011 Mar; 89(2):e167-73
- J Cataract Refract Surg. 2005Dec;31(12): 2395-404
- FreeRadicBiolMed 44: 1108-19
- Epidemiology. 2000 Nov; 11(6): 620-3; Ophthalmology. 2008 Apr; 115(4): 599-607.e1; Am J ClinNutr. 2010 Feb; 91(2): 487-93
- Br J Ophthalmol. 2003 Oct; 87(10): 1247-51
- Acta Ophthalmol. 2013 Aug; 91(5): 395-405
- Acta Derm Venereol. 1996 Jul; 76(4): 314-8; Hosp Med. 2003 Aug; 64(8): 484-7; Mannis, Macsai, Huntley 1996. Eye and Skin
- Disease.Dermatology Online Journal, vol. 1, No. 2 Philadelphia: Lippincott--Raven
- NutrRev. 2014 Jan; 72(1): 30-47; J
- Am CollNutr. 1993 Apr; 12(2): 138-46; EXS. 1992; 62: 266-79
- Am J Clin Nutr, 2008; 87: 1899-905
- Adv Nutr. 2020 Mar; 11(2): 224-36
- Kański J. J., Bowling B., Bolek K., Izdebska J., Nischal K. K., Pearson A., & Szaflik J. 2013. Okulistyka kli-niczna. Elsevier Urban & Partner
- https://scop.org.pl/aktualizacja--wytycznych-scop-dot-operacji--zacmy/
- Malewicz K., Musialska M. 2021.Opieka pielęgniarska nad pacjentem z zaćmą – studium przypadku.PolishNursing/Pielegniarstwo Polskie, 81(3)
- https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/
- https://www.kpk.nfz.gov.pl