Podrażnienie oczu i osłabienie wzroku - naturalne metody leczenia

Zielarze radzą, jak pozbyć się pieczenia i świądu oraz przywrócić komfort widzenia.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Głównymi przyczynami po­gorszenia ostrości widzenia i starczej ślepoty są zaćma, czyli degeneracja soczewki, która mętnieje i nie przepusz­cza światła do oka (blisko 50% przypadków), zwyrodnie­nie plamki żółtej (występuje u ok. 25% osób w podeszłym wieku), jaskra powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowe­go oraz retinopatia cukrzycowa.

Na szczęście postępowanie katarakty i zwyrodnienia plam­ki żółtej można spowolnić, przyjmując regularnie przeci­wutleniające karetonoidy: lute­inę i zeaksantynę, które są czę­ścią biochemicznej struktury oka.

Według licznych badań te dwa związki chronią oczy przed wolnymi rodnikami i w związ­ku z tym warto ich sobie syste­matycznie dostarczać. Jednak nie zapominajmy też o innych składnikach odżywczych, które chronią oczy, takich jak wita­miny A i C, cynk, selen oraz antocyjanozydy zawarte w wie­lu roślinach i ich owocach.

Uczeni są zgodni, że odpo­wiednia dieta jest ważnym czynnikiem prewencji chorób oczu związanych z wiekiem. Do roślin zasobnych w luteinę i zeaksantynę należą żółte, pomarańczowe i czerwone warzywa i owoce. Znajdziesz je też w zielonych: kapuście, szpinaku, brokułach. Spora część z nich zawiera przy oka­zji witaminy i mikroelementy, których potrzebują oczy.

Dobrze dobrane posiłki w połączeniu z ziołami mogą również wzmocnić wzrok oraz złagodzić objawy zespołu suchego oka, czy podrażnie­nia wywołane przez uczulenie bądź zapalenie spojówek.

Kuracje Św. Hildegardy

Ciasto z herbatką

Święta Hildegarda rozróżniała 5 typów oczu ze specyficznymi skłonnościami do chorób i 5 stosownych uniwersalnych środków lecz­niczych. Dzięki ich zastoso­waniu można usunąć niemal podrażnienie oczu podczas ka­taru siennego, zapalenie spojó­wek, osłabienie wzroku, a na­wet początek zaćmy i jaskry.

Niebieskookim na osłabienie wzroku przeorysza z Bingen zalecała okłady. 1 łyżeczkę soku z kopru włoskiego po­łącz z łyżeczką ciasta z mąki pszennej, dodaj kilka kro­pel porannej rosy zebranej z traw.

Wszystkie składniki zagnieć i na noc nałóż jako kompres na oczy z opaską. W takim przypadku równie sku­teczne będą proste okłady z her­batki z kopru włoskiego. 1 łyżeczkę nasion kopru włoskiego zalej 125 ml wody. Gotuj przez 3 mi­nuty, przelej przez sitko, zwilż herbatą gazę i połóż ciepłe okłady na oczy. Czynność tę powtarzaj kilka razy.

Podział oczu wg św. Hildegardy

Oczy niebieskie są wrażliwe na powietrze, podatne na zakłócenia atmosferyczne, zimno, ciepło, wilgoć i mgłę. Uniwersalnym środkiem leczniczym będzie koper włoski.
Oczy ogniste mają wyraźny pierścień wokół źrenicy, „podobne do czarnej chmury obok słońca”, są czułe na zanieczyszczenia środowiska. Uniwersalnym środkiem leczniczym jest dla nich wino z fiołków, róży i kopru włoskiego.
Oczy różnobarwne – plamiste szare oczy z mieszanką barw. Czułe na światło, cechują się wrażliwą reakcją na ekrany, migoczące powierzchnie wodne i śnieżne. Uniwersalnym środkiem leczniczym jest wino cynkowe.
Oczy w kolorze czystej zieleni występują stosunkowo rzadko. Hildegarda nazwała je „oczami rzemieślnika”. Uniwersalnym środkiem leczniczym są dla nich kompresy z kopru włoskiego.
Oczy brązowe zachowują długo sprawność widzenia. Charakteryzują się wrażliwą reakcją na wilgotność powietrza oraz mgłę pochodzącą z wód i bagien. Uniwersalnym środkiem leczniczym jest miód z rutą zwyczajną i winem.
oczy

Wino z fiołków, róży i kopru włoskiego

Osoby o ognistych oczach  powinny przy­gotować dla siebie specjalną tynkturę. W tym celu zmieszaj 6 ml nalew­ki fiołkowej, 12 ml nalewki z róży, 4 ml nalewki z kopru włoskiego oraz 50 ml wina frankońskiego (lub dobrym winem Kabinett). W nocy przed po­łożeniem się do łóżka należy zwilżyć powieki otrzymaną mieszanką.

Ulga w podrażnieniach

Z kolei wino cynkowe wzmocni oczy róż­nobarwne i pomoże pozbyć się świądu oraz podrażnień, jakie zdarzają się przy katarze siennym. 0,5 g tlenku cynku zmieszaj z 0,2 g cynku metalicznego. Całość zalej 10 ml wina frankońskiego lub dobrego wina Kabi­nett. Pozostaw na 3 dni. Po tym cza­sie odfiltruj. Otrzymaną mieszanką co wieczór zwilżaj powieki.

Kompresy z kopru włoskiego

Chcąc poprawić osłabiony wzrok, zielonoocy po­winni rozetrzeć na papkę łyżkę nasion kopru i zmieszać go z pianą ubitą z 1 białka. Najlepiej okład taki nakła­dać na oczy na godzinę przed snem.

Miód z rutą zwyczajną i winem

Św. Hildegarda na dolegliwości oczu brązowych zalecała mieszan­kę z 10 kropli soku z ruty zwyczajnej, łyżeczki mio­du oraz 0,5 łyżeczki wina frankoń­skiego (lub dobre wino Kabinett). Otrzymaną mieszanką trzeba zwilżać wieczorem powieki1.

Krople z winorośli

Do zapalenia spojó­wek wskutek infek­cji bakteryjnej lub wirusowej dochodzi pod wpływem reak­cji na środowisko, przeciągu, promie­niowania słonecznego lub alergii.

Jako środek leczniczy św. Hildegarda zaleca się zwilżanie oczu zwykłymi kroplami z winorośli. Warto jednak wspomnieć, że doskonale sprawdzą się one również przy łagodzeniu zespołu suchego oka. Na wiosnę do sterylnych naczyń zbierz ciecz pojawiającą się po ścina­niu winorośli od rana do południa. W lodówce możesz ją przechowywać przez rok, bez otwierania. Kroplami zwilżaj powieki kilka razy dziennie5.

Leczenie łąkową zielenią

Jako uniwersalny środek wzmacnia­jący dla wszystkich typów oczu św. Hildegarda zaleca leczenie zielenią łąkową i wodą oraz stosowanie kompresów ze świeżych liści jabłoni. Mniszka tak pisze: „Gdy krew i woda w oczach z powodu wieku lub na skutek choroby są nadmiernie zużyte, idź na zieloną łąkę i patrz na nią tak długo, aż do oczu napłyną Ci łzy [...]. Weź także lniany ręcznik, zwilż go zimną wodą i tak połóż na oczy i skro­nie, aby oczy poprzez tę wodę znów zostały pobudzone do widzenia”5.

Kuracja ojca Sroki

Klasyczne lecze­nie kurzej ślepoty można wspomóc ziołami. Zmie­szaj po 50 g ziela bylicy pospolitej, kwiatu bzu czarnego, liści orzecha włoskiego, pokrzywy, brzozy i mię­ty pieprzowej. Do mieszanki dodaj 20 g. kwiatu jasnoty białej. Zioła dobrze wymieszaj, wsyp łyżeczkę na szklankę wrzątku i naparzaj pod przykryciem 30 min. Następ­nie przecedź, pij gorące na noc.
 

Zalecenia praktyczne franciszkanina

Osobom cierpią­cym z powodu niedowidzenia zmierzchowego zakonnik radził pić 0,5 szklanki soku z marchwi raz dzien­nie, a także wprowadzić do menu surową marchew, słodką śmietanę z twarożkiem, gotowane wątróbki oraz świeże masło. Ponadto proponował, by co 3 dni robić sobie kogel-mogel. Wskazywał także na potrzebę suplementacji: witami­ny A w kapsułkach (zgodnie z przepisem lekarza) oraz tranu przez 10-12 dni2.

Kuracje Andrzeja Żaka

Zioła na zapalenie spojówek

Andrzej Żak w swo­jej książce zebrał przepisy na kilka mieszanek ziołowych łagodzących tę przykrą dolegliwość.

  • I Zmieszaj po 50 g kwiatu chabru i zie­la nostrzyka żółtego oraz po 20 g ziela świetlika lekarskiego i koszyczków rumianku pospolitego. Jedną czubatą łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzącej wody. Zostaw do zaparzenia pod przy­kryciem przez kwadrans. Przecedź. 4 razy dziennie przemywaj oczy napa­rem i tyle samo razy przykładaj na oczy okłady. Kompres zostawiaj na 15 min.
  • II Zmieszaj po 30 g liścia babki lan­cetowatej, ziela świetlika lekarskiego i ziela nostrzyka. Czubatą łyżeczkę mieszanki zalej 3 łyżkami wrząt­ku. Przykryj i odstaw do zaparzenia na 5 min. Możesz tę mieszankę stoso­wać na 2 sposoby: albo odcedzić płyn i zakraplać nim oczy (dając do każde­go po kilka kropli), albo przykładać okład na powieki przez kwadrans.
  • III Do słoja wsyp po 50 g koszycz­ków rumianku pospolitego, ziela świetlika lekarskiego i kwiatu jasnoty białej oraz po 20 g kwiatu nagietka i liści babki lancetowatej. Zioła do­brze wymieszaj. Kopiastą łyżeczkę mieszanki zalej szklanką wrzątku, odstaw na 15 min, by zioła się do­brze zaparzyły pod przykryciem. Po tym czasie odcedzić. Przykładaj ciepłe (ale nie gorące!) kompresy 3 razy dziennie przez kwadrans3.

Gemmoterapia

To dział ziołolecz­nictwa wykorzy­stujący w celach leczniczych jako surowiec pączki roślin. Franc Gigon i Patricia Bareau proponu­ją zastosowanie jej w prewencji chorób wzroku. Oto przepis na poprawiające widzenie i wzmacniające oczy krople.

Wyciąg glicerynowy 1D (rozcieńczo­ny 10 razy) ze świeżych pąków czarnej porzeczki (Ribes nigrum), przyjmuj 100 kropli dziennie, rano najlepiej na czczo. Możesz też sięgnąć po wy­ciąg glicerynowy 1D (rozcieńczony 10 razy) ze świeżych młodych pędów borówki brusznicy (Vaccinium vitis-ida­ea). Przyjmuj go dokładnie tak samo.

Obie rośliny zawierają sporo anto­cyjanozydów – substancji, które stabi­lizują kolagen, zapobiegają osłabieniu naczynek, poprawiają mikrocyrkulację, zwłaszcza w siatkówce, działają korzyst­nie w retinopatii cukrzycowej, w zwyrod­nieniu plamki żółtej, w pigmentacyjnym zapaleniu siatkówki oraz kurzej ślepocie. Ponadto spowalniają rozwój zaćmy. Ku­racja powinna trwać miesiąc, a następnie 20 dni w miesiącu przez 3 miesiące4

Wiosenna kuracja

Pączki i liście jabłoni zmiel ma­szynką do mięsa na soczystą papkę, zmieszaj w proporcji 1:1 ze zwykłymi kroplami z winoro­śli i wieczorem co najmniej na godzinę nakładaj jako kompres z gazy lub płótna lnianego pod opaską na oczy. Uważaj jednak, by nic nie dostało się do oczu.

Wiosną codziennie powtarzaj kurację, dopóki są dostępne kwiaty jabłoni. Nie­stety soku z wiosennej jabłoni nie można przechowywać. Zdaniem Benedyktynki jest to najbardziej gruntowna i uniwer­salna metoda lecznicza dla oczu, działa­jącą na rogówkę, tęczówkę i siatkówkę1.

jabłoń

Kuracje ojca Sroki

Receptura na świąd

Zapaleniu spojó­wek towarzyszy zwykle zapalenie powiek. Przyczyn jest wiele, np. praca w kurzu, dymie lub pyle, wady refrak­cji, wrodzona krótkość powiek, wpływ ognisk zakażenia (zatok, migdałków, okostnej), które mogą działać przez krwiobieg lub w wyniku uczulenia.

Ojciec Grzegorz Sroka opracował re­cepturę łagodzącą świąd oraz działającą przeciwzapalnie. Po 50 g ziela świe­tlika i koszyczków rumianku zmieszaj z 20 g kwiatów bławatka i 10 g kwiatów nagietka. Gdy mieszanka jest gotowa, za­lej dużą łyżkę ziół szklanką wrzątku. Zo­staw na 30 min do zaparzenia pod przy­kryciem. Następnie przecedź i ciepłym naparem przemywaj oczy 4-5 razy dzien­nie lub używaj go do okładów.

W tym czasie chroń oczy przed zabrudzeniem i zakurzeniem oraz ostrym światłem słonecznym (noś ciemne okulary). Ogranicz czyta­nie i czas spędzany przed ekranem. Codziennie jedz dużo owoców i suró­wek zawierających witaminy C i A. Ko­niecznie odwiedź okulistę2!

Bibliografia
  • Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Wydawnictwo Esprit, s. 99-103, 106
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 160-162
  • Andrzej Żak „Dziennik zdrowia. Medycyna naturalna. 1 000 skutecznych porad”, Wydawnictwo Videograf II, Katowice, s. 82-83
  • Franc Gigon i Patricia Bareau „Lecznicza moc roślin. Jak zachować młodość i zdrowie”, Wydawnictwo Ringier Axel Springer, s. 54 i 59
  • Dr Wighard Strehlow „Św. Hildegarda z Bingen. Medycyna na każdy dzień”, Wydawnictwo Esprit, s. 179 i 183
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny