Naturalne metody na katar sienny

Kuracja koprowa, inhalacje z macierzanki oraz napój z języcznika – poznaj skuteczne rozwiązania, które przyniosą ulgę przy katarze siennym.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Wśród zielarzy prym wiodą ludzie zakonu – św. Hildegarda z Bingen oraz ojcowie Andrzej Klimuszko, Grzegorz Sroka i Jan Grande. Wszyscy mieli swoje sposoby na leczenie pospolitych i przewlekłych schorzeń. A ich sukcesy w tej materii sprawiają, że opracowane przez nich receptury są stosowane do dzisiaj. Jednak nie ograniczamy się tylko do medycyny monastycznej – zaglądamy też do receptularzy współczesnych zielarzy – dr. Henryka Różańskiego, Sandry Kynes czy Stephena Harroda Buhnera.

Katar sienny - objawy

Wszyscy cieszą się wiosną, a Ty masz ochotę wyjechać na antypody? Katar sienny to zespół objawów, który może wpływać na kilka układów narządów. Objawy zazwyczaj obejmują sezonowe kichanie, wodnistą wydzielinę z nosa oraz jego swędzenie nosa i niedrożność. Często towa­rzyszy im zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie oczu. Inne symptomy to sezonowy kaszel, świszczący oddech i duszność.

A wszystko to powodują maleńkie czą­steczki pylących roślin. Jak się okazuje, częstość wy­stępowania tej formy uczulenia jest najwyższa w krajach roz­winiętych, gdzie choroba może dotyczyć nawet 25% populacji. Część naukowców uważa, że ma to związek z poprawą warunków życia i zmniejsze­nia ryzyka infekcji wieku dzie­cięcego, które mogą prowadzić do dewiacji immunologicznej limfocytów T pomocniczych we wczesnym okresie życia, co z kolei może zwiększać podatność na katar sienny (tzw. hipoteza higieniczna).

kichająca kobieta
Objawy zazwyczaj obejmują sezonowe kichanie, wodnistą wydzielinę z nosa oraz jego swędzenie nosa i niedrożność. Często towa­rzyszy im zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie oczu.

Jak leczyć katar sienny naturalnie?

Jakkolwiek by było, dole­gliwość ta pogarsza jakość życia, zakłócając pracę, sen i zajęcia rekreacyjne. Co gor­sza, często współistnieją z nią problemy alergiczne, takie jak astma i egzema.  Nasi zielarze mają w zana­drzu kilka sposobów kojących rozszalałą IgE-zależną reakcję nadwrażliwości typu 1 na pył­ki oraz łagodzących wywołane nią uciążliwe dolegliwości.

Katar sienny - rozwiązania św. Hildegardy

Kuracja koprowa

Aby złagodzić wielokrotne kich­nięcia, świąd, suchość oczu oraz zmniej­szyć wydzielinę z nosa i astmatyczne na­pady duszności wywołane nadwrażliwością na pyłki, warto wypróbować koper włoski i koperek ogrodowy. Oto przepis świętej z Bingen: zmieszaj 20 g kopru włoskie­go, 80 g delikatnego koper­ku ogrodowego;. Następnie podwędź łyżkę tej mieszanki w naczyniu glinianym (do­niczce) na płycie kuchennej (elektrycznej lub ceramicznej). Wdychaj dym, a popiół z roślin kładź na chleb i spożywaj raz dziennie przez 1-2 tygodnie.

Kuracja z języcznika

Napój z języcznika 6 g suszonego ziela gotuj w 1 l wina. Dodaj 100 g miodu i zagotuj po raz drugi. Ponownie zagotuj, dodając 5 g pieprzu długiego i 20 g kory cynamonowej. Na koniec prze­filtruj. W pierwszym tygodniu zażywaj kieliszek likierowy (20 ml) 3 razy dziennie po je­dzeniu, a następnie przez 6-8 ty­godni przed i po jedzeniu1.

Herbatka macierzankowa

Karol Wielki, król Franków, kazał za­sadzić tymianek we wszystkich swoich ogrodach, natomiast przeorysza z Bingen wychwalała właściwości tego zioła polegające na łagodze­niu problemów skórnych. Ponad­to tymianku używano ówcześnie do posypywania podłóg w celu odświeżenia i zdezynfekowania pomieszczeń. Podczas I wojny świa­towej był stosowany jako środek antyseptyczny na polach bitew. Lista zastosowań leczniczych tego zioła jest długa. Nic więc dziwnego, że znalazły się na niej również ka­tar sienny i niedrożność nosa. San­dra Kynes proponuje przygotowanie herbaty, która ułatwi oddychanie.

Receptura ojca Klimuszki na katar sienny

Zakonnik nie pozosta­wia złudzeń: możemy jedynie starać się skrócić przebieg kata­ru siennego i łagodzić dolegliwości z nim związane. Pomocne w tym mogą się okazać zioła. Francisz­kanin radzi zmieszać 100 g owoców róży z korą wierzby i kwiatem lipy (po 50 g) oraz z zielem wiązówki, kwiatami bzu czarnego i słonecznika (po 20 g). Zioła zmieszać, wsypać ły­żeczkę na szklankę wrzątku i zaparzać pod przykryciem 30 min. Po tym czasie przecedzić. Pić gorące, osłodzone łyżką soku malinowego 2-3 razy dziennie2.  Ponadto zaleca częste jedze­nie cytryny, natki pietrusz­ki oraz dżemu z malin.

Tymianek i szałwia

Wymieszaj równe ilości tymianku i szałwii, a następnie zalej wrząt­kiem. Zostaw na 10 min do za­parzenia. Pij na ciepło.Tymianek łagodzi także stan zapalny błony śluzowej i powstrzymuje napady astmy. W tym celu zaparz herbatę z rów­nych ilości macierzanki i lawendy. Mo­żesz ją po prostu pić, ale też zastosować jako ciepły kompres na klatkę piersiową3.

zioła tymianek rozmaryn
Macierzanka tymia­nek przyjmowana jako środek wziewny może łagodzić stan zapalny i dolegliwo­ści związane z infekcją zatok.

Terapia wziewna

W przypadku aler­gicznego nieżytu nosa sprawdza się aromaterapia. Można wypróbować inha­lacje wzbogacone olejkiem sosnowym lub eukaliptuso­wym albo ich mieszaniną. Na szklankę wrzącej wody daj 8-10 kropli (to daw­ka dla dorosłych, dzieciom podaje się 3-5 kropli), przykryj naczynie lejkiem i przez skierowany do góry wąski otwór wdychaj parę najpierw ustami, a potem kolejno przewodami nosowymi. Powtarzaj 1-3 razy dzien­nie, zależnie od nasilenia choroby. Zabieg stopniowo przywraca droż­ność nosa i ułatwia oddychanie2. Możesz też zastosować monoterapię z użyciem tylko jednego zioła. Sandra Kynes wskazuje, że macierzanka tymia­nek przyjmowana jako środek wziewny może łagodzić stan zapalny i dolegliwo­ści związane z infekcją zatok. Umieść 2 krople olejku w czystej butelce i stosuj ją jako inhalator do nosa. Możesz także zwiększyć jego moc, dodając do niego olejków z hyzopu (2 krople) i mięty pieprzowej (1 kropla). Głęboko wdychaj ich aromat nosem. Czynność powta­rzaj co 30-60 min3.

Ziołowy napar o. Klimuszko

Gdy w okresie kwit­nienia drzew dopad­nie Cię alergiczny nieżyt sienny w po­staci kataru, kaszlu lub zadyszki, roz­waż wyjazd nad morze. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, zafunduj sobie przynajmniej wieczorne spacery oraz łagodzącą mieszankę ziołową. Dokładnie wymieszaj po 50 g ziela fiołka trójbarwnego, świetlika, dziuraw­ca, skrzypu polnego, tasznika, bukwicy i bylicy oraz owoców kolendry, liści pokrzywy, kory kruszyny oraz kłącza perzu. Następnie kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i zostaw na 3 godz. Po tym cza­sie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem4.

Bibliografia
  • Dr Wighard Strehlow „Święta Hildegarda z Bingen. Medycyna na każdy dzień”, Wydawnictwo Esprit, s. 50, 156, 169
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 67-79
  • Sandra Kynes „Ziołowy ogród. Receptury dla zdrowia i urody”, Wydawnictwo Vivante, s. 218-224
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 151
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny